Прах в очите на България

Тук се дава възможност за изразяване на алтернативни позиции на позициите на ПП ДСБ, представени от опоненти и политически противници по тяхна инициатива или при покана. Всяка алтернативна позиция се придружава от рецензия, коментар или становище поне от един потребител - член или регистриран симпатизант на ПП ДСБ. С изричното съгласие на автори и редакции могат да бъдат препечатвани материали на журналисти, политолози, социолози при изразена от тях готовност да бъдат подложени на критики и с гаранцията да им бъда дадено право на отговор. В дебатите могат да участват всички регистрирани като потребители членове на ИС

Re: Прах в очите на България

Мнениеот Николина Манчева » 06 Ное 2010, 22:49

;)
Реших,че е добре да помествам понякога интервюта на ББ / Бойко Борисов , а не Бриджит Бардо/, може някой да ги е пропуснал и да не може да повиши политическата си култура :hihi:

БОЙКО БОРИСОВ за НЕВИДИМИТЕ ОТБОРИ В ПОЛИТИКАТА и ЗА ТОВА , КОЙ Е СЪДИЯТА .
06 ноември 2010 | 16:41 | Нова телеивизия, "Карбовски: Директно"

Водещ: Чувате ли ме, господин премиер? Къде те намираме?
Бойко Борисов: В Италия.

Водещ: В Италия, Монте Силвано. Имате едно събитие по инициатива на италианския депутат Антонио Раци и футболния отбор на италианския парламент. Ще събирате средства за благотворителна футболна среща за фонд възстановяване пострадалите хора от Абруцо. В Италия има ли „код червено” в момента, както в България?
Бойко Борисов: Има навсякъде в Европа.

Водещ: Ние застрашени ли сме от терористична заплаха? Има ли опасност към нас, при положение, че и Берлускони получи някакъв пакет?
Бойко Борисов: Всички държави в света са застрашени.
Водещ: Преди малко сте се видели с Берлускони. Какво си говорихте?
Бойко Борисов: Независимо дали е Русия, Америка, Европа, Африка – навсякъде.
Водещ: Затова питам за нас – НДК, летището, метрото?
Бойко Борисов: Знаете, че на тази тема е по-добре да не се говори, а службите да работят тихичко.

Водещ: Преди малко Берлускони излезе от вашата стая. Какво си говорихте с него?
Бойко Борисов: Говорихме за това, че правят финансови реформи. Той отново декларира пълната си подкрепа към България за присъединяването ни догодина към шенгенското пространство и за изключително приятелските отношения между България и Италия в момента.
Водещ: Той ще играе ли в мача?
Бойко Борисов: Няма да играе. Това не е за всеки.

Водещ: Добре. Няколко въпроса за нас, тук в нашата си кошара. Питат ви често има ли план за дестабилизация на правителството, но продължението на този въпрос е много важно – ако има такъв план, откъде идва? От политическите кръгове и партии или от организираната престъпност?
Бойко Борисов: Те много пъти се преплитат като атаки, така че не бих искал да ги коментирам. Ние имаме много ясна програма, цели, задачи, изпълняваме ги. Живот и здраве ще ги умножим през следващите години. Така че колкото повече такива планове, толкова по-добре. Държат партията и правителството в кондиция и във форма. Така че не само, че не ме притесняват, а им се радвам.
Водещ: Значи има такъв план реално?
Бойко Борисов: А и това, че има такава централизирана и толкова мощна атака отвсякъде пък показва, че явно сме на верния път и много интереси са нарушени.

Водещ: Да де, обаче ако искаш да знаеш примерно какво се говори в кръчмите, че са очаквали ти да ги удряш много силно, а те в момента се оказват доста здрави и те ти връщат ударите.
Бойко Борисов: Е, хората не са наивни. Разбират, че това е 20 години структурирано, организирано, милиарди левове са влезли в бюджетите, които са срещу нас. А интересите, които в момента натискаме или които вече не могат да консумират такива огромни средства – цели кръгове, цели организации, е нормално да бъдат притеснени. Това не е лесно – да взимаш години наред пари от обществени поръчки, от контрабанда, от какво ли не и в един момент това да се наруши.

Водещ: Добре, дайте да направим една равносметка. Когато арестуваха Алексей Петров, казахте, че това е война и ще броим труповете. Сега кой отбор даде повече жертви?
Бойко Борисов: На война като на война. Винаги има и жертви, има победени, има победители, но не бих искал да се концентрирам и да коментирам едно или друго лице.
Водещ: Не, защото нападат най-близките ви хора. Те по един или друг начин се опитват да докажат, че вие не сте Народната партия, която ще ни оправи, а нападат Цветанов и нападат примерно вашия общински съветник Иванов, председателя на Общинския съвет Иванов. Това ли са жертвите дотук?
Бойко Борисов: Факт е, че той е председател на Общинския съвет от три години и факт е, че сега вадят за него такива документи, показва, че е централизирана атаката. Но както Цветанов мисля, че постъпи по най-правилния начин. Отиде в парламента. От трибуната на парламента пред БНТ, пред целия народ обясни какво е състоянието, откъде и как е получил своите възнаграждения и имоти. Така би трябвало Андрей Иванов по същия начин да подходи.
Водещ: Към кого ще бъде следващият удар примерно, след Цветанов и Иванов?
Бойко Борисов: А пък то и това е нормално. По принцип се атакуват силните хора. И в мое лице, и в лицето на вицепремиерите и на министрите. Така че това е нормално.

Водещ: Мога да ви кажа каква е реакцията и в интернет. Между другото, тя е доста кръчмарска реакция. Твърдят, че вие сте твърде нежен. Очаквали са хората да бъдете по-твърд с опонентите си и въобще с организираната престъпност. Нежен ли е Бойко?
Бойко Борисов: По-твърдо от това аз не виждам как може да стане. Ние вече месеци наред сме определяни от нашите опоненти като полицейска държава, като полицейщина, като едноличен режим, като диктатура. Какво ли не. Така че не виждам къде е нежността.
Водещ: Но вие по-твърдо няма да го дадете?
Бойко Борисов: Ние действаме с максималната твърдост в рамките на закона. Именно затова доста закони се променят, именно затова се правят сега специализираните съдилища, за да може по организираната престъпност да се съди по-бързо. Защото виждате, със знаковите, наблюдавани от Брюксел процеси – всичките получиха оправдателни присъди след по две, три, четири, пет години съдебни дела. То от самосебеси показва, че трябва да има реформа в съдебната система и да се отиде на такъв тип съдилища. Защото в Брюксел когато пишат мониторинговите доклади, те не казват само, че е виновна съдебната система, а казват: реформирайте я. А реформите идват от правителството, колкото и да е неприятно.

Водещ: Тогава идва въпросът кога ще я реформирате, защото минава време? Нова година идва, година и половина мина.
Бойко Борисов: Много неща се промениха и в НК и в НПК и в Закона и в Комисията „Кушлев” за отнемане на имуществото и сега след като изтекат законовите срокове за обжалване относно събарянето на сградите незаконно построени и в /.../ на язовирите и къде ли не, така че нещата си вървят.

Водещ: Трябва да ти противореча в този момент, защото нещата си вървят. В момента имаме една рубрика в един вестник и пише, че всеки от тези бандите, които вие арестувате, вече са по терлици у тях. Какво се променя? Идеята беше да вървят по-бързо делата, да сте по-твърди, да не се прибират в къщи. От Алексей надолу, който се сетите, все са си в къщи.
Бойко Борисов: Именно заради това се реформира и в момента и в парламента се гледа създаването на специализиран съд, който в две инстанции да издава по-бързо присъди, защото не ние да изпращаме и връщаме и въпросът вие е крайно некоректен, по причина, че ние не можем по никакъв начин да влияем на съдебната система, а ВСС целият е избран от предишната тройна коалиция, но ако тръгнем, както искате твърдо и брутално да работим върху съдебната система само за часове и от Брюксел и от всякъде ще дойде веднага /.../, че така не бива и не може да се прави и затова нека да се съобразяваме с реалностите и тук е именно момента да се каже, че приемането на България в ЕС с нереформирани системи в момента създава тези огромни, огромни проблеми и това ще повлияе и върху присъединяването на други държави.
Водещ: Можем да го коментираме пак ...
Бойко Борисов: Ние с този си негативен ефект, който нанесохме, създаваме проблеми на други държави.
Водещ: Не, онова, което се ...
Бойко Борисов: И аз се надявам...

Водещ: Не, чуйте ме. Онова, което се коментира отдолу, говори се за апартаментите на Цветанов, а примерно никой не отваря дума, властта не отваря дума за Пенгезов. Това е нещо, което ... започва да се отваря една лека пукнатина.
Бойко Борисов: Напротив, всичко това, за което си говорите си действа и в момента е за проверки и в инспекторите, много от проверките излязоха, всичко е дадено на прокурор и в момента чакаме повдигането на обвинения и внасянето в прокуратурата.
Водещ: Това е малко омагьосан кръг, защото гарван гарваново око не вади по принцип е системата при вас.
Бойко Борисов: Не желая да /.../ съдебната система, не е редно и се надявам, че те също като българи ще вземат мерки и ще направят необходимата реформа вътре в съдебната система.

Водещ: Значи, вие се надявате те сами да се сетят?
Бойко Борисов: Естествено, те са независима система по смисъла на Конституцията.
Водещ: Ако не се сетят, те могат да ви провалят?
Бойко Борисов: За съжаление, ще променят цялата държава, така че разчитам на здравите сили в съдебната система – на съд, на прокуратура, на следствие и на хората, на които не им е приятно години наред да получават тези доклади от Брюксел за нереформирана съдебна система и не случайно и в доклада на Европейската комисия преди няколко дни и писмото на Барозу до нас, че има политическа воля и че изцяло подкрепят нашите действия в борбата с престъпността и корупцията.

Водещ: Да, но това са /.../ на Темида в момента – на едната страна слагаме това колко ни е неприятно да получаваме лоши доклади, а от другата страна слагаме шумоленето на парите и със сигурност ще натежи шумоленето на парите и въобще кой го касае докладите въобще. Всеки си стои и си прави каквото си иска и продължават да го правят.
Бойко Борисов: Няма много дълго да стоят така. С влизането в сила на специализирания съд няма да бъде така.
Водещ: В смисъл тези, които сега са под домашен арест ще бъдат върнати в ареста?
Бойко Борисов: Вижте, думата арест е една и съща – дали е домашен, дали е карцер, арест си е арест.
Водещ: В интернет и по кръчмите думата домашен арест си е освобождение, освобождаване, все едно оневиняване, а следствие и арест, и затвор си е вече наказание.
Бойко Борисов: Нито едното е вярно, нито другото. Предварителният арест не е затвор и не е доказано престъпление, а домашният арест не е свобода.

Водещ: Щом така казвате... Сега, на Цветанов му падна рейтинга с 10 пункта. Остава ли неговата кандидатура за президент да се обсъжда или смятате да играете по друг начин?
Бойко Борисов: Когато дойде време ще го обявим, а рейтингите са за това да се вдигат, да падат. Това, което е за мен радостното е, че миналата неделя бяха изборите в шест големи села в България, там, където ГЕРБ по принцип е най-слаб и от шест ГЕРБ печели в четири от тях. Това е моята социология и моят рейтинг.
Водещ: Има ли обаче ...
Бойко Борисов: Народът и хората разбират пред какви усилия сме изправени и пред какви трудности и колко усилия полагаме и виждат как се строят магистрали, виждат как се строят естакади, виждат това, което са мечтали, че ще им се случи в рамките на една година, а не в далечното светло бъдеще.
Водещ: Виждат, обаче ви удариха по най-важната част – сигурността и най-верния човек – Цветанов. Добре, а вие президент...
Бойко Борисов: Не ви разбрах с какво са ви ударили?
Водещ: Удариха ви първо с тези дела. Значи, акциите бяха големия шум, а пускането на тези хора, около които беше големият шум, считано и Алексей Петров, си е удар по идеята – тези дали май въобще ще се справят? Това се чува долу от хората след година и половина – дали ще се справите?
Бойко Борисов: Да изчакат още малко. Виждат, че се справяме, отвсякъде оценките са добри. България се ползва с голяма подкрепа в момента от света и от Америка, от Русия, от Брюксел. Никога не е било така и затова аз съм убеден, че в следващите месеци ще има повече развръзки.

