ПРАЗНИЦИ

Тук се оповестяват настъпили или предстоящи събития от обществено-политическия живот у нас и такива от чужбина, които касаят България и българите

Re: ПРАЗНИЦИ

Мнениеот Васил Караиванов » 06 Дек 2009, 19:16

miranda54 написа:Честит имен ден на всички форумци и приятели на форума с името Никола, Николина и производни....
Специални поздрави за една от най-активните форумки Николина Манчева! Преди всичко - бъди здрава! И бъди щастлива в България!

Поздрав и от мен, макар и по късна доба, но не бях в Пловдив цял ден. Сърдечни пожелания за здраве, щастие и любов колкото може да събере сърцето ти!
Васил Караиванов

Мнениеот Николина Манчева » 07 Дек 2009, 17:11

;) БЛАГОДАРЯ НА ВСИЧКИ , КОИТО ВЧЕРА СЕ СЕТИХА ЗА МЕН :clapping:
и ме пздравиха по всевъзможни начини - телефони,скайпове,форума,фейсбука!
Добре,че никой не си направи минавка да се опита да ми дойде на гости, защото аз в годината два пъти ходя на ресторант - на моите рожден- и имен-ден :hihi:
Николина Манчева

ЧЕСТИТА БАБА МАРТА!

Мнениеот Любомир Вучков » 01 Мар 2010, 15:42

Изображение
ЧЕСТИТА БАБА МАРТА, ФОРУМЦИ!
ОТВОРЕТЕ ПРИКАЧЕНИЯ ФАЙЛ!
Se4ko.doc
(992 KiB) 327 пъти
Изображение
ИВАНЕ, ЗАЩО ТОГАВА НЕ МИ ПОВЯРВА, ЧЕ ДСБ ЗАГИВА?
А СЕГА СИ ПРАВ, ЧЕ ДЕМОКРАЦИЯТА НЕ ТРЯБВА ДА СЕ АПЛОДИРА, ТЯ ТРЯБВА ДА СЕ ЗАЩИЩАВА!
!
Аватар
Любомир Вучков

Мнениеот Николина Манчева » 04 Мар 2010, 00:21

;) Трети март е нашият национален празник.
Някои го признават,други не. За мен,той не е от любимите ми празници,но аз си го празнувам. Днес бях на връх Столетов. Не съжалявам,че ходих. Времето беше приятно, имаше много млади хора,които си носеха и развяваха трибагреника ни. Вицепрезидентът Марин говори кратко и артистично , така че не беше скучно. Ние имахме отлично представителство : аз - представлявах всички вас; председателите на местните организации на ДСБ и СДС бяха сред официалните гости,а на национално ниво бяхме представени от народният представител Иван Иванов и съпредседателят на СК Мартин Димитров. Аз не пропуснах възможността да поздравя Иванов от "онзи форум" - на него така сме му известни.Той съответно ни върна поздравите. Това,което ме впечатли е фактът,че нашата група се качи пеша до върха,за да поднесе венец,докато другите използваха автомобилите си.
А това,което никоя телевизия и никой вестник няма да отрази е : Как един обикновен човек,отбелязва и почита празника. Казва се Ради Милев /ако някой се интерисува от маратон сигурно е чувал за него-известен е още с бягането си заднешком напред/. Този човек, в компанията на едно младо момиче ,пробягаха разтоянието от Казанлък до връх Столетов с високо вдигнато знаме в ръка. Горе не ги очакваха камери, никой не го поздрави за начина по който отбелязва празника. Все пак ние бяхме там - майката на момичето и няколко възторжени човека,които ги поздравихме. Те не го правят това по задължение, а от вътрешна убеденост - това могат да вършат най-добре,това подаряват на празника.
А аз подарих само развяващото се знаме от моята тераса,намираща се на осмия етаж. :clapping:
Николина Манчева

Трети март е нашият национален празник!

