в БЪЛГАРИЯ ДНЕС

Тук се оповестяват настъпили или предстоящи събития от обществено-политическия живот у нас и такива от чужбина, които касаят България и българите

Re: в БЪЛГАРИЯ ДНЕС

Мнениеот Николина Манчева » 13 Дек 2008, 13:06

;) ДО ИНФОРМАТОРИТЕ НА ДЕМОКРАТ : Ако предложението на Костов /в което силно се съмнявам/ е ,че Радан е най-достойният му заместник,аз не бих приела такава личност. Мнението ми е формирано на базата на всичко,което съм чела от Радан Кънев по страниците на различните вестници - в. СЕГА , Новинар......да не говорим за в.СЕДЕМ.
С това искам да кажа на информаторите КОСТОВИСТИТЕ НЕ СА ЗОМБИТА , ГОСПОДА ! НО ТЕ НЕ СА И ДРЕБНИ , ЗЛОБНИ ДУШИЦИ !
Оставам с най-добри чувства към вас - и никога до сега не съм се притеснявала да афеширам ,че съм Костовистка и че не съм се разочаровала от политиката ,която води Костов - противно на вас,не мисля,че е нарушил договора,който подписахме преди години. :clapping:
Николина Манчева

Мнениеот Аспарух Танков » 13 Дек 2008, 19:15

Николина Манчева написа:;) ДО ИНФОРМАТОРИТЕ НА ДЕМОКРАТ : Ако предложението на Костов /в което силно се съмнявам/ е ,че Радан е най-достойният му заместник,аз не бих приела такава личност. Мнението ми е формирано на базата на всичко,което съм чела от Радан Кънев по страниците на различните вестници - в. СЕГА , Новинар......да не говорим за в.СЕДЕМ.
С това искам да кажа на информаторите КОСТОВИСТИТЕ НЕ СА ЗОМБИТА , ГОСПОДА ! НО ТЕ НЕ СА И ДРЕБНИ , ЗЛОБНИ ДУШИЦИ !
Оставам с най-добри чувства към вас - и никога до сега не съм се притеснявала да афеширам ,че съм Костовистка и че не съм се разочаровала от политиката ,която води Костов - противно на вас,не мисля,че е нарушил договора,който подписахме преди години. :clapping:

Заставам зад всяка дума казана от Н.Манчева като бих добавил, че не само се съмнявам че Костов едва ли не е анонсирал Р.Кънев за негов заместник, но определено смятам чу това е поредната маневра на фрустратите останали в "демократи орг".
Този вид манипулации са ми известни от време оно!
Само не виждам смисълът да им се обръща повече внимание на жалките хорица останали около т.н." демократ"! :cool:
Начетеният дръвник е най досадната разновидност на глупака.
Дж. Тейлър
Аватар
Аспарух Танков

Мнениеот Васил Караиванов » 13 Дек 2008, 19:40

Аспарух Танков написа:
Николина Манчева написа:;) ДО ИНФОРМАТОРИТЕ НА ДЕМОКРАТ : Ако предложението на Костов /в което силно се съмнявам/ е ,че Радан е най-достойният му заместник,аз не бих приела такава личност. Мнението ми е формирано на базата на всичко,което съм чела от Радан Кънев по страниците на различните вестници - в. СЕГА , Новинар......да не говорим за в.СЕДЕМ.

Заставам зад всяка дума казана от Н.Манчева като бих добавил, че не само се съмнявам че Костов едва ли не е анонсирал Р.Кънев за негов заместник, но определено смятам чу това е поредната маневра на фрустратите останали в "демократи орг".
Този вид манипулации са ми известни от време оно!
Само не виждам смисълът да им се обръща повече внимание на жалките хорица останали около т.н." демократ"! :cool:

Мисля, че твърде голямо внимание се отделя и хаби енергия за един човек /или "форум"/, обречени на изчезване. Преди половин година демонстративно напуснах тази клоака и нито веднаж не съм надзърнал повече. И няма. Човек трябва да брани достойнството си, в онзи форум достойните са обречени на обругаване и унижения. Има по- важни неща от това какво писал ДемократЪ и какво не, какво мисли болната му глава и какво не. Така че съм солидарен с вас но нека не хабим пространството на нашия форум с такива "собстваници" на форуми. Бъдете здрави!
Васил Караиванов