Водещ: А вие президент? Мислите ли за това?
Бойко Борисов: Това е тема, която сега не ме интересува. Концентрирали сме се максимално по изпълнението на нашите програми. Пенсионната реформа стана по начин, по който всички я приеха и може би е най-добрата в момента В Европа и единствена, която стана по този начин. Сега цялото усилие и концентрация по следващата реформа е в здравеопазването. Надяваме се следващата седмица – две и там нещата да стартират по начина, по който всички очакват.
Водещ: Ето ...
Бойко Борисов: Да не говорим за това, че ние продължаваме да пазим най-ниските данъци, продължаваме да пазим изключително добра фискална политика, всички кредитни агенции дадоха положителни насоки и перспективи за България. Нека се възползваме от това, че България в момента е много, много добре поставена в Европа.

Водещ: Последен въпрос на тази тема – Костов намекна, че има план на чужди тайни служби да падне Бойко. От къде би могло да дойде това?
Бойко Борисов: На кои, не ви разбрах?
Водещ: На тайни чужди служби, чии биха могли да бъдат тези служби?
Бойко Борисов: Аз не съм чул за такива.
Водещ: Костов казва такова нещо.
Бойко Борисов: Самият факт, че директорите на ЦРУ, на МОСАД, да не изброявам всички, дори публично, което те никога не правят, оповестиха и коментираха срещите си с нас, показва, че България стои изключително добре и в тази посока. Само преди две седмици президентът на Европол дойде в София, само за да награди българските служби и нас за отличните операции, които правим. Ако господин Костов е визирал руските служби...
Водещ: Да.
Бойко Борисов: Аз мисля, че и с идването на премиера Путин на 13-ти в София, след като го помолих поканата, която ми беше отправил за 15-ти да канцелираме и той да дойде в България, и той прие с радост, мисля, че и с тях по основните теми ще се разберем. А основните теми какви са: прагматизъм, инвестиции и проектите, които са добри за България и за Русия.

Водещ: Сега ще ви кажа две абревиатури – АБВ и РЗС. Има ли коалиция и ще има ли, би ли могло да има между тях?
Бойко Борисов: Не ме касаят, не ги коментирам. Защото по никакъв начин не ни влияят на нас.
Водещ: Не ви влияят, но пак ви казвам: долу има оживление. По площадите излизат студенти, говори им академик Светлин Русев. Той пък е свързан с проекта, предполага се, че е свързан с проекта АБВ. РЗС дават пресконференции вчера за Фидосова, непрекъснато за Иванов и за Цветанов. Има ли коалиция между тези хора? Вие знаете ли срещу кого играете?
Бойко Борисов: Аз съм им благодарен, че ги има. Защото по този начин държат партията в кондиция. Така че колкото повече говорят, толкова по-добре за ГЕРБ. Толкова по-внимателни ще бъдат, толкова по-концентрирани и толкова по-отговорни към действията, които предприемат. Видяхте, с три от ВУЗ-овете, от студентите, които говореха, в рамките на 10 минути дойдоха, разбрахме се, разбраха какво прави, обясних им какво прави правителството. И излязоха, благодариха и отидоха да си учат уроците. Мисля, че и със СУ така ще процедираме в следващите дни.

Водещ: Какво казвате примерно на студенти, доктори и полиция? Онзи ден един актьор е отказал да играе. Слиза от сцената и казва: щом не ми се плаща, няма да играя. Какво им казвате на хората, които излизат на площадите? Не са много, но има едно вълнение.
Бойко Борисов: Разбира се, в условията на финансова криза, при дефицита, който заварихме – над половин милиард лева, при високите пенсии, които започнах да плащам още от първия ден като правителство, е нормално това да го има. Повтарям, полицаите, които излязоха на протест, бяха много малко на фона на огромната армия от полицаи. Като се има предвид, че пък на тази система дадохме и допълнително 50 милиона лева, не виждам никакво основание от тях за протест. Със студентите се разбрахме, а с БАН, моето уважение към тях, много разговори сме провели, продължавам диалога с тях, но не можеш да даваш за 60 стотинки имотите си, или да не искаш да се реформираш, а да искаш 111 милиона в условията на криза – такъв протест не бих могъл по никакъв начин да го спра или да отговоря нещо положително за тях.

Водещ: Къде сбърка Бойко Борисов за това време, докато е на власт като премиер?
Бойко Борисов: Човек бърка непрекъснато, поправя се.
Водещ: В едно нещо. Само едно нещо.
Бойко Борисов: Аз съм го казвал много пъти – миналата година трябваше да извадим дефицита много по-рано, а не да се опитваме в името на държавата, в името на еврозоната и с мисълта, че ще успеем да го покрием, в хубавия смисъл на думата, в смисъл да го запълним в месеците, които идваха, за да можем да кандидатстваме за еврозоната. Това е грешка, която допуснахме и аз много пъти съм я казвал.

Водещ: Преди време един чужд посланик каза, че основният проблем в България е финансирането на партии. Там е октоподът може би. Гарантирате ли, че вашата партия се финансира коректно и на светло? Би ли могло Цветанов да направи нещо зад гърба ви примерно и да вземе едни 5000 лева от някого? Това възможно ли е?
Бойко Борисов: Не, не е възможно. Още повече на нас пари не ни и трябват. Имаме достатъчно от държавната дотация, която предишният парламент прие за политическите партии. Разбира се, винаги някой може да се промуши и да даде пари на някой от местните структури. Но именно затова е Сметната палата и всички наши дарения, които бяхме получили, са публикувани и на сайта на Сметната палата, и на сайта на партията. Ако някой се промуши е точната дума и мисли, че това ще му донесе индулгенция, в момента, в който се разбере, ще му бъдат върнати парите.

Водещ: А чули ли сте за синдрома „Дядо Коледа”? От друга страна пък говорят, че вие сте Дядо Коледа.
Бойко Борисов: Много усилия полагам, за да може и магистрали, и зали, и всичко това, за което сме мечтали, и метро, и южна дъга да стане. А паралелно с това ако някъде можем да помогнем – да помогнем.
Водещ: Става дума за това, че всеки, който ви поиска, получава по някой и друг 100 хиляди лева, по някой и друг 50 милиона. Просто Дядо Коледа се опитва да огрее навсякъде. Може би няма нужда да огреете навсякъде.
Бойко Борисов: Такава ми е работата. Трябва да се опитвам да огрявам навсякъде.

Водещ: Има две неща, които са пак като заглавия от пресата. Бутнахте някакви рибарски хижи, разбира се институциите ги бутнаха, и излезе такова заглавие: с топ по цацата. Това също се прокрадва във вашите опоненти, че биете с топ по цацата.
Бойко Борисов: Те да са ударили цацата преди мен, вместо да кажат такива неща. Само искам да им напомня, че те замениха горите, земеделските земи и какво ли не за милиарди левове, което ние прекратихме, спряхме и затова толкова много скърцат в момента. Това е една от причините. А пък в същото време да изчакат, защото има технологични срокове – две седмици за заповедите, които сме издали за събаряне, след това една седмица за обжалване, паралелно с това тече обществена поръчка за избиране на фирма, която да отиде да събаря тези сгради, защото много от тях са без собственици и няма към кой да прехвърлим плащанията след това. Това се прави в момента от регионалното министерство, от ДНСК. Станем ли готови, топът ще се обърне и към тези сгради.
Водещ: Ще събаряте?
Бойко Борисов: Да, разбира се. Няма друга логика. Законът е такъв. Много пъти съм го обяснил. Всички, които казват, че би могло да се направи обратното – да се узаконят, да се одържавят, то е точно толкова престъпно и грешно, колкото и да се оставят.

Водещ: Има една такава война, която журналистите водят. Съвсем кратка скоба за домовете за сираци. Да разчитаме ли на вас, че наистина ще има сериозен план за закриването им, както наистина има някакво размърдване там. Но много се надяваме то да не е само заявяване на намерение.
Бойко Борисов: В момента колегите работят по този въпрос. Да се надяваме, че ще измислят нещо добро.

Водещ: Онова, което искам да ви покажа като картинка – една малка снимка на нашата стена и вие да я видите. Сравняват ви с един предишен управник. Това е картинка от Фейсбук. Дали ви ядосва или ви радва? В тази картинка има малко носталгия, има малко шега. Може би има и малко намеци, опозиционни намеци. Виждате ли я?
Бойко Борисов: Да, да. Виждам я.
Водещ: Е?
Бойко Борисов: Виждам я, но тя е некоректна към Тодор Живков, защото една стотна от това, което е построил той за България и което е направено за тези години да направим, да достигнем икономическия ръст на тогавашната държава, би било огромен успех за всяко едно правителство.

Водещ: Харесва ли ви, че ви сравняват с Тодор Живков?
Бойко Борисов: Не, не ми харесва, защото сме несъизмерими.
Водещ: Мислите, че той е по-голям от вас?
Бойко Борисов: Фактът, че 20 години след падането му от власт никой не го е забравил показва, че доста неща са били направени. А е и факт, че 20 години ние приватизираме, ние само приватизираме това, което е построено до тогава.

Водещ: Това се говори и по кръчмите, че вие не сте във властта, за да краднете, а сте във властта, за да ви вдигнат паметник.
Бойко Борисов: Е, на теб явно цялото ти време минава по кръчмите. Аз от доста години не съм ходил на кръчма.

Водещ: Не е само в кръчмите, и в интернет.
Бойко Борисов: Ходи и заради мен и така ме информирай.

Водещ: Не те ли информират, че те сравняват с Тодор Живков? Да, казвам ти какво става по кръчмите, защото ти не ходиш.
Бойко Борисов: Чудесно.
Водещ: Има и по-хубаво хапче. Все пак можем да кажем, че народът те обича. Рейтингът не пада много. Ако сега са изборите, ще ги биеш. Виж обаче каква песен има за теб. Не за теб, а за твоето правителство. Ще тече един надпис отдолу и че чуеш една родопска песен, която е посветена на човек от твоето правителство. Ходил ли си в село Забърдо?
Бойко Борисов: Нямам спомен.
Бойко Борисов: Нямам спомен.
Водещ: Забърдо е в Родопите. Там хората казват, че са доволни от кмета си, доволни са от правителството. И казват, че... Тръгва сега в момента материалът. Песен за човек от твоето правителство... Мисля, че разбра за кой е песента. Видя ли текста, че хваща върли бандити, ворли бандити?
Бойко Борисов: Хубава песен.
Водещ: Това се случва долу и по кръчмите и между нормалните хора и затова ти казвам, че там наистина е важно какво се мисли.
Бойко Борисов: Ще почваме да ходим по кръчми вече.

Водещ: Няма да е лошо да разбереш за какво се говори. Искаме да разчитаме на теб като свърши мача точно за 3 минути да се свържеш пак с нас и да кажеш кой е победил. Пожелавам ти успех.
Бойко Борисов: Трябва да ни платиш за кореспондент.
Водещ: Ако трябва, ще кажа на продуцентите на Нова телевизия. Благодаря много. Само за 2 минутки след мача да я имаме новината кой кого е бил. Обещай да вкараш.
Бойко Борисов: Ще се опитам.
Водещ: Благодаря. Бойко от Италия.
:clapping:
Николина Манчева

Мнениеот Николина Манчева » 11 Ное 2010, 11:36

;)
Харесваме ли успелите хора у нас?

"Ню Йорк Таймс": МАСОВА ГАЛЕВИЗАЦИЯ в БЪЛГАРИЯ.

Вестникът: "Застой във войната с организираната престъпност в БГ"

В онлайн изданието си влиятелният в. "Ню Йорк Таймс" публикува обширен материал за нашумелите напоследък дела у нас срещу "добре облечени бизнесмени" под заглавие "Застой във войната с организираната престъпност в България".

Когато премиерът на България Бойко Борисов пое длъжността, той обеща да изкорени организираната престъпност, пише изданието. Но едрият премиер, чийто прякор е Батман, понастоящем е подложен на изпитание заради слабото правораздаване, което този месец оправда двама души, обвинени в ръководенето на банда, и освободи от затвора друг, обвинен че е престъпен бос.

Златомир Иванов, по прякор Баретата, мъж над 30-те с множество татуировки, обвинен за убийство и трафик на наркотици, беше освободен от Софийския апелативен съд миналата седмица. Баретата бе поставен под домашен арест, след като се оплака от стрес и инфекция на пикочните пътища след претърпяна операция.

По-късно съдът прекрати делото му и насрочи ново, тъй като един от съдебните заседатели междувременно бе арестуван за разпространение на детска порнография. Това бе последното от поредицата оправдавания и снизходително отношение към хора, обвинени в участие в организирана престъпност, в държава, поела ангажимента да изкорени корупцията, за да спечели членство в ЕС през 2007 г.