Мнениеот Любомир Вучков » 04 Мар 2010, 01:36

Николина Манчева написа:;) Трети март е нашият национален празник.
Някои го признават,други не. За мен,той не е от любимите ми празници,но аз си го празнувам. Днес бях на връх Столетов. Не съжалявам,че ходих. Времето беше приятно, имаше много млади хора,които си носеха и развяваха трибагреника ни. Вицепрезидентът Марин говори кратко и артистично , така че не беше скучно. Ние имахме отлично представителство : аз - представлявах всички вас; председателите на местните организации на ДСБ и СДС бяха сред официалните гости,а на национално ниво бяхме представени от народният представител Иван Иванов и съпредседателят на СК Мартин Димитров. Аз не пропуснах възможността да поздравя Иванов от "онзи форум" - на него така сме му известни.Той съответно ни върна поздравите. Това,което ме впечатли е фактът,че нашата група се качи пеша до върха,за да поднесе венец,докато другите използваха автомобилите си.
А това,което никоя телевизия и никой вестник няма да отрази е : Как един обикновен човек,отбелязва и почита празника. Казва се Ради Милев /ако някой се интерисува от маратон сигурно е чувал за него-известен е още с бягането си заднешком напред/. Този човек, в компанията на едно младо момиче ,пробягаха разтоянието от Казанлък до връх Столетов с високо вдигнато знаме в ръка. Горе не ги очакваха камери, никой не го поздрави за начина по който отбелязва празника. Все пак ние бяхме там - майката на момичето и няколко възторжени човека,които ги поздравихме. Те не го правят това по задължение, а от вътрешна убеденост - това могат да вършат най-добре,това подаряват на празника.
А аз подарих само развяващото се знаме от моята тераса,намираща се на осмия етаж. :clapping:

Този човек, в компанията на едно младо момиче ,пробягаха разтоянието от Казанлък до връх Столетов с високо вдигнато знаме в ръка. Това е подвиг в мирно време! Малък на глед жест, значещ много!
Аз не пропуснах възможността да поздравя Иванов от "онзи форум" - на него така сме му известни.
Абе това не трябва да бъде така! Трябва да сме известни, както сме известни - Форум на привърженици на ДСБ! Иначе "тоя" - "оня" прилича като тая/оная работа! Но не Иван Иванов е виновен за това!
Благодарности на Нина за инфото! И ВанКови имат фотоси! Нека кой каквото има да качи тук - и във Феса! От полза ще е!
Изображение
А СЕГА СИ ПРАВ, ЧЕ ДЕМОКРАЦИЯТА НЕ ТРЯБВА ДА СЕ АПЛОДИРА, ТЯ ТРЯБВА ДА СЕ ЗАЩИЩАВА!
!
Аватар
Любомир Вучков

ПОКЛОН ПРЕД АПОСТОЛА!

Мнениеот Любомир Вучков » 18 Юли 2010, 17:56

Днес чествме 173 години от рождениет на Васил Левски - титанът на българската национална револция!
Нека всеки един от нас да се замисли - достойни ли сме за живота, делото и идеала на Апостола за чисто и свята Република!

Изображение
Изображение
!
Аватар
Любомир Вучков

Мнениеот Николина Манчева » 01 Ное 2010, 17:36

;)
Днес е един хубав български празник - ДЕНЯТ на НАРОДНИТЕ БУДИТЕЛИ

Ще ви представя този ден през очите на една от нашите журналистки - ГАЛИНА СЛАВЕЕВА.
Ако не сте го срещнали другаде,прочетете го тук.
Аз ще замълча.

http://galinabg.blog.bg/politika/2010/1 ... eme.627800

:clapping:
Николина Манчева

Мнениеот Николина Манчева » 11 Май 2011, 17:10

;)

От 1863 г., 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий,
а след Освобождението става общоучилищен празник на славянските първоучители.
Тогава се заражда идеята за химн.

През 1892 г. в Русе, Стоян Михайловски, тогава учител в Мъжката гимназия, написва "Върви народе възродени".
През май 1901г. учителят от Петокласното Ловчанско училище Панайот Пипков написва музиката към текста.

Стоян Михайловски

Върви, народе възродени,
към светла бъднина върви,
с книжовността, таз сила нова,
ти чест и слава поднови!

Върви към мощната просвета!
В световните борби върви,
/от длъжност неизменна воден -
и Бог ще те благослови! /2

Напред! Науката е слънце,
което във душите грей!
Напред! Народността не пада
там, гдето знаньето живей!

Безвестен беше ти, безславен!
О, влез в историята веч,
/духовно покори страните,
които завладя със меч! /2

Тъй солунските двама братя
насърчваха дедите ни...
О, минало незабравимо,
о, пресвещени старини!

България остана вярна
на достославний тоз завет -
/в тържествованье и в страданье
извърши подвизи безчет... /2

Да, родината ни години
пресветли преживя, в беда
неописуема изпадна,
но върши дълга си всегда!