Мнениеот Admin » 13 Дек 2008, 19:53

Стоян Чонев написа:http://policebg.free.bg/cgi-php/phpbb2/viewonline.php

ФОРУМА Е В ГЕНЕРАЛНА ПРОФИЛАКТИКА

За две години форума събра едва 70 потребителя.
Последните 2 седмици,той се разрасна дотолкова,че подръжката му стана невъзможна.
Естеството на темите изисква денонощна напълно професионална подръжка,с която да бъдат съблюдавани те.
Появиха се много атаки от неформални младежки формации,сипещи обиди и хули към МВР и неговите служители.
Обявеното във т.н."Вътрешен форум","Пушене на цигара",или "Мълчалив протест"се прехвърли тук,което определено не е самоцел на настоящият и за това се изискват дълбоки професионални познания.
Не е по силите само на двама Модератори,да отсяват истинските професионални проблеми на служителите със тези,целящи разногласия и откровена манипулация и конфронтация.
Не на последно място са и Личните съобщения към мен,на колеги,желаещи да изтрия мненията и профилите им.
Много повече,разбира се са тези,които си искат форума изцяло.
Както казах,това не е възможно,без 24 часова професионална поддръжка.
С малко изключения,всички теми и мнения са запазени.
Те ще бъдат внимателно прегледани,като разбира се ще се включат и Модераторите.
Поради тези причини,на този етап форума преустановява дейноста си !
Надявам се,че са поставени поне основите на създаването на един напълно професионален форум,с професионална поддръжка,от който е видно,че имаме нужда.
Вярвам,че в тази насока ще помисли и Националният Полицейски Синдикат !
Благодаря на двамата, ентусиазирани и непознати за мен колеги,които почти денонощно,през почивните си дни,съблюдаваха за добрият тон.

Искам отново да уверя всички служители,че решението не е взето под какъвто и да е било натиск !

За сега-лека служба и професионални успехи !

Някак не ми се вярва! Точно когато този въпрос е толкова актуален и има дефицит на информация, се решава, че работата е прекалено много...и затова се спира обществения достъп до целия форум... :hmm: или някой мисли, че сме расли по дърветата...
Аватар
Admin
Администратор

Мнениеот Николина Манчева » 14 Юни 2010, 23:09

;) Мисля,че тази тема е много подходяща, за да ви предоставя един, според мен, интересен материал.
Той е на ГАЛИНА ВЪЛЧЕВА. Добре е да стане известен на повече хора.

НА ВНИМАНИЕТО НА ПРОКУРАТУРАТА...ИЛИ НА АРМЕНСКИЯ ПОП ?
Автор: galinabg Категория: Политика

Сделката за плажа "Корал"
Анатомия на една семпла схема за печалба от общински имоти
В ролите: предприемчив кмет, разноцветни партийци, услужлива държава
Екип на Mediapool
10 Юни 2010

Ако търсите пясъчен плаж без бетон на юг от Бургас и на север от Царево, изборът е един - Корал. Ако търсите обаче и пример за сделка, която да илюстрира как се е случил българският икономически и строителен "бум" в последното десетилетие, отново може да се обърнете за справка към схемата "Корал". Ако пък решите да онагледите цитираната по друг повод от премиера поговорка "Не е луд, който яде зелника, а който му го дава", ще видите в ролята на даващите Община Царево, политическите мнозинства в местния общински съвет през последните седем години и бездействаща държава.
.....................................................................................................
Проблем за бъдещия строителен проект се явява защитената територия и природна забележителност "Блатно кокиче". Този проблем е отстранен със заповед РД-1030 от 11 август 2003 г. на зам.-министъра на околната среда и водите Николай Куюмджиев (НДСВ), подписана само четири дни след като "Витатур" става 100% собственик на терените. Той заличава защитената територия "поради необратимо увреждане на местообитанието и изчезване популацията на блатно кокиче от находището му".
Истината обаче е, че въпреки министерска заповед от 2003 г., с която е заличена защитена територия и природна забележителност "Блатно кокиче в къмпинг "Корал", растението до ден днешен не е изчезнало от местообитанието си и оцелява под веригите на багерите, които тази пролет му пресушиха блатото .