Случаят нажежи обстановката между правителството и правосъдието, което не е осъдило нито един изтъкнат заподозрян за организирана престъпност. От своя страна подземният свят на българските мутри (специфичен български термин, означаващ "гангстер") също става неспокоен.

Два български вестника съобщиха тази седмица, че престъпна банда е обявила награда от 400 хил. евро за главата на премиера, заради което охраната на Борисов бе усилена. Новината за заплахите към премиера се появи само дни след като Районният съд на Кюстендил оправда Пламен Галев и Ангел Христов, обвинени че са лидери на престъпна група, замесена в измами, рекет и изнудване.

Случаят бе следен внимателно от европейските власти и премиера Борисов, който публично го определи като тест за нацията. Галев и Христов, бивши полицаи, понастоящем са наричани Братя Галеви, което роди новата българска дума "галевизация" – упражняване на въздействие върху политическите, общинските и съдебни институции от страна на престъпници.

Галеви сега са бизнесемени и почти феодални господари на Дупница, град с 44 хил. жители, наричан Галевград. Двамата официално действат като съветници на кмета и държат разнообразни бизнеси в града в сферите на строителството, сметопочистването, превозите и хазарта.

Заради нерегламентираните си контакти с тях през 2008 г. бившият вътрешен министър Румен Петков бе замесен в скандал. Петков бе обвинен в протежиране на мафиотския трафик на амфетамини от тогавашния шеф на антимафиотското звено в българската полиция и настоящ шеф на митниците Ваньо Танов.

Галеви бяха арестувани през декември 2008 г., но през юни 2009 г. бяха освободени. Според техния адвокат Емил Велинов, те са просто бизнесмени, "обект на завист", тъй като "никой не харесва успешните хора".
Николина Манчева

Мнениеот Николина Манчева » 20 Дек 2010, 01:44

;)
Обещах,че ще помествам някои интервюта на ББ.

Ето едно от днес - БТВ , ББ гостува на Росен Петров в рубриката му "Нека говорят".