Бе време, писмеността наша
кога обходи целий мир;
/за всесветовната просвета
тя бе неизчерпаем вир. /2

Бе и тъжовно робско време...
тогаз балканский храбър син
навеждаше лице под гнета
на отомански властелин...

Но винаги духът народен
подпорка търсеше у вас,
/о, мъдреци! През десет века
все жив остана ваший глас! /2

О вий, които цяло племе
извлякохте из мъртвина,
народен гений възкресихте -
заспал в глубока тъмнина.

Подвижници за права вяра,
сеятели на правда, мир,
/апостоли високославни,
звезди върху славянский мир, /2

бъдете преблагословени,
о вий, Методий и Кирил,
отци на българското знанье,
творци на наший говор мил!

Нек името ви да живее
във всенародната любов,
/речта ви мощна нек се помни
в славянството во век веков! /2

С въвеждането на Григорианския календар през 1916 г. празникът, отбелязван от държава и Църква, вече се чества на един ден - само на 24 май.
След 1969 г. се провежда изкуствена секуларизация чрез отделяне на църковния от светския календар,
затова днес вече си имаме два празника -
църковен (11 май) и
светски (24 май).

През 1980 г., папа Йоан Павел II обяви славянските първоучители за покровители на Европа.

ДЕН НА КИРИЛ И МЕТОДИЙ – СЪПОКРОВИТЕЛИ НА ЕВРОПА.

Който смята България за някаква нова държава (...), който е чувал Балканите да бъдат наричани само “барутен погреб на Европа”, няма как да си спомни, че България някога е била могъщо царство и действащо лице в голямата политика на средновековна Европа.
Тази липса на исторически знания лишава повърхностния западен наблюдател от представата какво е България, какви са нейните дълбоки духовни структури (...) Целият православен славянски свят живее няколко века с културното наследство, създадено в голяма степен в България, като дело на българите...”
Тези думи са на известния италиански славист проф. Санте Грачиоти, един от многото европейски учени, които изследват приноса на българите в изграждането на европейската цивилизация. Основите на тази християнска, славянска като език, старобългарска като генезис цивилизация са положени от двамата монаси, писатели, книжовници и християнски мисионери Константин-Кирил Философ (827-869 г.) и Методий (815-885 г.).
Братята Методий и Константин са родени в Солун (Тесалоники) - вторият по големина и значение политически и културен център на Византийската империя. “И по майка, и по баща - четем в Пространното житие на Методий - те бяха от много добър и почтен род, отдавна познат и на Бога, и на царя (императора)...”
Братята са синове на византийския висш офицер Леон/Лъв и Мария, произлизаща от местната българо-славянска аристокрация. Споровете за произхода на Светите братя, заредени с много страсти през ХІХ и ХХ в., надали ще стихнат скоро. В българската традиция още от Средните векове Кирил и Методий се възприемат категорично като свои дейци. Тази “българизация” често събужда своеобразна ревност в други страни. Разбира се, в политически план братята са били “ромеи” (“римляни”, византийци), поданици на византийския (източноримския) император. Матерният им език обаче е бил “славянски”. И тъй като някакъв абстрактен “славянски език” не съществува нито през ІХ в., нито по-късно, става дума за широко засвидетелствания в района на Солун старобългарски език. Присъствието на български славяни, заселили се през VІ-VІІ в. в Мизия, Тракия и Македония, в района на Солун в онази епоха е твърде значимо. Византийския император и интелектуалец

Константин VІІ Багренородни отбелязва: “Пославянчи се цяла Елада.... В Житието на Константин-Кирил се подчертава, че жителите на Солун “... говорят чисто славянски”...

Българската православна църква почита днес светите братя Кирил и Методий и отбелязва възстановяването на Българската патриаршия през 1853 г.

Във всички епархии на Българската православна църква се отслужва празнична Света Литургия. В София - от 9.30 ч. в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски", където южният престол е посветен на Светите братя.

Светският празник за Св. Св. Кирил и Методий бележи началото си през Възраждането и се свързва с училищните тържества, които са били организирани на 11 май, когато църквата вече е почитала създателите са славянската писменост.

Първи известия за празнуването на Кирил и Методий на 11 май във възрожденската книжнина има в "Христоматия славянского язъка" от 1852 г. на Неофит Рилски.

През 1857 г. денят на светите братя е почетен в българската църква "Св. Стефан" в Цариград, заедно със служба и за св. Иван Рилски.

