ПРАЗНИЦИ

Тук се оповестяват настъпили или предстоящи събития от обществено-политическия живот у нас и такива от чужбина, които касаят България и българите

ТАНГЕНТАТА НА ЖИВОТА

Мнениеот Любомир Вучков » 23 Яну 2009, 18:03

ТАНГЕНТАТА НА ЖИВОТА

Вчера беше празник. Не национален, не религиозен. Просто – семеен празник. Годишнина от бракосъчетанието си празнуваше високоуважаваният от всички нас Васил Караиванов. По този повод на границата на минутите между вчерашния и днешния ден му изпратих своята честитка. Той ми отговори с благодарствено писмо. Какво сме си писали в тази наша празнична кореспонденция – остава си между нас. Но празникът на нашия приятел ми дава повод за размисъл и основание да кажа няколко думи.
Известно е на повечето от вас, че семейството на Васко е многобройно – чудесна съпруга, добри деца и мили внуци. И независимо от това къде се намира всеки един от тях - в България или в чужбина, всеки един от тях носи в сърцето си България! Защото България е навсякъде по света, където се намира поне един българин! А те, всичките Васкови люде – и той самият - са достойни българи, синове и дъщери на майката Родина!
И е естествено сега, едва-една прекрачил прага на още едно полувековно семейно съжителство, да пожелая на Васко: Да се множат твоите семейни редици! Така ще се умножават и нашите, българските, редици, така ще се множат и нашите победи - заради демокрацията, която заслужаваме със всеотдайността си, с безкористността си! Защото България заслужава това наше уважение! Сигурно България може без всеки един от нас, но ние не можем без България - и тук, в Родината, и далеч по света, защото, повтарям, я носим в сърцето си!
Навярно безименен циник би казал: „Да бе, ама вие, двамата дъртуфели, отдавна сте без репродуктивни способности! За какво размножаване говорите, бе, оланкоолууу!”
Не е прав евентуалният безименен циник! С цялото си съществувание ние доказваме, че не сме изчерпали жизнените си сокове – и телесни, и духовни! Защото, като древният Антей, ги черпим от майката Земя, допирайки духа и тялото си до нея!
И понеже стана дума за евентуален виртуален безименен циник, нека подискутирам с един (жалко, че не може да ми отвърне, защото отдавана е в отвъдното!), който си беше съвсем реален, та и много поразии направи на човечеството.Става дума за класика на марксизма, за самия другаря Маркс. Тоя „учен”, основоположник на „научната” школа на „научния социализъм” „разработи” в своите „научни трудове” и проблема за средствата за производството на средствата за производство, и проблема за средствата за производството на средствата за потребление! Дали е бил прав или не – историята отсъди и ще продължава да отсъжда. Ама се питам: Защо тоя не рачи да разработи и проблема за производството на човека! Нямало е смисъл, може би! Защото в биологически смисъл това средство за „производство” си е известно от създаването на света и на български се описва с две трибуквени думи. А в духовен смисъл Марксовите „концепции” за това как се ражда и как се усъвършенства Човекът просто са си един архаизъм, подобен на много други, повечето – отдава забравени.
Вярно е, че онова, с трибуквените съчетания, трябва да бъде на висота! Във всякакъв смисъл. Най-добре е геометрически да бъде на 45 градуса. Така изисква транспортира на живота! Ама още по-добре би било съчетанието с човешкия дух – също високо вдигнат, твърд, непоклатим, неподвластен на, както се пее в оная песен, мълнии, бури и бедствия зли!
Ето тогава човекът е Човек!
Ами я си представете, че това се отнася за много, много хора! Армия от Човеци, всеки със своя и всички заедно с дух по тангентата на Живота!
Четиридесет и пет градуса! Това е дух, не е гроздова-припек!
Това е Армия от Човеци – непобедима! Защото духът е непобедим. А духът е непобедим, защото е духът на Живота!
Понякога някой от тая Армия на Живота ще поизостане, друг – ще се пресели в един по-добър свят. Но на неговото място ще дойдат други – такава е диалектиката на човешката природа и на човешкия дух. И няма земна сила, която да попречи до всяко едно добро същество да застане поне още едно, както пее Богдана! И си спомнете рефрена: „тогава, тогава ....” и завършваше пак с Живота!
Живот за България! За тая, нашата, Европейската България!
Започнах с поздравленията по повод Васковия празник. И както се полага при всеки празник, редно е нещо да се подари. За Васко, за цялото му многобройно българско семейство, моят скромен дар:

Българийо,
моя съдба и тревога!
Ад ти земен,
цветуща пустиня!
Не да живея,
да пукне – не мога,
щом си окъпана
в царствена тиня!