Водещ: При мен вече е министър – председателят Бойко Борисов. Добре дошли. Много въпроси. На ти или на вие първо?
Бойко Борисов: Както ви е удобно.
Водещ: Добре. Много въпроси. Разделил съм ги в отделни групи.
Бойко Борисов: Много са въпросите, защото аз само това, което чух преди малко във вашето студио, те веднага създават въпроси. Това момче, което продължава да твърди една лъжа...
Водещ: Ерол.
Бойко Борисов: ... инсценирана и пусната, че съм казал, че има лош човешки материал в България и той продължава да я повтаря.
Водещ: От кой беше инсценирана и пусната?
Бойко Борисов: От враговете. Нали тогава им донесохме звукозаписа и те, от всички касетофони, които са записани там, се оказа, че няма такава фраза. Аз съм казал – това е материалът, който работим в България. Това сме. Къде има лош човешки материал. Една лъжа я повтарят сто пъти. Няма да стане истина.
Водещ: Макар че в историята точно така се е получило.
Бойко Борисов: Да. И те така продължават да твърдят лъжи. Или както Кънчо Стойчев казва – 100 млн. за подслушване. След като сто пъти се обясни, че те са под 25.
Водещ: 25 много или малко са за подслушване?
Бойко Борисов: Като се има предвид, че в момента около 34% от събрания материал става на ваш език, ще го кажа, ВДС или за вашите зрители – доказателствен материал.
Водещ: Как всъщност се оценява едно подслушване? Как всъщност се формира една цена?
Бойко Борисов: Това се оценява. И като се има предвид, че ДАНС или подобни служби, техните записи, да речем или видеонаблюдение по закон, защото те са информационно аналитични служби, защото те се ползват само за информация, те не ходят в съда по закон, те са огромен процент.
Водещ: Всъщност най-голям процент зрителски въпроси са свързани с темата за парите.
Бойко Борисов: И както виждате... От както съм министър – председател разбрах, че всъщност думата „любов” не съществува и всичко е само пари.
Водещ: Няма любов.
Бойко Борисов: Не, само пари.
Водещ: Живко Николов – какъв чувал за България е подготвил Дядо Коледа, за кого ще има подаръци и за кого „не”? Дори е добавил – за никой, но от сърце.
Бойко Борисов: Това е популизма. Ето това и в европейския съвет онзи ден и обсъждахме, но за съжаление на жълтиниите и на пикантните неща се обръща сериозно внимание, а на истински важните, които трасират за години пътищата на нашата европейска общност, в частност и на България, почти никакво внимание, защото би трябвало на първо място да ме питат Европейският съвет какъв механизъм за въздействие прие срещу държавите, които са слаби ученици или които по-точно не спазват фискална дисциплина или финансова дисциплина и чиито правителства се правят на Дядо Коледа и си позволяват да раздават бонуси, добавки, надбавки или каквото и да е било. На тези държави ще им бъде отнемано правото на глас в Европейския съвет. На тези държави ще се помага само, когато се поправят, сиреч народите, които са се радвали няколко години на подобни примерно надбавки, след това изпият до дъно горчивата чаша, както направиха гърците в момента.
Водещ: Как може да обясните това на хората, които наистина живеят в нужда? Има много такива въпроси.
Бойко Борисов: Да, има много такива въпроси.
Водещ: Ето, Дияна Манолова – как бихте изкарали месеца с минимална заплата с две деца? Лично вие как ще разпределите тези пари?
Бойко Борисов: Аз бих казал на тази госпожа – когато създавате тези деца, когато учите и когато си правите професионалната кариера ще се съобразявате с това колко изкарате, толкова и да харчите. Това е основният проблем на Европа сега, защото са научени народите ни да харчат повече, отколкото произвеждат, да живеят много добре на базата на парите или продукта, който произвеждат. Това е.
Водещ: Българите добре ли живеят.
Бойко Борисов: И затова в момента, затова в момента Европа се тресе в тази криза и затова навсякъде съществуват тези проблеми. По новините гледате стачки, демонстрации, бой и кръв, защото тези, които, за съжаление Гърция стана, но така е и Португалия, но така са и много още, Ирландия и други държави, които са си позволи да вдигат бюджетните дефицити, а те се вдигат именно поради тази причина. И аз ще отговоря на тази госпожа, че от първия ден, когато дойдохме на власт, сиреч за една година и половина ние изплащаме с 900 млн. нашето правителство повече пари за пенсионерите, с 900 млн. Това е просто не само популизъм, това е много груба атака срещу правителството. И аз искам да дам не 200, не 300, искам 2000 да дам на всеки един, но в света има така нар. И международни пазари и организации, които следят това и налагат санкции. И ето какво казва благодарение на тази наша...
Водещ: Само преди това да чуем, защото имаме зрител на телефона, преди да ...
Гражданка: Щеше ли да загуби много държавата, ако даде на най-бедните пенсионери по 100 лв. за Коледа?
Бойко Борисов: Над 2 милиона и 100 хиляди са пенсионерите. Просто ги няма парите. Ако ги имаше парите, вие знаете, госпожо, с цялото ми уважение и аз се надявам, че ще дойдат след година – две такива времена, когато икономиката, производството и ние произвеждаме повече, за да можем да дадем. В противен случай ние трябва да взимаме кредити, както другите държави и с тези кредити да запълваме подобни искания.
Водещ: Още един подобен въпрос. Ще има ли направена проверка относно бонусите, раздадени в Агенция „Пътища”?
Бойко Борисов: Ами те...
Водещ: Голяма част от българите работят на месец за 500 лв., а те си раздават и бонуси за /.../ хиляди Боби от сайта на бТВ.
Бойко Борисов: Това за цяла година са си ги раздали се оказва, а не за месец и то не за всички, а за тези, които работят денонощно, както на Кресненското дефиле, така и на много други места. И те взимат също от порядъка на 800 лв. заплата, а управляват милиарди. Нека тук да сложим конкуренцията на частния сектор, където взимат по 2000 – 3000 лв. заплата.
Водещ: Аз точно това щях да...
Бойко Борисов: Държавните служители, които работят на по 800 лв. отиват в частния сектор и тогава следва другият въпрос, на който ще отговоря. Когато ние се отнесем по подобен начин, както в момента с тези държавни служители, които управляват особено в момента еврофондовете, милиарди евро, те или напускат или спират да работят и отново бумеранга се връща обратно при хората, защото усвояваме малко пари от еврофондовете.
Водещ: Точно такъв въпрос...
Бойко Борисов: Но нека отговор на всичко...
Водещ: Не, не, само преди това да ви попитам нещо.
Бойко Борисов: Да.
Водещ: Вярвате ли, че един зам. – министър или шеф на агенция, който контролира милиони евро, стотици милиони евро би работил за една заплата, ако е добър специалист?
Бойко Борисов: Има и кауза и плюсът им е, единственият плюс е не заплатата, а че в тяхното CV, в тяхната автобиография, когато си заемал такъв пост зам. – министър, министър или шеф на такава агенция, след това в частната фирми, ако речеш да отидеш, в банки или във фондове, това е достатъчно силна гаранция, че си добър специалист.
Водещ: Какъв е този документ сега?
Бойко Борисов: Това е на Standard & Poor's така нар. рейтингова агенция, най-голяма в света, те са няколко Standart, Moody’s, Fitch, какво казва за България и по този начин отговарям и на Първанов и на всички тези, които искат да ни накарат под обществения натиск да се направим на дядо Коледа и да извадим сто или двеста милиона и да кажем – ето, няма да строим, няма да правим каквото и да е било, а даваме ги за добавки, за да изкараме една по-весела Коледа, нека да го наречем. Затова има такива рейтингови агенции, които оценяват ролята на правителството за бъдещето на своята държава.
Водещ: Какво са казали те?
Бойко Борисов: Ето какво са казали на 17 декември 2010 година – „рейтингът ни за Република България отчита”, а това се чете в цял свят, от всички важни хора това се чете, „ отчита благоприятното ни мнение за фискалната й политика, ниският брутен дълг на страната и перспективите й за растеж в средносрочен план, особено като са подкрепени от подобрено усвояване на средствата от ЕС”. Сиреч на тези... и ми е мъчно, когато хората казват така – дай, дай, дай. Да, ето с този с доклад на най-мощната агенция в света, която оценява, както учителката учениците, така тя държавата, казва, че България има благоприятното мнение за фискалната й политика и перспективи те за растеж, което казах, че в следващите една – две години, когато растежът се увеличи, съответно веднага ще почнем да даваме повече и на хората. Освен това казват – правителството води правилна политика за справяне с бюджетния дефицит и очакванията са, че той да бъде под 3% от БВП през 2011 година.
Водещ: Имаме зрител на телефона.
Бойко Борисов: Нека, нека, това е важно, зрителите ще си кажат мнението.
Водещ: Те са важни.
Бойко Борисов: Да, разбира се. Искам да им кажа, че когато дойдох на власт тази агенция в света за българското правителство имаше негативна оценка. От вчера тя е потвърдила вече дадената стабилна оценка. Това е оценката и на Дянков, това е оценката и на правителството.
Водещ: Добре, да чуем сега зрител на телефона.
Гражданка: Добър вечер, г-н премиер. Въпросът ми е – какво ще правите с дипломатите – ченгета и как ще се разберете с президента за тяхното отзоваване?
Водещ: Нова тема.
Бойко Борисов: Само секунда, госпожа, за да махна листата. И освен това днеска Евростат излиза с „България е с рекорден ръст на износа сред страните от ЕС”, което още веднъж така истински се моля и искам да ме разберат – нека малко да сме по-търпеливи с колана, защото тези оценки, които ни дават ни гарантират, че в следващите години, че сме по-добре. Ако тук сега казваха – хем не дават бонуси или пенсии, 13 и 14, а им спада и ръстът или перспективата им спада, тогава нямаме оправдание.
Водещ: Значи догодина добавки?
Бойко Борисов:Дай Боже.
Водещ: Сега дипломатите – сътрудници, че аз обичам...
Бойко Борисов: А сега на...
Водещ: Какво ще правите и с президента?
Бойко Борисов: Много, много мъка бих го казал, защото ми е много добър приятел, много добър историк...
Водещ: За Божидар Димитров.
Бойко Борисов: Уважаван човек. Предполагам, че и вашето мнение е такова. Човек, който отиде на избори в Бургас и тогава аз лично заявих тогава и всички избиратели знаеха, че има досие в ДС за работата, която е вършил и беше избран категорично и за депутат и след това министър без портфейл в правителството. Вместо да си погледнат гредите в собственото си /.../, на мен вече няколко дни поред ми показват тази една прашинка. Само преди час приех неговата оставка. Благодаря му за свършената работа. Надявам се да продължи да работи по този начин с мен и занапред, но именно, за да им покажа, че принципите за ГЕРБ и за мен винаги са били на първо място, няма никога двоен аршин, приех неговата оставка.
Водещ: Не съжалявате ли за това?
Бойко Борисов: Съжалявам много. Моите опоненти, особено в дясно, които казват – ОК, но има и един в правителството, това е двоен аршин, имат основателна причина да ме атакуват и затова приех неговата оставка. С министър Цветанов, който отново ме помоли да ви предам, че за подслушване се дават до 20 млн., до 20 млн. и мислим как още да ги съкратим, за да стане още по-малка сумата, на критичния минимум, защото пак повтарям колко служби я използват тази информация ...
Водещ: С министерството какво ще се случи?
Бойко Борисов: ... и заместник – министърът Павлин Димитров, който е също изключителен специалист...
Водещ: И той ли ще си подава оставката?
Бойко Борисов: Той е помолил, чувайки всички тези неща, както и Павлин Димитров и Божидар Димитров са хора с характер, с доблест и те самите не желаят да ни създават тези проблеми и да бъдат сочени с пръст, така че предполагам, че и утре сутрин, така е заявил на министър Цветанов, че ...
Водещ: Със структурата, която оглавяваше Божидар Димитров какво ще се случи?
Бойко Борисов: Ще продължи да работи.
Водещ: Ще продължи да работи?
Бойко Борисов: Да. Аз не случайно казах, че всъщност аз не бих могъл да му забраня и никой не може да го спре това, което му е животът в историята, в... понеже знам, че го уважавате лично, да се занимава с това. И нещо повече – ние ще му помогнем с проекти, които ще им осигурим финансиране за тях, за Плиска, за Созопол, за такива, които са много важни след историческа гледна точка, да си завърши проекта.
Водещ: Г-н Павлин Димитров, не разбрах, че също се очаква...
Бойко Борисов: Утре сутрин ще си депозира оставката при министър Цветанов. Един изключителен професионалист.
Водещ: Ще я приемете ли?
Бойко Борисов: Ще я приема по тази причина. И другото, вече да отговоря на госпожата, което ще направя, защото г-н Първанов си играе с историята. Когато предишното правителство си отиваше на един от последните Министерски съвети всички около Калфин бяха скрити като дипломати и се оказаха и агенти на ДС, разбира се, и то в ключови страни – във Великобритания, в подобни държави. Ние като дойдохме на власт вече бяха получили агремани и щеше да бъде много лошо като знак с идването да започнем да отзоваваме посланици.
Водещ: Не е ли близко...
Бойко Борисов: Момент, казахте, че са важни зрителите, да отговоря...
Бойко Борисов: ... да отговоря на госпожата. И на следващия Министерски съвет ние ще предложим поименно на тези дипломати, които г-н Първанов счита, че аз съм назначил...
Водещ: То трябва да се закрие външно министерство.
Бойко Борисов: ... и ГЕРБ е назначил, ще му предложим писмено нашето предложение да ги отзовем и се надявам след като ние сме ги назначили по неговите думи, той да подпише указа.
Водещ: Ако той не приеме?
Бойко Борисов: Ще излезе, че е лъжец и че не ние сме ги назначили, а е точно така, както казах – Станишев и Първанов си ги пратиха за посланици, но ние в първите седмици ги подписахме, защото вече имаха агремани. Сега, щом по този начин ще си забравят, вместо да излязат и да кажат - да, ние ги пратихме, ГЕРБ сега да вземат решение, тяхно право е, а те казаха – ГЕРБ назначиха посланиците. Разбирате ли?
Водещ: С областните управители какво се случи? Имаше и такива?
Бойко Борисов: Областните управители /.../ кадрови офицери и работят на територията на България. Те не създават проблем. За нас е важно в правителството да няма и във външните служби и както виждате и в политическите ръководства на министерствата.
Водещ: Отворихте темата с президента. Има такъв въпрос.
Бойко Борисов: Надявам се госпожата да е удовлетворена от отговора.
Водещ: Сигурно. В какви отношения сте с президента? Преди да отговорите, нека да чуем какво каза президентът в това студио за политиката на правителството и за вас.
Георги Първанов: Сегашното управление стои по-зле. И не само заради кризата, просто има дефицит на компетентност, на можене в сегашния кабинет. При това, нескромно ще отбележа, че когато Бойко Борисов е играл в моят отбор, е печелил. Когато играе в противниковия, обикновено губи.
Водещ: Играете ли в един отбор с президента? Печелил сте.
Бойко Борисов: Аз предполагам, че той е зает, но неговите съветници слушат и му отговарям: правителството води, г-н Първанов, правилна политика за справяне с бюджетния дефицит и очакванията са той да бъде под 3% от БВП. ЕК ясно и точно каза – за първи път има правителство, което проявява силна политическа воля за справяне с корупцията и организираната престъпност, а ако погледнете с „Уикилийкс” какво е написал бившият американски посланик относно организираната престъпност...
Водещ: Че мафията сериозно е влияела.
Бойко Борисов: На предишните правителства.
Бойко Борисов: И че именно, но има хора, на които САЩ и ЕС помагат и аз считам, тогава като...
Водещ: Организираната престъпност има корумпиращо въздействие върху всички български институции, включително правителството, парламента и правосъдието...
Бойко Борисов: Говорим за тогава, когато е бил посланик.
Бойко Борисов: И нека последното изречение прочетете там, предпоследното, много е важно, защото...
Водещ: В момента го няма него. Включително правителството, парламента и правосъдието – само този цитат са ми извадили.
Бойко Борисов: Последният казва, че въпреки това има хора, на които САЩ ще помагат финансово да стабилизират системите. Искам да разкажа просто този скандален случай, при който, когато откривахме...
Водещ: Какъв случай?
Бойко Борисов: ... представителството на ФБР в България. Бяха дошли офицери от ФБР и посланик Пардю, тогава беше посланик на САЩ и искаше и пожела да го открием в МВР, стаята на офицер беше през една от моя кабинет, но да не присъства министър Петканов.
Водещ: Защо?
Бойко Борисов: И ние приехме и отворихме този офис на ФБР без министъра да присъства. Няма да коментирам повече. Фактите са ясни и е факт, че за целия мандат аз имах толкова много посещения в САЩ и по всички служби на ниво президент, директор на служба, докато тогава нашият министър въобще не беше поканен да посети САЩ и не отиде нито веднъж, както и главен прокурор.
Водещ: Сегашният вътрешен министър с какво е по-добър от вас или от Кристалина Георгиева, за да бъде кандидат за президент?
Бойко Борисов: Вижте, най-изгодно за мен беше да стана президент, когато бях кмет на София. Тогава нито имах партия, която да трупа негативи, нито огромна армия от областни, кметове, общински съветници, министри, депутати и какво ли не и тогава, както се видя на парламентарните избори, хората щяха да ме изберат и щях да съм си най-добре. Аз приех трудния ...
Водещ: Не искате ли да сте си добре?
Бойко Борисов: Искам, искам, но в момента правителството заработи на пълно обороти, срещаме изключително доверие в евроатлантическите партньори,с руснаците се разбрахме,с арабския свят се разбрахме.
Водещ: Значи президентството го тълкуваме като един вид курорт, почивка?
Бойко Борисов: Морен вода там вода не се ...
Водещ: Значи, министър Цветанов там го очаква някакъв курорт, така ли?
Бойко Борисов: Не ми се разделя и с него като вътрешен министър, не ми се разделя и с Кристалина Георгиева като еврокомисар, защото тя върши огромна работа в Брюксел.
Водещ: С нея разговаряло ли е за кандидатстването?
Бойко Борисов: Ние почти всеки ден говорим.
Водещ: Кандидат – президент да бъде тя?
Бойко Борисов: Не, не сме разговаряли, защото динамиката и работата, и отговорностите са толкова много, че ако тръгна за президент ще се счита, че зарязвам правителството, проблемите и това, което правим. Във всички случаи това ще предизвика един катаклизъм в управлението.
Водещ: Не знам дали е живяла последните пет години тук, нали имаше такова...
Бойко Борисов: Това какво значение има? Дали Кристалина Георгиева е българка, това ли питаме?
