
В деня за размисъл:
Тема за размисъл.
ДАНИЕЛА ГОРЧЕВА
Основания срещу въвеждането на електронно гласуване
"Простичък въпрос:
защо в нито една прилична държава не е въведено подобно гласуване?"
Утре са изборите и прословутият референдум, за който много мои наивни приятели агитират да се гласува с "да". При електронно гласуване, особено от дистанция, за осъществяване на изборна измама, държавен преврат, диктатура, ако щете, практически е достатъчно един човек да получи контрол над един компютър.
Рисковете са огромни и неслучайно в нито една от установените признати демокрации не се въвеждат и използват подобни "новаторства” при провеждане на избори за политическа власт.
Защото такова „новаторство”, съзнателно неприето никъде от западния цивилизован демократичен свят, може да направи днешни и бъдещи последователи на героя на Алеко Константинов да се заседят с такива „избори” на власт над тези граждани по-дълго и от Тодор Живков, техния любим Тато.
Тия дни, сякаш за илюстрация как точно може да бъде осъществена измама с електронно гласуване, гръмна скандалът с притежателя на желязна обществена репутация немски концерн „Фолксваген” , който съзнателно е осъществявал в продължение на цели на 8 (осем) години гигантска масова компютърна измама – чрез елементарна лесна подмяна на части от нормалната официална компютърна програма, създадена от доставчика „Бош” за управление на дизеловите му мотори с ... манипулирана такава. И това е било неоткриваемо цели осем години!
Сигурни непробиваеми компютърни програми и сигурни компютри няма!
Преди десетилетия банковите институции и гигантските световни търговски предприятия, издаващи кредитни карти, обявиха, че кредитните карти с магнитна ивица са „сигурни” и „непробиваеми”. На манипулаторите не отне особено много време да започнат да копират магнитните ивици на кредитните карти и да произвеждат измамни карти-дубликати.
След това банковите институции и гигантските световни търговски предприятия, издаващи кредитни карти, обявиха, че кредитните карти с електронен чип и пин-код са „сигурни” и „непробиваеми”. Само след броени месеци най-авторитетният британски институт срещу компютърни измами демонстрира с разрешението на най-големия знаменит универсален магазин в Лондон успешна покупка със „сигурна” и „непробиваема” кредитна карта от най-големия в света издател на кредитни карти без въобще необходимост от внасяне на пин-код.
Неотдавна ЕС съюз бе принуден да отчете липсата на достатъчна компютърна и информационна сигурност на банките и кредитните институции и карти и против виковете им до небесата наложи с директива гражданите на страните в ЕС да бъдат защитени с ограничаване на отговорността им при компютърни измами с кредитни карти до около стотина евро и задължи банките да стоят зад цялата останала част от компютърните и терминалните злоупотреби.
Обаче нито ЕС, нито който и да е може да защити и да компенсира гражданите на една държава за осъществена изборна измама-преврат и вземането на властта в нея за години напред от неизбрани по законния ред.
Този път няма да ни трябва окупация от Червената армия, нито зелени човечета, които да превземат България.
Достатъчно е наличието на един компютър.
Пак питам: ЗАЩО СПОРЕД ВАС НИКЪДЕ и то в много по-напреднали от България страни не се провежда електронно гласуване?
В Холандия преди време имаше електронно гласуване с машини, макар и в изборни секции (не от дома на всеки, където всеки компютър може да бъде манипулиран). И го отмениха, защото се оказа, че няма гаранция за тайната на вота. И това в Холандия, където купуването на гласове не е традиция като в страната на Щастливеца.
Предполагам, че всеки като дете е играл шах и помни чувството на разочарование, когато устремен с някой кон към Царицата, внезапно поради недоглеждане се разделя и с коня, а сетне и със своя Цар. Защото не е предвидил ходовете на противника.
Една източна мъдрост гласи: когато губиш, не губи урока.
Какво искаме да постигнем с дистанционно електронно гласуване по Интернет?
Искаме българите в чужбина да имат удобството без да мърдат от вкъщи да гласуват.
Нека първо да се запитаме защо огромна част от българите в чужбина не гласува? Вечното оправдание е, че им е било далече и няма да ходят на 200-300 км, скъпо им било и пр.
Само че българите в чужбина отдавна имат възможност да си направят собствена секция в своя район/град/село. Достатъчно е 15-20 човека да подадат заявление, че искат да гласуват в град Хикс.
Тези, които искат да гласуват, и сега гласуват. Тези, които не искат и от дома си няма да гласуват. По разни причини:
1. Отдавна живеят в чужбина, откъснали са се от България, не знаят за кого да гласуват. Често даже не знаят, че има избори! (И това ми се е случвало и то в разговор с известни и обичани от мнозина в България българи, които от мен са научавали, че днес, примерно, има избори.)
2. Вече нямат българско гражданство.
Впрочем, защо говорим за българите в чужбина? Ами тези в България? Те пък защо не гласуват? И на тях ли им е далече да се вдигнат до изборната секция в квартала си?
Но дори електронното гласуване да повиши леко активността на избирателите, което силно ме съмнява, ОПАСНОСТТА от измама и подмяна на изборите е огромна.
Помолих компютърен специалист да опише тези опасности. Който иска да чете, който иска да мисли.
На мен поне ще ми е чиста съвестта, че съм ви предупредила.
Основания срещу въвеждането на електронно гласуване
Основни реални рискове при електронно гласуване:
1. Възможност за подмяна на действителните гласове и резултати на изборите от страна на имащите властта в момента на провеждане на изборите и от страна на желаещите да получат властта при изборите.