От фирма "Райд Екстрийм" (въпросните сърфисти, бел.ред.), която е наела и поддържа държавния плаж, заявиха, че искат възстановяването на резервата, защото на "Корал" наистина има блатни кокичета. Те изразиха готовност дори да платят за изготвянето на експертизата, която да определи новите граници на един бъдещ резерват. Блатното кокиче е изключително рядък вид. Растението съдържа вещества, които са изключително ценни за фармацевтичната промишленост за производство на медикаменти за болни от левкемия.
Впрочем, кокичето не е единственото застрашено растение там. В дюните на "Корал" растат и редките пясъчни лилии, с които също ще трябва да си вземем сбогом ако проектите за огромни ваканционни комплекси бъдат започнати.

Има малка надежда, че ако МОСВ забележи тяхното присъствие и върне защитената територия "Блатно кокиче", то плажът "Корал" ще си остане такъв, какъвто е - с гора, дюни, и море. Последният!

http://galinabg.blog.bg/
:clapping:
Николина Манчева

Мнениеот Николина Манчева » 12 Ное 2010, 02:42

;)
Има и такива хора в България днес.

ТЕДИ МОСКОВ : НЕ ИСКАМ НАГРАДИ , ПРОПИТИ С ТЕЛЕСНА МИРИЗМА.

На сцена "Сълза и смях" е софийската премиера на "Възгледите на един пън", един по-различен и повече подходящ за възрастна аудитория поглед на режисьора Теди Москов към историята на Пинокио. 201 е поредната интензивна година за създателя на "Улицата" - постановката "Мармалад" навлезе в своя 16-и сезон, в Народния театър се играе неговият "Сирано". Режисьорът, който на 7 октомври навърши 50 години, поляризира мненията и с решението си да върне наградата за цялостен принос "Златен век", ако не бъдат инвестирани повече средства в българския театър. В скорошните планове на Теди Москов влиза и режисираният от него първи моноспектакъл на съпругата му Мая Новоселска

Теди Москов отдели време на "Дневник" .

Какво изначално ви провокира да се захванете с постановка като "Възгледите на един пън?"
-Правил съм я първо в Бохум и после в Хамбург с почти същите артисти.

Помня като дете как майка ми, Рада Москова, беше преработила един италиански сценарий за Пинокио и беше станало едно много приятно представление на Андрей Аврамов. Уилям Сароян го гледа и беше впечатлен. От дете тази тема ме вълнува – за сътворението, за това както те кара да порастваш, да станеш животно, да станеш човек. Такива работи, философски. В Хамбург беше малко по за деца представлението, а тук ще бъде абсолютно за възрастни. На представлението в Хамбург (героят) стана човек, когато усети за пръв път, че му се пикае и заедно с баща си се облекчаваха не срещу вятъра. Но тук не е чак толкова брутален хуморът, а някак си по-поетичен. В Германия е хубаво да покажеш, че си малко по-груб от тях и те те ценят за това.

Може ли да се възприеме като послание човек да излезе от вдървеността си, да не бъде безучастен и статичен спрямо света?
-Писателят Христо Стоянов каза, че сред хората има повече пънове, отколкото сред дърветата. Пънът е като метафора при нас. Обикновено се наричаме "пън", когато се нервираме един на друг и не изпълняваме, каквото очакват от нас. Когато не сме рефлективни, импулсивни, когато сме малко глуповати. А пък при мен мечтата на пъна да стане човек е просто един сън. Оказва се, че пънът спи, че е сънувал, че е човек, че има баща и всички перипетии, през които преминава.

В интервю за сайта Public Republic казвате, че винаги работите на безсюжетен принцип. Може ли тази безсюжетност да се тълкува като препратка към един човешки живот без предначертани линии?
-Да, сюжетът на живота е стандартният живот, през който хората минаваме и узряваме, през периодите на детство, юношество и "моите университети", както е казал Горки. Тази постановка е сравнително сюжетна, повечето ми неща напоследък следват текста на пиесата, както например в "Сирано дьо Бержерак". Тук изследвам взаимотношенията между бащите и децата, защото и аз имам син, който в момента е на 23 години. Няма ярък конфликт, но има противоречия на гледни точки и други такива нещица.