Водещ: Имаше такова изискване на времето.
Бойко Борисов: Моля ви се...
Водещ: Питаха Симеон Сакскобутгготски дали е българин.
Бойко Борисов: Мисля,че разликата е голяма., но да не се разводняваме. Партията трябва да излъчва за отделните длъжности хора и то възможно най-подходящите.
Водещ: Въпрос от Тодоров – вярва ли на Иван Костов?
Бойко Борисов: С „да” или „не” ли трябва да отговоря?
Водещ: Не знам.
Бойко Борисов: Ако е с „да” или „не”, ще каже – не.
Водещ: Не?
Бойко Борисов: Ако трябва да го разширя, аз съм коректен човек и считам, че когато той беше премиер, особено първите две години от управлението, това беше изключително успешен премиер. Ако трябва да отговоря защо е „не”, защото те нямат изгода от силен ГЕРБ. Нямат изгода от магистрали, от спортни зали и затова толкова много бушуват срещу тях, защото знаят, че това гарантира следващите избори. Те искат слаб ГЕРБ. Те не искат да ни няма, ада сме слаби и да не можем без тях и затова са толкова чести и яростни в нападките си, както е Мартин Димитров, така и г-н Костов. Ако те бяха силни в момента или както ние сме силни в момента, тогава щеше да има перфектна за България коалиция.
Водещ: Добре, един последен въпрос преди рекламите – защо е подслушван Ваньо Танов, съмнявате ли се в него? Въпрос на Иван Георгиев.
Бойко Борисов: Аз няколко пъти обяснявам – властта трябва да бъде подслушвана, следена, когато е на власт, властниците или хората, които заемат някакви постове.
Водещ: Ако вас подслушват?
Бойко Борисов: Те трябва да ме подслушват.
Водещ: Вас трябва да ви подслушват?
Бойко Борисов: Най-доброто средство да се изгражда доверието е проверката, така че ...
Водещ: Проверката е висша форма на доверие, беше казал един съветски...
Бойко Борисов: Всички ние сме подвластни на проверки. Мен, ако не ме следят тези служби, ме следят хората в ЕС, в САЩ, в Русия, всяко ...
Водещ: Техните агенти ДС.
Бойко Борисов: Не, не, да не ме разберат криво, че чрез агентура или разузнаване, но техните аналитични служби на тези държави следят всяка стъпка на правителството – като се започне от обществените поръчки, от конкурсите, от подписаните договори и правят анализи на базата на това. Така че какво е лошото в това системно да се проверяват различни министри или шефове на агенции. То, когато дойде един сигнал как да го проверим дали е истина или не. Това е начинът.
Водещ: Добре.
Бойко Борисов: Почваш да кичиш мероприятия, на жаргон казано, и чакаш да падне някаква информация допълнително, която да заведе службата до...
Водещ: Добре, благодаря.
Бойко Борисов: Ако не се случи, съответно пада мероприятието. То не е недоверие, напротив така се засилва доверието.
Водещ: Висша форма на доверие. Проверката е висша форма на доверие.
Бойко Борисов: Е, как искате сега само...
Водещ: Владимир Илич Ленин.
Бойко Борисов: Тодор Живков и Ленин ни сложете.
Водещ: Един цитат да ви прочета, г-н Борисов. „Битката с престъпността не бива да се води толкова видимо. Успехът на такива начинания е много по-гарантиран, ако те стават в тишина”. Чии са тези думи според вас?
Бойко Борисов: Не знам.
Водещ: На Цветелина Бориславова за акциите на МВР.
Бойко Борисов: Тя винаги е говорила срещу... изключително скромен човек и всяка показност и всичко, което има нещо самохвално, не казвам за мен, не говоря за себе си в момента, винаги го е и отричала и много рязко е реагирала. Но аз мисля, че... да, имаше едно, две неща, които можеха по-тихо да бъдат направени, но в общи линии това, което МВР свърши и ДАНС през тази година, включително и за този кмет онзи ден, който го задържаха ...
Водещ: С 5000 лв.
Бойко Борисов: 50 000. Той между другото е много добър кмет. Той е един от кметовете, които усвои всички пари, които можеше да се усвоят като град от ЕС и когато ми докладваха за него...
Водещ: Явно е решил нещо за него си.
Бойко Борисов: Това е парадоксът. При бюджет на тази община около 5 млн., той е привлякъл с кофинансирането на държавата около 35 млн. лв. Аз даже не си спомням името му как беше, но съм ходил там и ме впечатли как добре работи и да се очерни за 50 000 лв. ... Това исках да кажа, защо е парадокс – при 5 млн. бюджет, той е усвоил 35. За такъв човек трябваше да има, почнахме с бонуси, държавата да му даде 50 000 лв., защото ще се каже – да, но това му е работата – да, но на всички кметове това му е работата, но другите не са усвоили толкова. Населението на техните места няма 100% ВиК, пречиствателни станции и нов парк с европейски пари.
Водещ: Ако се върнем на темата с г-жа Бориславова. Вслушвате ли се още в съветите й?
Бойко Борисов: Знаете, че аз по лични теми не разговарям. Водещ: Има много лични въпроси към вас.
Бойко Борисов: В края на краищата...
Водещ: Това изненадва ли ви?
Бойко Борисов: Всеки може да си ги задава, а дали ще получи отговор, това е друга тема.
Водещ: Притеснява ли ви този интерес?
Бойко Борисов: Не.
Водещ: Не? Към другите политици няма толкова личен интерес.
Бойко Борисов: Ами, няма, към всички има, към всички има ... И като ми докладваха службите, че ще го арестуват, значи така ме хвана яд ...
Водещ: Аме сте...
Бойко Борисов: Да. Хвана ме яд, че толкова работа свърши.
Водещ: Човек с капацитет...
Бойко Борисов: Където се вика, бих му разрешил, ако има държавата този инструмент, за добрата работа да му платя 50 000 лв. За съжаление, сега сигурно ще отиде...
Водещ: Да се върнем на личната тема. Да оставим кмета на страна. Ще ви срещнем с вашата сестра Красимира. Да чуем какво каза тя за вас.
Д-р Красимира Иванова: По-голяма съм три години от него.
Репортер: Как ви нарича той?
Д-р Красимира Иванова:Винаги „како”.
Репортер: Дори и сега?
Д-р Красимира Иванова: Дори и сега. Никога не ме е назовавал по име. Той е кръстен на починалия ми дядо Борис. Ние след като сме се родили нашите имена са били Бойко Методиев Георгиев и Красимира Методиева Георгиева, на фамилии. Но моят баща, понеже е останал сирак много малък, с голямата си обич и признателност към починалия му баща, сменя имената ни в съвета, така че да бъдем Бойко Методиев Борисов, на името на дядо ни. Това е неговата група за бързо реагиране, както й казвахме.
Репортер: На колко години е?
Д-р Красимира Иванова: Тук е да кажем на 8-9 години, втори – трети клас. Ето му я и шерифската значка, изрязана от ламаринка шерифска значка. От тогава беше шериф и край. Имам един спомен – баща ми го наказа. Затвори го в една стая да стои сам. Аз не посмях да вляза в стаята, обаче открехнах вратата и през цялото време го държах за ръка, докато изтече наказанието. Ако ме питате, например, какъв подарък бих искала да получа от него, е някоя Коледа да я отдели за мен. Но това ми е една мечта, може би подарък, който за мен просто няма цена.
Бойко Борисов: Каката си е кака.
Водещ: На Коледа ще бъдеш ли с нея?
Бойко Борисов: Сега при този анонс, ще й направя такъв подарък и аз. Като й гледах сълзите в очите ... Аз съм най-лош за близките ми хора. Просто, съжалявам, че така, но ... Ето и самият факт. Тя си е най-обикновен доктор. Занимава се с такива малки бебета, като се родят. Микропедиатър, мисля, че се казва. Цяла нощ обикаля по къщите, я викат. Даже, на Пламен Юруков, когато беше на СДС шеф и опонент, се оказа, че тя му гледа и двете деца, ги консултира вече и на голяма възраст като са станали. В смисъл, те са на 10-12-14 години, не си спомням на колко. Рядко работлива. И самият факт, че би могла да отиде и в Министерството на здравеопазването. Заслужава го. на 54-55 години е. Но не отива. Дори и когато я бяха писали да отиде командировка някъде, аз я спрях. Казах, како, ако искаш ще ти дам пари и аз, и ти ще си събереш и ще отидеш на екскурзия. Не искам заради едно такова нещо да ти създадат проблем. И факт е, че си сто и там.
Водещ: А шерифската значка?
Бойко Борисов: И още не е била никога, нито в държавна резиденция, нито някъде, ето толкова ..., нито да я е возила служебна кола до този момент. При мен не се е качвала.
Водещ: Значката?
Бойко Борисов: От малък ми викат „батко”, дето се вика.
Водещ: Пазиш ли я тази значка?
Бойко Борисов: Сигурно там в Банкя, у нас в апартамента. Но понеже майка умря там, откакто я видях умряла там, до ден днешен не съм стъпвал там и няма и да стъпя. Влизайки там, знам, че ще се сетя за нея и ще се разрева и въобще даже като минавам покрай нас, блока, където ни е в Банкя, гледам на другата страна.
Водещ: Какво си спомняш за нея?
Бойко Борисов: Защото тя вечер, дали ще си дойда в 12, 1, 2 седеше на терасата. Докато не ме види, че си идвам ... И от нея знам тази крилата фраза – да ти се случва това, което жена ти ти мисли като закъсняваш, а не това, което майка ти ти мисли. Защото жена ти ти мисли – тоя е отишъл при някоя, а майка ти вика – дали не е катастрофирал, дали не се е сбил, дали нещо не са му направили?
Водещ: А на какво те научи? Тя е била и твоя учителка?
Бойко Борисов: От 1-и до 4-и клас.Толкова строга дисциплина ми налагаше. А и тогава такава дисциплина имаше. Ще се съберем ученици да протестираме за ваканция? То това бяха немислими неща. То и сега би трябвало да са немислими. Но са факт. Новото време си има нови герои.
Водещ: Това ли е човекът, към който се връщаш най-често, майка ти?
Бойко Борисов: Тя ми е съдникът. И аз винаги съм с впечатлението, че отгоре ме наблюдава и, ако нещо правя, което знам, че няма да й хареса, спирам да го правя. Само за миг, като се сетя какво би казала и започвам да не го права.
Водещ: А дъщеря ти, на нея е кръстена, нали?
Бойко Борисов: На нея, да. Венета.
Водещ: Ти добър баща ли си?
Бойко Борисов: Възможно най-лошият.
Бойко Борисов: Защото отделям възможно нула време. Това не е баща.
Водещ: Не ти ли е мъчно?
Бойко Борисов: Мъчно ми е. Но от сутрин, като ме вземат от 7 и вечер до 10-11-12 все има нещо. И събота и неделя, включително.
Водещ: Т. е., близките поемат удара на властта, така да се каже?
Бойко Борисов: Поемат удара и то най-тежко. И нищо не могат дори да имат, а те имат качества, аз не давам да правят нищо. Защото веднага ще се спекулира с това. И със сигурност много по-слаби доктори от сестра ми заемат какви ли не постове, които аз съм назначил. Тя си седи там, нали видяхте, в стаичката и вечер след 12 е на крак. Защото тогава се раждат бебетата, тогава вдигат температура, тогава родителите им изпадат в паника и започват да звънят. И тогава единственото спасение е да отиде докторът и да ги успокои. И тя е точно такъв човек. С много повече добродетели, със сигурност от мен. Но заради това, че аз съм на този пост и на предишния, и на по-предишния ...
Водещ: Това не е ли грешно? Ако има добродетели, защо един човек не се е издигнал?
Бойко Борисов: Не е грешно, а е грях. Правилно не грях.
Водещ: В моето студио ми гостува Вашата класна, г-жа Райкова.
Бойко Борисов: Ти си се подготвил само с ... Аз исках да поговорим и за инфлационния индекс на „Белене”, и след малко ....
Водещ: Нека видим какво каза тя за Вас. Да го оставим инфлационния индекс. Той не е толкова важен. Да видим класната.
Г-жа Ранкова: Един път майка му ме среща, когато отивам към училище. И тя беше учителка. И се смее. И казва, Ранкова, трябва да ти кажа нещо. Тя му казваше Боби. А, бе, Боби ми разправя, класната е много добра, рядко се кара, но като започне да се кара, ми идва да се скрия под чина.
Водещ: Значи ти е имал страх?
Г-жа Ранкова: Това е майсторлъка. Не му вървяха езиците. Но той беше изключителен математик. И много обичаше и физиката.
Водещ: Тя и майка му е била учителка.
Г-жа Ранкова: Учителка беше. Първата му учителка.
Водещ: Ние имаме такава снимка, с майка му от ..., мисля, че от 1-и клас.
Г-жа Ранкова: Ето я Венета, да.
Водещ: Ето го, той е в червеното.
Г-жа Ранкова: Отзад е дъщеря ми, отпред Бойко.
Водещ: Той има особено отношение към майка си.
Г-жа Ранкова: Да, да, да.
Водещ: Винаги я споменава.
Г-жа Ранкова: На този ден тя ги въведе за първи път в училище, за да ги изведа аз, след 11 години.
Бойко Борисов: Много съжалявам, че не слушах и майка, и класната. Защото не, че не са ми вървели езиците, ами нашите бяха много бедно семейство. Дето се вика „Кирил и Методий”, празникът, 24 май, аз го свързвам с агнешка плешка. Защото само тогава у нас, понеже баща ми беше именник, Методи, майка правеше агнешко с картофи. Плешка. Не агне, плешка. Един път в годината. Защото, когато ... и да кажа на тази първата госпожа, която се обади как би живяла. Ами, ние, г-жо, сме живели до 25-26 години по този начин. Със сестра ми спяхме в една стая докато тя беше студентка медицина, а аз бях 11 клас. В една стая. Защото имахме две стаи, общо. И гледахме прасе, гледахме кокошки. Аз ги гледах лично. Обикалях по почивните станции на Банкя. И там имаше такива, с помия, казани, където се събираше, си вземах и си ходех и си хранех прасето, кокошките. След това ходех с една коса, си бях взел, трева, към 30-40 заека. И като дойде, г-жо, това време, есента, майка в буркани, коля кококошки, колят зайци, прасето и така изкарвахме с моя труд от дете, от 1-и клас. Имахме нива. И могат да Ви кажа как се копае царевица, как се загърля, как се чупи, как се връзва на венци, как след това се руби, му казваме в Банкя и как ходиш и даваш на кокошките. За да има яйчица, сутринта да ми направи. Ядях по 12 яйца.
Водещ: По 12 яйца на ден?
Бойко Борисов: Да, като дете и нито холестерол имах, нито нищо. Така че, госпожо, така, както аз съм мъчен с моето семейство и моите родители, надали и вие живеете толкова зле.
Водещ: Значи, разбирате защо хората ...
Бойко Борисов: Разбирам, но и казвам, защото не отивах на уроци по акордеон и китара преди да мина да събера трева, люцерна, помия за животните, за да има зимата храна и тогава отивах да свиря. И майка ме записала на френски език и аз вместо това да ходя да уча по френски, и тя въпреки всичко плащаше по лев или по два да ходя да уча на учител, тогава много пари, аз бях се записал и ходех да ритам топка и я лъжех. И като разбра, че една година съм ходил да ритъм топка, вместо да уча френски, си спомням, че бях по едни къси гащички, шортета и само като отчупила една пръчица при портата, тя се увива пръчката, такава жилава, мале колко бой изядох с пръчката.
Водещ: Били са те заради Франция, а сега те пак те спират заради Шенген.
Бойко Борисов: Сиреч тук към всички ученици, които ме гледат, ако има такива, да слушат майките и учителите си, защото идва време, когато това ти е много необходимо.
Водещ: Бойко Борисов без политика, опишете го – Евдокия Иванова.
Бойко Борисов: Така, както ми се сведе живота от времето, когато бях главен секретар, огромното обществено доверие, после кмет, на два пъти хората ме избираха – обществено доверие, сега премиер и то в най-тежкото време за България и в същото време правим неща, за които са мечтали само в златните времена за България. Имам чувството, че изляза ли от политиката и това ще ми бъде края на живота. Не виждам по друг начин как мога да живея.
Бойко Борисов: Какво да правя?
Водещ: Каквото преди си правил. Не знам, не е ли по-лесно преди – когато искаш си играел футбол, когато си искаш си отиваш на тенис, не те занимават по цял ден с някакви проблеми.
Бойко Борисов: Знам, че просто това ще е краят вече, просто няма накъде повече.
Водещ: Да не би властта, политиката да е като някакъв опиум?
Бойко Борисов: Не, не, че е опиум, просто знам, че никъде няма да мога да направя нещо. Толкова врагове имаме, толкова... само заменките на горите, където се спряха. Това е един закон ГЕРБ, който прие, само това нанесе милиарди щети на тези, които си бяха в най-хубавите кътчета на България, взели да си построят имоти и то за милиарди, повтарям. Това са огромни пари, за които им нанесохме щети. Разни „Нагли”, „Килъри”, ще ни оставят живи или няма да ни върнат?
Водещ: Смяташ ли, че ще си върнат?
Бойко Борисов: Така че, където се вика, сложил съм си и аз, за съжаление доскоро бях само аз, но сега и Цецо вече няма друг път, няма друг изход. По начина, по който се работи никой не е работил, никой не си е слагал главата в торбата, никой не си е правил такива врагове, защото ако си ги бяха правили, Пардю нямаше да пише подобни неща ...
Водещ: Тоест извън политиката...
Бойко Борисов: Ами ето, вземете това, че от 1 януари дори нещото, с което правителството на Костов най-много се хвалеше, че са махнали лепенките и стикерите на застрахователните компании, помните ли?
Водещ: Да, трибуквените.
Бойко Борисов: Абсолютна лъжа, просто тогава застрахователните компании минаха на по-високо технологично равнище. Вместо лепенка си слагаха ПИН-кодове на стъклата.
Водещ: Само...
Бойко Борисов:Момент. Сега с решенията, които се взеха, вече няма да има въобще такава индикация. Фактически това става може би 10 години след като беше обявено, че са приключили с лепенките. Приключили са друг път. До ден днешен ги има, само че по друг начин направени.
Водещ: Имаме ли зрител на телефона?
Гражданин: Г-н Борисов, станахте ли по-богат тази година след като г-жа Бориславова си продаде акциите в банката?
Бойко Борисов: За съжаление от няколко години не живеем заедно, така че ще ви кажа една приказка от дядо ми – женски пари, змийски кости. Аз никога не съм си позволил да взема пари от жена.
Водещ: Те бяха много тука. 140 млн. последните.
Бойко Борисов: Нито са мои, нито имам общо с тях.
Водещ: Един подарък имам за теб, направили сме го, колаж. Ти си като Дядо Коледа, впрегнал си министрите. А сега накъде?
Бойко Борисов: Тук с едно еленче ще станат по-малко.
Водещ: Да, с еленчето с очилата...
Бойко Борисов: Така, че по-трудно ще се тегли. Макар че, ако трябва да бъде верен този колаж, тук трябва да ме сложиш най-отпред.
Водещ: Ти да си при елените.
Бойко Борисов: Защото надали някой повече от мен тегли.
Водещ: Кой теглите тогава?
Бойко Борисов: Тук ще сложим България.
Водещ: България да сложим там. Виж как се радват хората.
Бойко Борисов: За какво теглим, заради какво да теглим друго.
Водещ: Как би продължил изречението – „Нека говорят ...”?
Бойко Борисов: Ние работим.
Водещ: Ние работим.
Бойко Борисов: А тяхната работа си е да говорят.
Водещ: Как би искал да говорят хората след години за теб. Премиерът Бойко Борисов беше...
Бойко Борисов: Този, който направи Южната дъга, метрото, „Тракия”, „Марица”, „Струма”, „Люлин”, това ще ми стига, спортната зала на София.
Водещ: Това са всички въпроси, които към теб събрахме. 2700 са. Когато имате време може да отговорите. Благодаря ти за този разговор. Уважаеми зрители, в „Пожелахте да говори” ви представихме министър – председателят Бойко Борисов.
Николина Манчева