На страниците на "Цариградски вестник" от 26 април 1858 г. се съобщава, че в Пловдив и други градове българите започнали да честват Св.Св. Кирил и Методий вместо Три светии като училищен празник.

От 1863 г., 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий, а след Освобождението става общоучилищен празник на славянските първоучители. Тогава се заражда идеята за химн.

През 1892 г. в Русе, Стоян Михайловски, тогава учител в Мъжката гимназия, написва "Върви народе възродени". През май 1901г. учителят от Петокласното Ловчанско училище Панайот Пипков написва музиката към текста.

С въвеждането на Григорианския календар през 1916 г. празникът, отбелязван от държава и Църква, вече се чества на един ден - само на 24 май. След 1969 г. се провежда изкуствена секуларизация чрез отделяне на църковния от светския календар, затова днес вече си имаме два празника - църковен (11 май) и светски (24 май).

През 1980 г., папа Йоан Павел II обяви славянските първоучители за покровители на Европа.

http://frognews.bg/news_35358/Den_na_Ki ... na_Evropa/
Николина Манчева

Мнениеот Николина Манчева » 24 Май 2011, 07:05

;)
Този път няма да казвам колко много обичам 24 май.

Искам да поздравя онези около 24 човека,които редовно посещават нашия форум.

Дано ви допадне поздравът!

ПОЕЗИЯ НА БЪЛГАРСКИ ЕЗИК в ЛАЙДЕН.

На 24 май 2011 година в центъра на холандския град Лайден – точно срещу сградата на кметството (Stadhuis), ще бъде открита стена с изписано на нея едно българско стихотворение. На български език и в превод на английски.

Стихотворението е на почти неизвестната у нас Данила Стоянова, дъщеря на българския интелектуалец, литературен критик и преводач Цветан Стоянов.

За своя трагично кратък живот Данила ни е оставила невероятно красива поезия. Ето стихотворението, което ще може да прочетете на стената на ъгъла на Breestraat и Ketelboetersteeg в родния град на Рембранд:

Дъждът

езерото

и вятърът

сънуваха красотата

на един заспал лебед.

Шумоляха перата му.

Скрил глава

той пътуваше

и сънуваше

в тишината

всичко това.

Малко предистория

Това беше една дългогодишна мечта – да видя и стихотворение на български език на поетичните стени в Лайден, на които са изписани 102 стихотворения на всякакви езици, но не и на български.

Осъществяването й обаче стана възможно благодарение на невероятната подкрепа на българи, живеещи по целия свят, и най-вече на читателите на "Диалог".

Поезия на стената в Лайден

Лайден е студентски град, известен с университета си от XVI век и с вълнуващата си история, град на духа. Град, който вдъхновява. И сякаш е естествено точно в този град, който от векове има репутацията на град на книгите, да се появят едни чешити, които да започнат да изписват поезия по стените на лайденските къщи. Поезия на всички езици.

След първото – изписано на руски език, стихотворение на Марина Цветаева през 1992 г. на стената на една антикварна книжарничка до Питерскерк по лайденските фасади едно след друго се появяваха стихотворения на разни езици. Радвах им се и ги показвах на дошли от Белгия, Франция и България приятели с тайната надежда следващото стихотворение да е българско. Но минаха години и през 2005 година проектът приключи, без да бъде изписано стихотворение на български.

Поезия на стените в София

Същевременно от 2004 година – по време на холандското председателство на ЕС, по инициатива на холандското посолство в София с тогавашен посланик баронеса Ван Линден идеята на лайденските чешити от TEGEN-BEELD се пренесе у нас и по стените на София започна да се появява поезия. Първо на холандски, после и на други езици.

А през ноември миналата година баронеса Ван Линден почина. На погребението една от дъщерите й прочете стихотворението, което е изписано на една софийска стена. Стихотворението на холандския поет Ян Ханло: "Мисля, че ти си това", което може да се прочете на гърба на Природонаучния музей в София.

И тогава ми хрумна, че в памет на баронеса Ван Линден, която пренесе поетичните лайденски стени в столицата на България, може сега пък София да изпрати едно свое стихотворение в Лайден.

Намерих Бен Валенкамп и идеята го заинтригува. Обеща да говори с останалите "чешити".