Във "Възгледите на един пън" работите с актьори от Варненския куклен театър и в интервю за vesti.bg намеквате, че ако има нови серии на "Улицата", бихте ги взели. Това означава ли, че има изяснена идея как би изглеждало шоуто в 21-ви век?
-Ама то сега не сме в 21-ви век...

Тоест България не е в 21-ви век?
-Времената са такива, каквито винаги са били тук – неясни. България се движи от известно време назад. "Улицата"... иска ми се да я продължа, но е опасно, тъй като има едно създадено усещане към нея отпреди. Надявам се, че с нови артисти, както и с Мая (Новоселска) и Камен (Донев) от старите, ще видим какво ще се получи.

Имате предвид, че новите серии могат да пострадат от нагласите и големите очаквания?
-Не, едно нещо винаги носи разочарование, когато се продължи. Примерно "Тримата мускетари – 20 години по-късно" - вече си си създал някаква представа, очакваш някакъв стил, ако го смениш рискуваш.

През 90-те "Улицата" се заиграваше с някои провокативни обществени теми, дали ако бъде възобновено сега, в 21-ви век /условно казано за България/, ще има по-голям риск да попадне под ударите на цензура и критика?
-То си попадна тогава, беше спряно от човек, на който му излезе досието, че е бил служител на 6-ти отдел (на Държавна сигурност). Но това не беше политическа цензура, а въпрос на други интересни.

Сега я има цензурата на чалгата, на това, което носи печалба. Елементарен вкус, нещо, което буди телесен и стомашен апетит. Тези неща напоследък властват и в тях се влагат пари, както от държавата, така и от частниците. Аз с обществени и политически теми в "Улицата" по-скоро не съм се занимавал, а с духовни. Малкият човек, половината човек, изчезващият човек, желанието за промяна. Всички тези работи нямат общо с политическата ситуация в страната.

Подробностите около "Едно малко радио", първият моноспектакъл на Мая Новоселска, са все още оскъдни...
-Няма и да се дават. Нека зрителят да е неподготвен.

В паралелната работа по различните проекти, получава ли се някакво раздвояване в това кой елемент къде точно да използвате?
-Да, получава се. Но е на първо място разнообразие, тъй като на мен бързо ми омръзват нещата и като се уморя от едното, хвърлям се в другото. Така предпочитам да работя, на няколко стана.

Обявихте, че ще върнете наградата "Златен век", ако не се отделят повече пари за театър в България. Може ли това да се тълкува и като намек, че този тип награди са изгубили престижността си?
-Признанието при нас е преди всичко личен интерес, зависимост, фамилиарност. Наградите в нашата страна са толкова пропити с телесна миризма, че предпочитам да не ги получавам. Това не го знаех награда ли е, грамота ли е, така че се колебаех дали да го взема. Един приятел ми каза да спра да се правя на интересен, награда или се взема, или не, а не се заплашва, че ще се връща, но засега ще изчакам да видя как вървят нещата.

До този момент имало ли е реакции от "висшите кръгове"?
-А, висшите кръгове не се вълнуват от театър, те си имат свои си интереси. Не ми е много ясно въобще какво ще се случва с изкуството, това според мен е по-скоро игра, че предприемаме някакви действия, че иначе да вадиш нож на умряло куче не става. Смешно е, че ако всичко се съкрати, ще спестят 10 милиона лева, а това е една елементарна сумичка. Играят си, че уж ще се оправят от кризата. Вътре са намесени и лични взаимоотношения - "Работих в тоя театър, нищо не стана, айде да го закрием". Това са си наши такива балкански нрави.

Казвате, че който прави значими неща, не усеща тези игри. Имало ли е момент, в който сте си помислили, че това, което сте създали не може да стане по по-добър начин?
-Не се причислявам към тези, които правят значими неща. Правил съм такива, които са имали някаква роля в нашия театър.