Мнениеот Николина Манчева » 11 Фев 2011, 16:05

;)

А сега ББ на гости на проф.Вучков /няма да го объркаме с нашия Любо,защото мисля,че той все още не е професор :hihi: /

http://kanal3.bg/?v=2298Премиера Борисов на отчет при проф. Вучков

Проф.Вучков - Г-н Костов е един от най-безпринципните хора у нас,затова не ме интерисува.
Затова той кани и разговаря 2ч и половина с най-принципния човек и държавник в нашата страна.

‎.Вучков не беше достатъчно остър за Зап. покрайнини и Сърбия, а Бойко понеже има силни карти не ги играе. Очаква картите сами да се играят!

А тук може да видите и др.забележителни срещи на ББ
http://www.youtube.com/watch?v=gHABmNsG ... ded#at=526

:yahoo:
Николина Манчева

Мнениеот Любомир Вучков » 11 Фев 2011, 18:15

Николина Манчева написа:;)
А сега ББ на гости на проф.Вучков /няма да го объркаме с нашия Любо,защото мисля,че той все още не е професор :hihi: /
http://kanal3.bg/?v=2298Премиера Борисов на отчет при проф. Вучков
Проф.Вучков - Г-н Костов е един от най-безпринципните хора у нас,затова не ме интерисува.
Затова той кани и разговаря 2ч и половина с най-принципния човек и държавник в нашата страна.
‎.Вучков не беше достатъчно остър за Зап. покрайнини и Сърбия, а Бойко понеже има силни карти не ги играе. Очаква картите сами да се играят!
А тук може да видите и др.забележителни срещи на ББ
http://www.youtube.com/watch?v=gHABmNsG ... ded#at=526
:yahoo:

РАЗГРАНИЧАВАНЕ

От стената на Гнома
http://www.facebook.com/permalink.php?s ... 0078401741
Веселин Драгов ....пред изперкалия комунист проф Вучков и Бойко изглежда интелигентен

Преди време се разграничих във facebook от Вучката - футбол-партньор на премиера!

28 януари в 13:58
Премиерът Борисов тази сутрин пред Николай Бареков, ТВ7
„Въпросът е за Вучката, защо се вгледаха в него да го махат … Вучката освен на игрището, никъде не съм виждал ....".

Декларирам:

1. Не става въпрос за мен, а за някой друг!
2. Дали ме е виждал премиерът на игрището, не знам – отдавна спрях да играя футбол!
3. Дали е вярно, че мен някой отнякъде иска да ме маха – ще видим! На много хора бъркам в очите!

Сега се разграничавам и от проф Вучков ! В смисъл - не съм професор и "изперкан комунист", а изпепеляващ демократ! Сиреч - изпепелявам с огнени слова всички боклуци - дано ме разбирате?! За по-семплите повтарям един от моите познати тук девизи:
"ДА НОСИМ В ДЛАНИТЕ СИ ЖАРАВАТА, А НЕ В ОЧИТЕ - ПЕПЕЛТА!"

За информация, сатира и забава:
Бойко Борисов при адаша Вучков
да повторя линка на Нина:
http://kanal3.bg/?v=2299
Аватар
Любомир Вучков

Мнениеот Николина Манчева » 24 Фев 2011, 21:58

;)
Отново предлагам интервю с ББ в ЕКИП 5
домакин е Иван Гарелов.

Искам всеки да сравни мисленето и поведението на Костов и Борисов.

Ако сте пропуснали това предаване,вижте го и се наслаждавайте на арогантността на премиера.

Не се ядосвайте,бъдете хладнокръвни.

http://bnt.bg/bg/productions/119/editio ... an_garelov

:tease:
Николина Манчева

Мнениеот gnome » 22 Юни 2011, 11:27

Загубил съм форма и не знам как да пусна снимка :(
Аватар
gnome

Мнениеот Николина Манчева » 22 Юни 2011, 22:36

;)
Изрисуването на паметника
е рядък пример
как към миналото
може да се подхожда не само с преклонение или отрицание,
но и с усмивка и самоирония.
Ето, това е съвременно изкуство –
изкуство, което играе с контекста,
което се случва на улицата,
а не се е изолирало в изложбената зала или шефския кабинет.

ИЗРИСУВАНИ ПОКРАЙ ПАМЕТНИКА

От Бойко Пенчев

Цялата история с изрисувания паметник на Съветската армия показа кой ни управлява.
Не кой е на власт в момента, а какъв е манталитетът, който прави България именно такава
и който не позволява нищо да се промени,
а когато нещо все пак се случи, то бива измито с пароструйка в 3 часа през нощта.
Неизвестните художници изрисуваха
не само сивите фигури от паметника, но и сивия образ на властта

Само два дена след като откри новия Музей за съвременно изкуство, министър Вежди Рашидов определи като "вандалство" акцията, трансформирала съветските войници от паметника в герои от американската поп култура.

Очевидно за министъра изкуството се свежда до късове бронз, изложени във фоайето на някоя корпорация, или до картини, кротко висящи в банкови офиси. Съвременното изкуство ще да е нещо като класическо изкуство, само че правено от живи художници. "Духовност", прибрана на безопасно място, в сейфа или изложбената зала.

Вежди Рашидов си е Вежди Рашидов, но какво да кажем за онези уж много печени "криейтив директори" и "творчески партньори" от рекламни агенции, които обявиха изрисуването на паметника за "дебелашки хейт", който бил "лишен от концепция" и поради това "нямал стойност".

Да, сигурно няма стойност, щом авторите са анонимни и - най-важното - не само не са взели и стотинка за труда си, но дори ги заплашват две години затвор, ако ги намерят.

Защото и прокуратурата, отдавна и веднъж завинаги справила се с организираната и неорганизирана престъпност, с трафикантите на хора, контрабандистите и дедесарите, светкавично се самосезира и образува "досъдебно производство за хулиганство срещу неизвестен извършител".

За днешната политико-корпоративна каста изкуството е стока

която трябва да продава други стоки. Изкуството е в това да обвиеш обикновени боклуци с такъв имидж, който да ги направи желани – независимо дали става дума за ракия, санитарни препарати или политици.
Пази боже, да се появи нещо, което провокира изградените стереотипи. Тогава вече имаме не изкуство, а хулиганство. Особено когато става дума за паметта и историята.

Точно тук корпоративно-олигархичният елит намира общ език с масите. Изрисуването на паметника било "посегателство върху историческата памет". Но историческата памет не е нещо непроменимо и дадено веднъж завинаги, което трябва да бъде пазено от "вандали". Онова, което паметникът символизира, се променя, то е било и ще бъде предмет на дискусии.

Паметниците всъщност са опит да се скрия зад гранит или бронз конфронтиращите се образи на историята. Но от войната за миналото не може да се избяга. Особено пък когато става въпрос за Съветската армия и нейния паметник. Затова е толкова логично да се стигне и до визуалното му префасониране. Учудващо е единствено колко майсторско и интелигентно беше изпълнението.
Впрочем
комунистите най-добре знаят как се префасонира паметник

През 1938 г. на Околчица е издигнат паметник на Ботев – 38-метров обелиск, завършващ с опълченски кръст. През 1947 г. кръстът е заменен с петолъчка. (През 1991 г. кръстът се завръща.) Да не си помисли някой, че става въпрос за "вандалство" – всичко става по нареждане на Партията.

Виж, ако изрисуваш съветския войник като Батман, това вече е кощунство. "Посегателство върху историческата памет" имаме тогава, когато пренаписването на историята става неорганизирано, без одобрение от партията и държавата. Какъвто беше и сегашният случай.

Един паметник обаче символизира и нещо друго освен онова, в чието име е издигнат. Той е мощен знак на самата власт, която го е издигнала, и трябва да изминат столетия, докато това му значение се изтрие. Властта във всички исторически периоди е обичала знаците, униформите, пищността и паметниците. Защото те скрито внушават подчинение.

Паметниците са памет, която трябва непрестанно да напомня кой има властта да налага "правилната" памет за миналото. Впрочем същото нещо прави в новите медийни времена Бойко Борисов, който с телесното си присъствие по телевизиите непрекъснато се самоозначава като властта. Като паметник на себе си. Затова карикатуристи и комици не спират да го "рисуват" – като Дон Корлеоне, като Тато, като Батман...

Всъщност реакцията на управляващите от ГЕРБ по случая с изрисувания паметник беше дълбоко комична. Рефлексите им ги карат да се отъждествяват с "държавността" и "историята", схващани като монолитни, непротиворечиви ценности. В същото време съзнават, че това все пак е емблемата на комунистическия режим. Оттук и обърканите реакции – ще мием, ще започнем обществена дискусия, не, първо ще мием...

Не била Столичната община разрешила почистването, ами областният управител...