2. Възможност за „регистриране” на недействителни неподадени гласове и добавянето им в резултатите от изборите от страна на имащите властта в момента на провеждане на изборите и от страна на желаещите да получат властта при изборите.
3. Възможност за елиминиране на анонимността на гласа на отделните избиратели от страна на имащите властта в момента на провеждане на изборите и от страна на желаещите да получат властта при изборите.
Изборните измами могат да бъдат осъществени от страна на управляващите в момента на провеждане на изборите поради това, че те държат практически в ръцете си както изборните власти с мнозинството си в тях, така и инструментите за осъществяване на електронно гласуване – компютри и програмни продукти. Изборните измами могат да бъдат осъществени от страна на желаещи да завземат незаконно властта чрез дистанционно взломяване в инструментите за осъществяване на електронно гласуване – компютри и програмни продукти.
Основни невъзможни за елиминиране реални начини за осъществяване на изборните измами за подмяна на действителните гласове и резултати и за нарушаване на анонимността на гласуване:
1. Постоянна или временна (дистанционно управляема) подмяна на част на програмите в компютрите, терминали за гласуване, използвани от гласоподавателите за подаване на гласовете им, с програма, променяща гласовете им, разкриваща самоличността им и гласа им или „гласуваща” сама с желан от манипулатора глас. При подмяна на действителни глас на избирателя още в компютъра му за гласоподаване, манипулираният му „глас” се приема от централния компютър за приемане и преброяване на гласовете за подаден действителен глас и измамата оттук нататък става практически неоткриваема и непоправима.
Това може да се осъществи по практически непреодолим начин чрез
- включване от манипулатори при самото създаване на програми за гласуване на майсторски замаскирани механизми за желана подмяна на гласовете, за разкриване на самоличността и гласа на гласоподавателя или „гласуваща” сама с желан от манипулатора глас;
- включване от манипулатори при самото създаване на програми за гласуване на майсторски замаскирани „задни врати” за дистанционен вход в програмите и за дистанционното им управление и добавяне в първоначалната програма на временни програми „троянски кон” за желана подмяна на гласовете, за разкриване на самоличността и гласа на гласоподавателя или „гласуваща” сама с желан от манипулатора глас;
- използване от манипулатори на неизменно съществуващи непрекъснато новопоявяващи се фатални слабости на компютрите, терминали за гласуване, неизключая и тези, използвани от гласоподавателите за подаване на гласовете им – на операционните им системи, на комуникационните им компоненти, на „браузърите” им, на драйверни програми на апаратните им части за осъществяване на дистанционен пробив в компютрите с цел подмяна на първоначално инсталираните нормални програми за подаване на гласовете с манипулирана програма за желана подмяна на гласовете, за разкриване на самоличността и гласа на гласоподавателя или „гласуваща” сама с желан от манипулатора глас;
- други начини.
2. Постоянна или временна (дистанционно управляема) подмяна на част на програмите в централния компютър (или компютри) за приемане на електронни гласове и пресмятане на резултата от гласуването, с програма, променяща гласовете, разкриваща самоличността им и гласа им или „регистрираща” сама неосъществени в действителност „гласувания” и „гласове” по желание и предпочитание на манипулатора. Ловко създадена подменяща измамна програма може да направи измамите практически неоткриваеми и непоправими, използвайки за измамите само „гласовете” на негласуващата огромна част от избирателите, избягвайки дублиране на неподадени измамни гласове с действително подадени гласове, контрол за ненадхвърляне с измамните гласове на броя на регистрираните в избирателните списъци.
Това може да се осъществи по непреодолим начин чрез
- включване от манипулатори при самото създаване на програмите за приемане на електронни гласове и пресмятане на резултата от гласуването на майсторски замаскирани механизми за желана подмяна и „генериране” на желани от манипулатора гласове, за разкриване на самоличността и гласа на гласоподавателя;
- включване от манипулатори при самото създаване на програмите за приемане на електронни гласове и пресмятане на резултата от гласуването на майсторски замаскирани „задни врати” за дистанционен вход в програмите и за дистанционното им управление и временно добавяне в първоначалната програма на програми, „троянски кон”, за желана подмяна и „генериране” на желани от манипулатора гласове, за разкриване на самоличността и гласа на гласоподавателя;
- използване от манипулатори на неизменно съществуващи непрекъснато новопоявяващи се фатални слабости на компютрите, неизключая и тези за приемане на електронни гласове и пресмятане на резултата от гласуването – на операционните им системи, на комуникационните им компоненти, на драйверни програми на апаратните им части за осъществяване на дистанционен пробив в компютрите с цел подмяна на първоначално инсталираните нормални програми за приемане на електронни гласове и пресмятане на резултата от гласуването с манипулирана програма за желана подмяна и „генериране” на желани от манипулатора гласове, за разкриване на самоличността и гласа на гласоподавателя;
- други начини.
За действителните експерти по информационна сигурност са азбучни истини първо, че абсолютна сигурност срещу пробив в информационни системи няма и не може да бъде създадена и второ, че колкото по-атрактивна за пробив е една информационна система, като например система за електронно гласуване за получаване на властта за години напред над една цяла държава, толкова тя е по-изложена на атаки за пробив, рискът за пробив е по-голям и защитата й е по-трудна. И това непрекъснато се доказва практически, независимо че банките и издателите на кредитни карти против изискванията на законите прикриват и не докладват непрекъснати пробиви в най-чувствителните им информационни системи и задкулисно прехвърлят загубите си на консуматорите.
Проследете и дискусията;
https://www.facebook.com/daniela.gortch ... 9522666429