Първото, което изненада всички - публика и театрали, беше в град Толбухин (Добрич), когато направихме кукленото представление "Някои могат, други не" по приказка на Маргарит Минков. И тогава се замислих как ще направя по-хубаво от това и мога ли да го надскоча. Дори си мислех да не правя повече театър. Тогава работих един път на две-три години, сега (постановките) зачестиха, тъй като на 50 години човек гледа всичко да каже.
Николина Манчева

Мнениеот Николина Манчева » 09 Юни 2011, 21:09

;)
Темата е " в БЪЛГАРИЯ ДНЕС "

Обърнахте ли внимание , как протестиращите в Гърция казват какво става в Билгария?
" ТИХО ДА НЕ СЪБУДИМ БЪЛГАРИТЕ "

НА КОГО МУ ПУКА В БЪЛГАРИЯ ?

Хората трябва да търсят и намират поводи за възмущение,
да забелязват нередностите и несправедливостта,
защото способността да се възмущаваш е свързана със способността да се ангажираш.
Няма по-страшно от безразличието и мисленето в ключа „без мен“.

"Не ми пука!” е много български израз.
Но защо българите мълчат и сякаш не се дразнят нито от по-големите, нито от по-малките нередности?
Дали не умеят да се възмущават или просто са убедени, че нищо не зависи от тях?

Гражданският ангажимент произтича от възмущението, твърди авторът на бестселър, в който Елена Никлева открива много послания специално към българите:

„Възмущавайте се!“ – тази книга на Стефан Хесел стана бестселър в Германия и Франция. Авторът е роден в Берлин като син на германски писател, по-късно приема френско гражданство, работи активно за френската съпротива през Втората световна война, сътрудничи с дьо Гол и като по чудо успява да избяга от концентрационния лагер в Бухенвалд.

93-годишният Хесел призовава младите хора да търсят и намират поводи за възмущение, той иска от тях да забелязват нередностите и несправедливостта, защото способността да се възмущаваш е свързана със способността да се ангажираш. Няма по-страшно от безразличието и мисленето в ключа „без мен“. Легендарният участник в Съпротивата цитира максимата на Сартр, че всеки сам и поотделно носи отговорност за света.

Надигнете се! Кажете НЕ!

"Става все по-лошо!"

Докато чета Хесел, неволно все се питам защо българите мълчат и сякаш не се дразнят нито от по-големите, нито от по-малките нередности? Дали не умеят да се възмущават или пък просто са убедени, че нищо не зависи от тях?

Напоследък в България натрапчиво върви един рефрен, който хората повтарят до втръсване като химн на безразличието и бездействието: „Става все по-лошо!“
Добре де, но как става все по-лошо? Самó ли си става? Какъв е механизмът на влошаването, да не би усещането да е само психологическо, кой и как точно допринася за него? Или пък на хората просто им е удобно всички да си подхвърлят един-другиму това клише като топка на безотговорността? И ако от здрав разум все пак приемем, че във всички посткомунистически държави има видим напредък, то нима България е някакъв уникат, който се движи назад?

Аз например много се възмущавам от коварната настилка по софийските улици. Как така в цяла Европа човек може да ходи, без да си гледа в краката, само в София плочите са криви, а фугите – огромни. Ако не внимавате, като нищо ще се заклещите, ще си изкълчите крака, да не говорим, че след дъжд хлопащите плочи ще ви опръскат до ушите. Толкова ленти се прерязаха, а неравностите в София останаха. За още колко години напред – 50, 100?

Възмущавам се и от неравностите в човешките отношения, от това, че ватманът ще те изгледа зверски, ако му поискаш билет и ще те накаже за това, че си честен пътник. Възмущавам се от проявите на непрофесионално поведение към клиента, от безцеремонното нахлуване в личното пространство, от неуважението към другия, от крясъците, които увеличават общото количество шум в обществото.

Възмущавам се от липсата на възмущение. Защото на никого не прави впечатление, че е мръсно или блоковете са неподдържани, макар че инак собствениците ремонтират и излъскват собствените си апартаменти от горе до долу – но само до прага.

Днес българите пътуват много повече. Постоянно някой разказва за круиз по Средиземно море или за уикенд я в Париж, я в Лондон. Но защо когато се върнат, местната действителност престава да им прави впечатление? Защо спират да се възмущават? Защо не променят собствената си среда? В съответствие с европейските стандарти на живеене, но и с европейските стандарти между хората, които включват учтивост, любезност и дистанция...