Паметникът в крайна сметка беше почистен, но дори не от самата държава, а от една обществена организация - "Форум България – Русия". Едни рисуват, други чистят, а държавните мъже и жени правят кризисен пиар.

Е, почистиха го. Това не ти е тук Чехия и розовият танк на Давид Черни, който си стои розов. Но макар и почистен, паметникът

вече няма да бъде същият - остават снимките и споменът

Изрисуването на паметника е рядък пример как към миналото може да се подхожда не само с преклонение или отрицание, но и с усмивка и самоирония. Ето, това е съвременно изкуство – изкуство, което играе с контекста, което се случва на улицата, а не се е изолирало в изложбената зала или шефския кабинет.

Превръщането на скулптурната група в комиксови герои накара всички да усетят, че самите бронзови "победители" са част от една масова култура, означаваща не милионите загинали войници, а властта на "победилия социализъм".

Загиналите не са виновни, че изображенията им са се превърнали в кич. Виновна е пропагандната машина, оправдаваща в името на "светлото бъдеще" превръщането на хората във "винтчета и бурмички". "Неизвестните извършители", които прокуратурата издирва, са надеждата, че малко по малко обществото ни се променя. А властта? Властта си остава същата.

*Авторът е литературовед и културолог, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". От 1993 г. е редактор в "Литературен вестник". Заместник-декан на Факултета по славянски филологии в СУ

Николина Манчева

Мнениеот Николина Манчева » 19 Ное 2011, 02:06

;)

Няколко запомнящи се неща от ББ

Министър-председателят:

"РЕЗЕРВНИТЕ ЧАСТИ НА ЧОВЕКА " СТАВАТ ПРИОРИТЕТ НА БЪЛГАРИЯ.

“От стволови клетки не могат да направят цяла ръка, но произвеждат яйцеклетка”

Изображение

Нов приоритет в бъдещото развитие на България – "резервните части на човека", очерта премиерът Бойко Борисов, според когото трябва да заложим на иновациите. Земеделието и туризмът са приоритети за страната ни, но трябва да се опитаме да направим нещо в сферата на иновациите, в новите технологии, каза министър-председателят в петък в отговор на питане на народния представител Яне Янев.

"Ние трябва да се опитаме да направим нещо в иновациите, в новите технологии. Виждам България да направи своя пробив, тъй като има изключително добри специалисти в тази област. Да, малко са, но с помощ от държавата, помощ от всички нас... Какво е бъдещето? Бъдещето е резервните части на човека. Това е бъдещето. Вече знаете, че на много места от стволови клетки, да, не могат да направят цяла ръка, но от стволова клетка произвеждат яйцеклетка. Ако ние тук се съсредоточим, като държава имаме страхотни специалисти в тази област, може да заявим един приоритет за в бъдеще, който да е много иновативен за света", заяви премиерът в стила на своя първи политически наставник Тодор Живков, чието известно обещание е “тази година полупроводници, догодина – цели”.

Иновациите в медицината и по-специално "чудесата" около стволовите клетки и клонирането са тема, която отдавна занимава министър-председателя и над която си личи, че много разсъждава.

Още през март 2010 г. той наставлява тогавашния здравен министър Божидар Нанев как трябва бъдат убеждавани хората да даряват органи за трансплантация: "Но това трябва да се обяснява на хората и то да се обясни - всъщност когато е в тази мозъчна смърт, можеш да направиш част от теб да живее и си оставаш. И ако след време се разреши клонирането, могат да го намерят този човек, да ти вземат от бъбрека и да те направят нов!"

Истинското откровение на премиера идва по-късно в интервю за сп. "Мах": на въпрос "Страх ли ви е от смъртта?” Борисов отговоря: “Надявам се в последния момент нещо да направя. Така си мисля.”

Още в началото на мандата на ГЕРБ премиерът обясни политиката на правителството в областта на трансплантациите със следното разсъждение: “Една “С” класа струва 60 хиляди евро. Кое е по-ценно – кола за Министерския съвет или за парламента, или сърце за някой човек?”

“Струват сериозни цени. Струват. Кое е по-важно? Сърцето, бъбрека, дроба”, обясни тогава Борисов. И се аргументира, че за разлика от колите на НСО, органите не изискват пари за допълнителна поддръжка. “А и после на тази кола има масла, горива, допълнителни разходи. А тук минус разходи, спира хемодиализата. Започваме да пестим от това, че сме дали здраве на човека”.

В петък Борисов припомни, че в бюджета 2012 година догодина са предвидени повече пари за образование и култура и са се запазили средствата за здравеопазване.

http://www.mediapool.bg/резервните-части-на-човека-стават-приоритет-на-българия-news186491.html

БОРИСОВ КЪМ ОПОЗИЦИЯТА :
ОТ ВАШИТЕ ПРОЕКТИ НЕ МИ Е ДО СМЯХ .

„В средата на мандата точната дума е, че българите разбраха това, което се опитваме да направим. Колко добре, колко зле - няма значение. В това отношение много ни помагат и новините вечерно време. Независимо дали в Европа се сменят премиери, първото нещо, което казват на пресконференции е - да, ще боли. Ще се режат пенсии, заплати, отвсякъде". Това заяви премиерът Бойко Борисов по време на днешния парламентарен контрол.

Думите на министър-председателя бяха в отговор на въпрос на депутата Яне Янев за цялостната политика на правителството за стратегическите приоритети на изпълнителната власт. „През следващите две години кои ще бъдат основните приоритети на вашето правителство - запита лидерът на РЗС. „Намираме бюджета за достатъчно консервативен, но не достатъчно реформаторски", добави той.

Премиерът Бойко Борисов заяви, че в момента се работи за строеж на пречиствателни станции - „за да започне новият ни сезон с чисто море". „Същото касае и планинските курорти, и реките".

„Туризъм - да, но къде ни е културният туризъм", запита Борисов. „Вчера заместник-министърът на военноморските сили на САЩ беше тук - помолих колегите от културно министерство да му отворят катакомбите на София - не е искал да си тръгва от там, толкова часове са правили снимки", разказа премиерът.

„За електронното правителство в предишните години е направено доста, но на парче. Похарчени са много милиони, направени са системи, които обаче не са съвместими и не могат да работят с другите министерства. Изведох го като личен приоритет на правителството - в следващите 6 - 8 месеца ние трябва да асамблираме тези системи, защото почти навсякъде ги има. Дадени са десетки милиони, сключени са договори за оптични кабели и връзка", обясни Борисов.

Той коментира и бъдещето в науката с думите: „Какво е бъдещето - на много места знаете, че от стволова клетка вече не могат да направят цяла ръка, но правят яйцеклетка. Ние имаме много специалисти и ако се съсредоточим, може да работим".

„През тези две години вашето правителство беше правителство на магистралите и на значими инфраструктурни проекти. Сега разбираме, че освен туризъм и земеделие, правителството ще отдаде нужното на образование и информационни технологии. Поискахте ли от „Дондуков" 2 цялостна доктрина, разработена от предишни правителства, по конкретни сектори или отрасли, за да се знае - дали се започва от нула или има цялостна икономическа доктрина", каза Яне Янев.

„Хората разбраха, че трябва да се направят рестриктивни действия. Трябваше да довършим „Цанков камък", магистрала „Люлин", „Дунав мост" 2, които бяха абсолютно провалени проекти", каза премиерът.

„Г-н Мутафчиев, въобще не искам да влизам в диалог с вас. Вашият кикот ми струва страшно много пари" - обърна се Борисов към депутата от Коалиция за България и бивш министър Петър Мутафчиев. Инвестициите в енергетиката са такива, че са заробили държавата - и ТЕЦ-овете, и „Белене", и огромни паркове за слънце и за вятър... Това са инвестициите, имате ли нужда от такива инвестиции. Моля да не се хилите така - каза Борисов и допълни: „От вашите проекти не ми е за смях".

„300 милиона трябва да приготвим за мотрисите. От първи януари трябва да приготвим над 1 милиард за облигационния заем. Като говорим за бюджет 2012-а, отсега трябва да събираме парите за 2013 г. Тогава са тези плащания. За радост в енергийния пръстен България има много голяма независимост, с изключение на горивото за „Козлодуй".

„С водната енергия, която също е възобновяем източник, може да използваме реките и язовирите, за допълнително енергия. Ако съумеем да убедим хората да инвестират в енергийна ефективност, ще спестим ток поне за два реактора", каза Борисов. Той обясни, че проектът „Бургас - Александруполис" не стои на дневен ред за реализиране от българското правителство.

Позицията на министър-председателя остава без промяна. Проектът за изграждане на петролопровода „Бургас - Александруполис" трябва да има безспорни доказателства за ползите му за страната, за да се пристъпи към изграждането му той трябва да е безопасен. Доказателства за такава безопасност към момента няма предоставени.

„Ангажиментът за изграждане на петролопровода „Бургас - Александруполис" е поет през 2007 г. В момента се прави анализ на двата възможни модела за финансиране на проекта, паралелно, от българска и руска страна. Техните заключения трябва да кажат - колко изгоден е проектът. На 3 ноември 2011 г. МОСВ даде положителна оценка за доклада за въздействие върху околната среда. Проектът минава на следващ етап - обществени обсъждания. Тази оценка не означава одобряване на инвестиционното предложение. Въз основа на доклада за ОВОС, общественото обсъждане и други, Висшият експертен екологичен съвет ще предложи на министъра да одобри или не - инвестиционното предложение", обясни Борисов.

Премиерът днес бе нападнат и от лидера на „Атака" Волен Сидеров, който заяви, че Борисов и министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов се опитват да разрушат "Атака". Изказването му бе в отговор на информацията, че евродепутатът от партията и негов доведен син Димитър Стоянов му е поискал оставката по време на заседанието на парламентарната група.

Сидеров сподели, че е чул за слухове, че Димитър Стоянов му иска оставката, както и други хора, но подчерта, че решение за оттегляне от председателското място ще има на национален сбор на политическата формация. Волен Сидеров каза, че през 2006 г. Борисов бил обещал на тогавашния американски посланик да унищожи "Атака".

По думите на националистът, ГЕРБ прави всичко възможно да разруши партията му и това обяснява решението на депутати да напуснат парламентарната група на партията.

Министър-председателят отговори, че Сидеров толкова си е повярвал, че вярва в конспирации. „На тема "Атака" през 2006 г. изобщо не си спомням да съм водил разговор с когото и да било", коментира Борисов. „За вас съм получавал само упреци" и даде за пример сблъсъците пред джамията в столицата.

„Договор с „Шеврон" за добив на шистов газ не е подписан. Преговорите текат. Обсъжданите клаузи са икономически изгодни, българската страна е включила задължения за прилагане на най-добрите международни практики", каза Борисов в отговор на въпроса на Сидеров дали е подписан такъв договор с компанията за добив на шистов газ.

„Дружеството „Шеврон България" е спечелило конкурс за проучване за шистов газ. Ще се извършват проучвания за находища на газ. Дори и доказано наличие на газ не определя добиването му. Изявленията, че „Шеврон" възнамерява да добива шистов газ в България може да се тълкуват по подразбиране - от международната практика. „Шеврон" работи активно в Полша, има интереси в Румъния и България", каза Борисов.

„Разбирам притесненията на българските граждани за тяхната сигурност, затова ще съобразя всяко бъдещо решение с тяхната основателност", добави премиерът.

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1118032

И още едно нещо от днес:

ЧИНОВНИЦИТЕ КАТО ДУХОВНИЦИТЕ - ИЗЛОЖЕНИТЕ НА СЪБЛАЗЪН ДА БЪДАТ ВЪЗНАГРАДЕНИ.

Заседание на правителството на 16 ноември.

Премиерът Бойко Борисов смята, че към държавните служители трябва да се приложи подходът на църквата и изложените на съблазън държавни служители трябва да бъдат подобаващо възнаграждавани. Това става ясно от стенограмата от последното заседание на Министерския съвет. Борисов излага пространно вижданията си, след като между министрите възниква спор за това трябва ли служителите, работещи с евросредства, само заради това да получават по-високи заплати. Според финансовия министър Симеон Дянков работещите с еврофондове не трябва да получават по-високи заплати по принцип, тъй като те не работят повече от други служители с отговорни длъжности. Високото заплащане за работещите с еврофондове защитават министрите на регионалното развитие, околната среда, земеделието.