Изборът на поет и стихотворение

Любимите ми български поети не са един и двама, затова реших да е някой, който не е известен на широката публика у нас. Първоначално се колебаех между Александър Вутимски и Данила Стоянова – и двамата с трагична участ, и двамата загубили отрано най-близките си хора и на свой ред отишли си от живота съвсем, съвсем млади, но оставили след себе си прекрасна поезия. А Данила Стоянова е по-малко позната дори и от Александър Вутимски. Всъщност тя е известна едва в един съвсем тесен кръг любители на поезия и близки на семейството й. Преди да си отиде през 1984 година, ненавършилото 23 години момиче само подготвя своята стихосбирка "Спомен за сън". Блага Димитрова написва предговора, но над 6 години стихосбирката отлежава в чекмеджетата на бездушни партийни функционери и излиза едва през 1990 година в пловдивското издателство "Хр. Г. Данов". По щастлива случайност благодарение на Блага Димитрова тя попада в ръцете на Людмила Попова–Уайтман. Пленена от поезията на Данила, живеещата в САЩ Людмила Уайтман превежда стиховете й на английски и през 2003 издава на свои разноски двуезичната стихосбирка Memory of a Dream/"Спомен за сън".

Това издание стана причина аз пък да науча за Данила. Изненадах се, че у нас малцина подозираха за съществуването на тази прекрасна поезия, а Данила е и брилянтен преводач и... наша съвременничка. През октомври тази година ще са минали едва 50 години от рождението й. Но тя завинаги ще си остане ненавършилото 23 години момиче.
Споделих избора си с Людмила Уайтман и я помолих да ми изпрати от САЩ една стихосбирка, за да покажа стиховете й на Бен Валенкамп и на хората от TEGEN-BEELD. Людмила го направи светкавично и пратката пристигна само за пет дни в Холандия.

Как бе събрана сумата за изписването на стихотворението

Хората на Бен Валенкамп харесаха поезията на Данила и се съгласиха да изпишат едно нейно стихотворение на някоя стена. Оставаше да се намери свободна фасада в центъра на града, а това никак не беше лесно. На 30 април Бен Валенкамп ми съобщи радостната новина: имахме стена – и то на Брейстрат – главната улица на Лайден, а собствениците на къщата бяха съгласни да изпишем българско стихотворение на нея. Оставаше да се намерят пари за калиграф, а също за изглаждането на фасадата, за боядисването й и т.н. – около 1200 евро.

На 6 май, точно на Гергьовден, изпратих писмо по електронната поща до мои читатели, приятели и познати и още докато го изпращах на части и по азбучен ред, първите преводи вече бяха направени на сметката.

На 11 май парите вече бяха преведени на името на фондацията в Лайден!

Въпреки че обръщението беше само към живеещи в чужбина българи, писмото бе получено и от десетина живеещи в България мои приятели и познати и те решиха да подкрепят начинанието. Писмото не бе изпращано до чужди граждани, макар че отначало мислех да включа в акцията холандските си роднини и приятели. Не стана нужда. Не изпратих писмото и до приятели етнически турци, прокудени от родната си България с т.нар. голяма екскурзия. Някои от тях обаче научиха по свои си пътища и ми се обадиха да ме попитат защо не съм се обърнала и към тях. Че ние не милеем ли за България, казаха ми те с укор и пратиха пари. Пари изпратиха и съвсем непознати ми хора, които получили писмото чрез свои приятели.

Само за 3 дни парите бяха събрани, преведени по сметката на фондацията в Лайден и въпреки това хората продължаваха да пращат.

Така станах свидетел на най-вълнуващата гражданска акция.

Всъщност случи се нещо наистина необикновено и красиво: за Деня на българската азбука и култура живеещи в чужбина българи направиха един красив подарък на България.

Направиха го, мисля, с надеждата, че това може да се превърне в една мъничка стъпка към постепенното възраждане на духовността в България.

На тази духовност, която последователно и целенасочено бе смазвана през дългите години на комунистическия режим и която продължава да бъде смазвана от милиционери и двойкаджии по литература и роден език, които и до днес управляват страната ни, вживени в собственото си "риалити" шоу.

Даниела Горчева, списание "Диалог", Холандия

Разгледайте и снимките:
http://www.dnevnik.bg/razvlechenie/2011 ... _v_laiden/
Николина Манчева

Мнениеот Любомир Вучков » 24 Дек 2014, 19:09

Весело прекарване на Бъдни вечер, честита Коледа и щастлива Нова година!

Изображение
Изображение
!
Аватар
Любомир Вучков

Предишна

Назад към Новини