Възмущавам се и от повсеместното пушене в България, от пушенето като норма! Ако бях на мястото на Давид Черни, в провокативната Ентропа щях да изобразя България като гигантски пепелник!

Стефан Хесел завършва есето си „Възмущавайте се!“ така:
„Да се създава нещо ново, значи да се оказва съпротива.
А да се оказва съпротива, значи да се създава нещо ново!“

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15135799,00.html
Николина Манчева

Мнениеот Николина Манчева » 10 Юли 2011, 20:50

;)
Ако някой се е съмнявал,
че ГЕРБ и един от клановете в БСП играят заедно
ето-
Борисов го казва в прав текст
пред журналисти в Несебър.

„Точно Плугчиева,
която я предлагахме да стане заместник-председател на Европейската банка за възстановяване и развитие,
да взима огромна заплата
от квотата на ГЕРБ като управляваща партия,
и тя да излезе и да каже подобна глупост.
Трябва човек да си плюе в сурата е точната дума.
Да си спомни
как аз с нея ходех в Брюксел, от баронеса Ащън до шефа на социалистите, до шефа на Европейската народна партия
да й търся пост,
как не я е срам да каже подобно нещо“.,
каза Борисов пред журналисти в Несебър.

Бойко Борисов уточни, че първо се е обмислял вариант Плугчиева да стане заместник-посланик, а после се е разгледало предложението тя да заеме поста заместник- председател на ЕБВР.

Така Премиерът Бойко Борисов изрази разочарование от обвиненията, които Меглена Плугчиева от БСП отправи към ГЕРБ.
Вчера тя заяви, че управляващите съставят досиета на кандидати за кметове от други партии.
По думите й този документ с 81 въпроса щял да послужи на ГЕРБ да събира информация за опонентите си в Русенска област.
Наред с въпросите за образованието, професията и местоработата на кандидатите, се събирала и информация за ученическите им прякори, тема на курсовите работи и оценки, колко езика знаят, допълни Плугчиева.
Сред въпросите имало даже свързани със суеверията на кандидата.

"Лично аз го тълкувам като чудовищно и безпрецедентно действие и заплаха за сигурността на изборите, които предстоят. Смятам за абсурдно, че могат да се събират такива лични данни за политическите опоненти и то в една страна членка на ЕС", коментира тя.

Борисов определи твърденията й като глупост.
Николина Манчева

Мнениеот Николина Манчева » 05 Окт 2011, 00:54

;)
Съветите на ББ към страните от ЕС:

http://www.novatv.bg/news/view/2011/10/04/21601/Борисов:-Всички-страни-от-ЕС-с-проблемни-бюджетни-дефицити-да-намалят-заплатите-и-пенсиите/

Премиерът Бойко Борисов предложи европейските държави, които имат по-висок бюджетен дефицит от 3 %, да намалят пенсиите и заплатите на гражданите си до нивото им в България. По този начин според него до една-две години те ще могат да решат проблемите си.

Министър-председателят е на официално посещение в Чехия, където даде съвместна пресконференция с чешкия си колега Петър Нечас.

"И ние искаме да направим пенсиите две хиляди евро, но бюджетът ще излезе на червено. Кой не иска да направи пенсиите високи, и ние искаме възрастните хора да пътуват, да живеят добре. Що за популизъм е това на европейските лидери? Нека да направят пенсиите, колкото в България, тези страни, които имат бюджетен дефицит по-голям от 3 % и това да бъде решение на срещата в Люксембург", заяви премиерът, цитиран от агенция "Фокус".

Борисов визира срещата на финансовите министри от Еврогрупата в Люксембург, която започна в понеделник.

Сред европейските държави, които имат по-висок бюджетен дефицит от 3 % за миналата година е и България - според Евростат той е 3,2 %.