"Да, работят с европейски средства, това е много вълнуващо, 5% от брутния вътрешен продукт, 15% от държавния бюджет. Другите 80% пък ги правим всички ние останалите, така че аз не виждам защо тези, които работят по европейски средства, са толкова специални спрямо всички други, които не работят по европейски средства. Получават се фрапиращи разлики, че тези, които отговарят за целия държавен бюджет, които в момента са в парламента, получават два-три пъти по-малко от хората, които работят по евросредства“, отговаря обаче министърът на финансите Симеон Дянков.

В крайна сметка министрите оставя за доизясняване заплащането на служителите, работещи с еврофондове, като до 15 април догодина трябва да се изготви методология за това.

Думата обаче взима Борисов, който отсича, че “истината е някъде по средата“.

“Дори ако вземете религията, знаете, че поповете, които са долу, сред народа, имат право да се женят. Калугерите, които са в манастира, нямат право. Защо? Защото едните са долу, където има жени, съблазънта рано или късно да съгреши е огромна и, за да се регулира този процес, религията е казала: да, тези, които са долу, сред народа, имат право да се оженят, калугерите в манастира нямат право. Тези, които работят с евросредствата и по принцип с финансите, ежедневно решават проблеми в определени моменти за десетки или стотици милиони. Те са всеки ден изложени на съблазънта да общуват с бизнеса, да общуват с външни, наши и всякакви фирми и именно там не случайно думата корупция най-често се споменава. Когато един човек работи там за 700-800 лева, както казва Павлова, а решава проблем за 15, 20 или 30 милиона лева, съблазънта е голяма“, обяснява премиерът.

“Едни цял ден гонят топката по ливадата и после искат високи заплати“

Без да е тема на разговора, Борисов решава да уточни, че знаещите и можещите трябва да получават повече от необразованите: “Аз знам, че това нито е популярно, че популизмът в политическите партии навсякъде е - колкото по-беден, колкото по-малка е заплатата, едва ли не това е всички да сме равни. Да, но неравенството започва още от училище. Има едни деца, които си учат уроците, които ходят на математика допълнително, ходят на език, ходят на музика, спортуват, а има едни, които цял ден гонят топката по ливадата и утре казват: искаме да взимаме равни заплати, защото аз, примерно, съм доучил за шофьор, а другият с два-три езика, с две-три магистратури, ходил навън, учил в чужди университети, за да си повиши квалификацията, и сега ние трябва тука – защото не е популярно да кажеш, че знаещият и можещият трябва да разбира, за да получава много повече. Той трябва да получава много повече. В противен случай той отива в частните компании и от частната компания идва при нашия беден служител с 800 или 900 лева и с всичките си знания и умения го убеждава, че този проект може да мине и по другия начин. Това е било, било, било години наред.“

“Аз неслучайно почнах с религията – да всички професии са важни. И санитарят ни е важен, защото в един момент, ако си в болница, той ти е най-важен. Нощес да дойде да ти даде водичка, примерно, той ти е най-важен. Искам вие да погледнете от камбанарията все пак на стимула към знаещите, към можещите, тези, които години наред са се готвили, учили. Всеки ли може да отиде, Дянков, да работи за европроекта? Той трябва минимум да има перфектен говорим и писмен английски и немски поне, трябва да може да общува с европейските дирекции по начин, по който години наред това се учи. В противен случай отива един неук човек, защото е сложен там, и казва: ще видим сега какво ще правим. И най-лесното е да каже: дай да я аутсорсваме тази дейност, ще я дадем на някоя фирма да ни я направи и аз ще си взема комисионната през оная фирма. Това е практиката до ден днешен“, коментира Борисов.

“Да, всички са ни важни, но има хора, държавни служители, които са изправени срещу съблазънта. Затова ви дадох пример дори и религията как го е отработила. Митничарят работи с пари. От него зависи дали да си затвори очите и да му дадат нещо или да вкара пари в държавната хазна. На него трябва да му дадем повече. На катаджията, който е на улицата, трябва да му дадем повече пари. Просто такава е професията. А всяко министерство или служба, агенция или каквото искате, да си направи критерия как да подбере най-добрите, за да отидат при най-добрите заплатите. Това е конкуренцията, това е битката на малките, средните“, казва още той.

Следва обяснение как е подбрал министрите си: “Как вие станахте министри, ви питам? Как станахте министри? Избрах ви по качества – да сте учили навън, да сте работили, да сте се доказали в професията, езикова подготовка, консултирал съм с Брюксел как работите там и тогава съм ви предложил да станете министри. Защото по тази логика всеки е равен, можеше да съм избрал за финансов министър някой, който е карал досега добре "Икарус”, смятал си е добре курсовете. И той е важен, вози 200 души в един рейс, когато е претъпкан. Как да не е важен? Той е изключително важен. С една грешка на волана може да убие хора! Да, но затова и в градския транспорт към тези именно има допълнителни стимули. Затова следващата точка е много важна и истински бих се радвал, ако сме съумели за този 16-месечен труд действително да излезем честно и да кажем на обществото. Да, хубаво е да се говори – бяхме в общество, в което всички бяхме равни“.

"Всички в държавата се реферират с мен, а получавам 1500 евро“

“Моята заплата е 1500 евро срещу 240 – 250 – 260 хиляди евро на година на другите колеги в Брюксел и всички в държавата идват да се реферират с мене. Цялата отговорност! Ако паднат, ако станат, казват “Борисов е виновен” – и това, за 1500 евро. Както казва Дянков, той едва ли е в първите 150 човека в Министерството на финансите по заплащане. Това не е ли и обидно, и смешно, и неправилно? Аз бих искал на последното заседание на Министерски съвет, когато си отиваме, да вземем такова решение, че на следващия премиер, на следващите министри трябва да се вдигне заплатата. На всеки един от вас, които са - икономическите, финансовите, които държат програмите, му държим отговорност – ние, един път като държава, Брюксел – втори път, ОЛАФ. С едно движение той може не само да влезе в затвора, а носи и огромна финансова отговорност за всяко едно действие – за некадърност или за смелост, ако щете. Трябват изключителни качества за това“, казва още Борисов.

“Затова, аз съм убеден, че тръгнем ли по плоскостта, че всички са важни – да, държавата е като човешкия организъм, и малкото пръстче ми е важно. Ако го нямаш, няма да е същото. Или палецът. Но и сърцето е важно и мозъкът е важен. Без едни просто организмът умира, а без другите вече куца, не му е добре, не му е комфортно да съществува. Има разлика дори и тук“, коментира той.

“Затова, първо, понеже днес се гледа бюджетът, къде ни е основният резерв в бюджета, на което разчитаме най-много, ако погледнете? С усвояването на еврофондовете. Прав е Дянков – два, три, пет пъти, не може да е така, но ние не трябва да се мъчим на високоплатените, защото се предполага, че там са отишли най-най-подготвените хора в държавата, най-много учени, най-много знаещи и най-много качества придобили със стоене над книгите. Аз искам да стимулираме тези хора. Не може, тези хора са се учили, учили, градили, а другите през това време били на дискотека или се шляли в парка! Как утре ще кажем на децата: бъдете отличници, учете, докато станете единадесети, дванадесети клас, трябва да бъдете подготвени с елементарните неща, които вече са нужни – работа с компютри, интернет, езици. И вече да надградите върху това, а не да ходите на дискотека или само да искате дълги ваканции. Как ще ги стимулираме? С равни заплати? Ние бяхме така равни“, посочва той.

“Затова майсторството на Дянков и на екипа е да намерим действително… В МВР всички ли са равни? Едно е да си на улицата, едно е да отиваш на операции и да задържаш въоръжен човек, трето – да си в информационно-аналитичната служба. Да, всички са важни, но в края на краищата трябва да се отчете там и степен на риск или степен на подготовка, защото ние искаме какво? Да привлечем в държавната администрация умни, качествени и добри хора. И аз знам вие какво ще ми отговорите: да, съгласих се да съм министър, защото това е връх в кариерата на всеки един човек. В края на краищата всичките сте на по 30-40 години, това в CV-то, когато си бил вече министър и след това вече можеш да отидеш във всяка банка, фонд или където и да е, фирма, ще те вземат, защото ти си готов експерт на най-висше ниво, може да им управляваш всичко в каквото и да е звено. И си заслужава да стискате зъби за по-малка заплата“, коментира той.

“Като прибавим служебните коли и секретарките закърпваме положението“

“Като прибавим и че все пак имаме служебни коли, имаме секретарки, имаме телефон, имаме някакви неща, които обикновеният служител си ги плаща – горе-долу закърпваме положението. Но ние имаме кауза и имаме слава, да го наречем, заемайки този пост. Тези, които го нямат това и работят по етажите, те работят за пари и, за да ги предпазим от изкушението и съблазънта, трябва да им предложим поне адекватно заплащане, да оценим труда им“, заяви още Борисов.

“Те са там, където са. Различно е да си данъчен, различно е да си митничар, различно е да си в еврофондовете или фондовете, които реално дават парите в държавата. В службите за сигурност с какво се търгува заради ниските заплати? Там пък имат информация и продават информацията. Там няма пари, но чрез информацията изнася един доклад, преснима го и получава пари. Да, затова и там трябва да защитим тези висококласни служители, които в информационно-аналитичните звена притежават важната информация, те да имат и високи заплати, и добра пенсия, и сигурност, че няма да ги сменят. В Закона за държавната администрация го има. Затова и двете страни сте прави, но според мен трябва да отчетем хората, които са подложени на тази необходимост всеки ден да показват морал, да не се подведат“, коментира той.

“Многото пари изкушават и ако възнаграждението не е адекватно, той може да си направи сметката: десет години да работя за по 1000 лева – 12 хиляди на година, са 120 хиляди. Ако някой ми даде половин милион веднага затова, че му организирам конкурса в такава посока, хем ще си взема парите, хем след това ще изляза и ще си работя в някоя частна фирма и каквото си изкарам. Когато взима 5000 лева заплата, когато знае, че това може да го прави десет-петнадесет години и живее спокойно, знае, че после няма прокурор да му търси тези пари, нормалните хора (защото винаги има и авантюристи), но нормалните хора няма да се подведат“, допълва премиерът.

“Затова предлагам да приемем на вносител тази точка, максимално да се включите всички в тази дейност, за да може да се защити този, който пази убиец, примерно, с десет убийства и го транспортира, рискът за неговия живот какъв е? Огромен е – да не се опита да избяга. Трябва и там да се регулира този процес“, завършва премиерът.

“Защо ме пропускате в поздравите?“

По-късно по време на обсъждане на точка от дневния ред на заседанието, посветена на новия механизъм за заплащане на държавните служители, Борисов проявява ревност за това, че всички министри поздравяват Дянков за свършената работа.

“Защо ме пропускате в поздравите? Само като има ядове идвате при мен, а като има поздрави, ме няма. Това не е ласкателство, да кажеш “благодаря”, става му приятно на човека“ “Да, благодаря ви, че сте избрали министър Дянков, който направи тази реформа в заплатите“, отвръща му Нона Караджова.

По време на тази точка Борисов отново се връща на тежките отговорности, които има: “Събота и неделя вечер аз започнах и да вечерям с Дянков до към 21-22 часа. Събота и неделя на два пъти ходя на обяд само да спортувам и пак се връщам. Трябва да ви кажа, че само сметки са ми в главата. По цял ден, по цяла вечер, до 22-23 часа. Всяко нещо ми е минало през главата, за да стигнем да го предлагаме, да се борим и да го защитаваме и да искаме това да се случи, защото просто няма друг избор“.

“Завчера имах среща с Казаков, шефа на ДАНС, един разговор защо намаляваме на ДАНС бюджета и какви съкращения и какво трябва да бъде направено там, за да се изпълняват ангажиментите им, а в същото време каузата – защото в тези министерства МВР, МО, ДАНС има и кауза – хората, които са учили и работят там, винаги са знаели, че те няма да бъдат богати хора. Те просто търсят едно добро заплащане и са отишли там преди всичко от идеята и вярата да се борят с лошите и да защитават обикновения човек. Казаков ми каза, че е събирал състава и е говорил, казва: Спомням си, когато бях в НСС, 1996 г., когато си взех аванса към заплатата и той ми стигна за един маргарин и четка за зъби. Казах на колегите: по-добре сега да намалим заплатите, но да сме сигурни, че ще ги взимаме, отколкото да стане така, че да вземеш заплата, с която да може да купиш един маргарин и четка за зъби“, разказва Борисов.

http://www.mediapool.bg/чиновниците-като-духовниците-–-изложените-на-съблазън-да-бъдат-възнаградени-news186482.html

Николина Манчева

Предишна

Назад към Дебати