Останалите страни от Европейския съюз , които през 2010 г. са излезли извън прага от 3%, предвиден в Пакта за стабилност и растеж и пакта "Евро плюс", са Франция с 7 %, Германия с 3,3 % бюджетен дефицит, Белгия с 4,1 %, Чехия с 4,7 %, Ирландия с рекордните 32,4 %, Гърция с 10,5 %, Испания с 9,2 %, Италия с 4,6 %, Кипър-5,3%, Латвия - 7,7 %, Литва - 7,1 %, Унгария с 4,2 %, Малта - 3,6%, Холандия- 5,4 %, Австрия - 4,6%, Полша - 7,9 %, Португалия - 9,1 %, Румъния - 6,4 %, Словения- 5,6 %, Словакия - 7,9 % и Великобритания с дефицит от 10, 4 %.

Средният бюджетен дефицит на 27-те страни-членки на ЕС за 2010 г. е 6,4 %, а този на държавите от еврозоната е 6 %.

"Никой не е длъжен да вади от своите бюджети, за да плаща на тези, които не са дисциплинирани", категоричен бе премиерът в Прага. Според него начинът да се подпомогнат бедните е чрез кохезионната политика и еврофондовете.

Борисов открои България като една от шестте най-дисциплинирани страни в Европейския съюз, на които се вдига кредитният рейтинг и които изпълняват ангажиментите и задълженията си. Той очаква след Moody's, до месец и Standart & Poor's да повиши рейтинга ни. По думите му влизането в еврозоната от цел се е превърнала в нещо друго - страната изчаквала да види как ще се развият процесите там, защото не желае да влиза в съюз, който е задлъжнял.

Пред България не е стоял въпрос да иска заем от Международния валутен фонд, защото фискалният резерв прави стабилна българската валута, подчерта Борисов. Запитан за ниските доходи в България, той коментира, че в последните 20 години в страната е направено много малко и заради това заплащането е незадоволително. В тази връзка посочи, че същевременно българите пазят в банки над 30 млрд. Правителството полага сериозни усилия за усвояване на европейските фондове, откъдето ще влезнат пари у гражданите, убеден е той.

Случаят "Катуница"

Запитан от чешките журналисти за проблемите в и след Катуница, премиерът коментира, че случаят е криминален, и обяви, че извършителите и участниците са задържани и се намират в ареста. Министър -председателят призова за въздържане от намеса в работата на съдебната система, но каза, че се надява на осъдителни присъди.

Година и половина в Европа се говореше много за българските и румънските роми, припомни Борисов и каза, че това не помогнало за интеграцията им.

Николина Манчева

Мнениеот Николина Манчева » 06 Окт 2011, 21:59

;)

БУЛГАР ! БУЛГА - АР !

Цветозар Томов

www.reduta.bg

“В българския парламент опитваме да променим Конституцията и да бъде заложено, че никое правителство не може да си позволи повече от 3% дефицит. Това трябва да влезе в обща европейска конституция и всяко правителство да си промени така конституцията. Всяка държава, която е закъсала и иска помощи, ако приведе пенсиите и заплатите такива, каквито са в България, веднага ще си оправи дефицита.”

Това поредно гениално умотворение на българския премиер Борисов присъства във всички медии. Какво означава това? Стотици хора, учили по 17-18 години, прочели повече от една книга в живота си, способни да съчинят граматически правилен текст и да броят до повече от 10 прилежно цитират това изказване и се стараят да го коментират така, че да му придадат съответстващата на политическия ранг на автора му сериозност. Други стотици хиляди хора сме принудени да го четем или слушаме и даже да вникваме в удивителния му смисъл.

Пенсиите в България имат среден размер 120-130 евро. В повечето европейски страни, за да редуцира пенсиите на своите граждани до този размер, държавата първо трябва да национализира съществуващи недържавни пенсионни фондове. И ще си оправи дефицита?

Да допуснем абсурда – че примерно Германия го направи. Появява се някой нов Хитлер и – хоп – национализира фондовете и свива пенсиите 15 пъти, че и повече. Възстановява шпицкомандите и Гестапо и се справя със социалните протести. Нека си поиграем на този абсурд и си зададем въпроса – а какво би станало с дефицита?

Естествено, ще нарасне. На такова грандиозно свиване на пенсионерското потребление дори мощната немска икономика няма да издържи. Бързо ще се пропукат браншовете, в които пенсионерите са особено активни потребители. Оттам кризата ще се разпространява като верижна ядрена реакция. Борсите ще полудеят. Финансовите пазари ще рухнат. И, понеже става дума за икономика като немската, кризата бързичко ще обхване целия свят. Разбира се, ще се сринат и приходните части на държавните бюджети.

Този ефект, вярвайте, ще се получи само от свиването на пенсионерското потребление. Но гениалният български политически водач предлага европейските държави да въведат и български заплати – да кажем, по 300 евро. Самото въвеждане изисква пълна и окончателна победа на комунизма в целия свят. А силовото обезценяване на наемния труд до равнищата, които е имал по време на въстанието на лионските тъкачи, ще стопира цялата икономическа машина на планетата по-успешно, отколкото сблъсък с астероид.

По-малкото зло, господин Борисов, е да поискате от европейските правителства директно да внедрят военен комунизъм – никакви пари и бой с нагайката за всеки, който се отклони от наряд. Така ще изкараме поне 2-3 години, докато станем канибали.

“Ето го, видите ли го българина! Този е той, такъв е той! Вий сте го чували само, сливнишкия герой, балканския гений! Ето го сега пред вас, цял-целеничък, от глава до пети, в натура! Видите ли какви чудеса е той в състояние да направи! И само това ли! Ехе, на какви работи още е той способен! Прости били българите, а! Гиди, чифути с чифути!”

Дори Алеко не си представяше своя ароматен литературен герой като премиер на тогавашна България. В 21 век ние го направихме и той тръгна из Европа, оставяйки своите Гочооловци и Дочооловци да ни пържат в собствения ни сос. Срам ли ви е? Мен – да. От времената на император Бокаса не се сещам за по-тъп държавник.

Не си мислете обаче, че пражкото изказване на Борисов е просто поредния му гаф. То е началото на поредното издуване на инфантилното му Его. То вече не се събира в тесните граници на малката ни държавица. Иска три морета, океан, ще поиска и Космос. И великите идеи на самородния банкянски гений ще подхранват присмеха и високомерието към не чак толкова глупавия ни народ години след като клоунът напусне арената.

Не чак толкова глупавия ли? А как сме го избрали? Той започна публичната си кариера с искането да се въведат изходни визи за българските граждани (за да се спряла нелегалната трудова емиграция в Европа). Направихме го кмет на столицата си, след като ни обеща два завода за боклук, построени за три месеца, а после започна да извозва софийския боклук до Силистра. Повервахме му, когато обяви няколкостотин свои подписа, стоящи зад далавери с общинска собственост, за фалшиви (прокуратурата, какво стана?) и взехме, че му дадохме цялата власт в страната. Някои от нас още искат да му верват и след като чухме звучния му гласец в историята с Мишо Бирата, и даже след като въпросният Мишо Бирата получи точния инфаркт на точното място в точното време.

Уважаеми сънародници, не усещате ли как от илюзия през фарс минаваме към зловеща реалност? Не си мислете, че дебелашката разпуснатост на този напълно самозабравил се човек току-така започва да вони на европейска сцена. Той владее страната, той си я взе, както сам обича да казва. Ще му слушат глупостите и ще кимат умно, защото е силен владетел. Ще се съобразяват с него.

И той го знае. Знае, че докато изглежда непобедим на избори в България, ще може да разнася спокойно егото си между царе, папи и патриарси, да тупа по рамената, да поучава, да говори какви ли не безсмислици пред добре възпитани хора, които умеят добре възпитано да се хихикат в шепите си. И да разнася славата на България по света.

Затова, да си го преизберем, барабар с марионетките му? Какво ще кажете? Магистрали ще ни построи, лентички ще реже, на ум и разум света ще научи. И, както виждаме, вече се кани най-после да изпълни поне едно от обещанията в първата политическа програма на ГЕРБ, наречена “Нов десен договор за България” – да изравни българските пенсии и заплати с европейските.

А може би все пак да му плеснем поне един изборен шамар, докато е време? А той кротко да ни каже, както своя литературен двойник:

Нейсе, берекят версин, с един шамар се свърши работата. Добри хора!…

http://kafene.net/analysis.html?fb_1101 ... h=20240368
Николина Манчева

ПредишнаСледваща

Назад към Новини