Нека тангентата към ъгъла на Живота да бъде наша обща допирателна! Нека духът ни да бъде неразрушима сплав! Само така можем да живеем и да се борим за изваждането на България от тинята – била тя царска, социалистическо-либерална, ориенталска, задунайска - или кошмарна смес от всичко това.
За да я има България – цялата окъпана в синьо! И за да може Човекът да живее достойно, а когато дойде непредотвратимото – и достойно да умре. С мисълта, че достойно се е борил, че е оставил следа след себе си. С мисълта, че великото и непреходно дело на демокрацията ще бъде в ръцете на неговия род, на неговите приятели – и на техните следовници.
Ето – за това просто човешко щастие си заслужава да се живее!
Изображение
ИВАНЕ, ЗАЩО ТОГАВА НЕ МИ ПОВЯРВА, ЧЕ ДСБ ЗАГИВА?
А СЕГА СИ ПРАВ, ЧЕ ДЕМОКРАЦИЯТА НЕ ТРЯБВА ДА СЕ АПЛОДИРА, ТЯ ТРЯБВА ДА СЕ ЗАЩИЩАВА!
!
Аватар
Любомир Вучков

Re: ПРАЗНИЦИ

Мнениеот Аспарух Танков » 24 Яну 2009, 10:23

И за да може Човекът да живее достойно, а когато дойде непредотвратимото – и достойно да умре. С мисълта, че достойно се е борил, че е оставил следа след себе си. С мисълта, че великото и непреходно дело на демокрацията ще бъде в ръцете на неговия род, на неговите приятели – и на техните следовници.
Ето – за това просто човешко щастие си заслужава да се живее!

Чудесно есе написано от и за истински приятел!
Любо,
с или без твое дозволение това есе ще си го копна и ще го скътам в папка "любими редовЕ".
Жив и здрав бъди и да ни натворяваш такива послания за всички ни! :good:
Начетеният дръвник е най досадната разновидност на глупака.
Дж. Тейлър
Аватар
Аспарух Танков

Мнениеот elenabel2002 » 24 Яну 2009, 15:00

Харви, радвам се ,че и ти с присъщата ти сърдечночност ,съвсем по Човешки си щастлив и заради написаното от Любо до Васил :D ,послучай годишнината на неговия щастлив брак :D
Ето виж -още нещо ,което е в унисон с твоята богата душевност :"От сърце към Вас
от Иво Инджев ⋅ януари 22, 2009

Имам проблем. Легнах си и се опитах да го овладея. Завих се, сложих си върху главата възглавницата, с която си въобразявам, че се изолирам от шума ( и от враждебния свят, което свикнах да правя по време на войната в Бейрут преди четвърт век).

Не можах да заспя. Станах. Трябва да споделя вълнението си. И Вие сте тези, колкото и да е интимно, с които ще го направя. .................................................................................................................................................

Онези от вас, които са печелили Нобелова награда, шестица от тотото тук, джакпот в Лас Вегас или имат щастлив брак, голяма любов, сбъдната мечта, щастливо раждане на дете…ще ме разберат......"
Има кой да сподели приятелските чувства на Любо и не само когато човек празнува ,а и когато е в затруднено положение приятелите са затова:взаимодействат си и споделят миговете не за друго ,а защото са истински. :tease:
Поздрави ! :good:
Аватар
elenabel2002

Мнениеот Иван Кованджиев » 25 Яну 2009, 11:28

Не можеш с безразличие да отминеш ТАНГЕНТАТА НА ЖИВОТА - прекрасно есе, написано от нашия добър приятел с чувствителна душа, Любомир Вучков. Четеш, потънал в размисли, отново препрочиташ и написаното дълго време остава в съзнанието ти. Наистина, достойно за папка "Любими редове", както се е изразил Аспарух Танков.
Аватар
Иван Кованджиев

„СПРЕТЕ НЕНУЖНИТЕ СПОРОВЕ!” … „РАЗДАЙТЕ ПАТРОНИТЕ!”

Мнениеот Любомир Вучков » 25 Яну 2009, 13:33

„СПРЕТЕ НЕНУЖНИТЕ СПОРОВЕ!” … „РАЗДАЙТЕ ПАТРОНИТЕ!”

Днес за някои е обикновен неделен ден. За мен тоя ден е празник. Годишнината от рождението на Владимир Висоцки. Бардът на демокрацията - в Русия, по света и в България, която дари с няколко свои посещения в състава на Театъра на Таганка под ръководството на Любимов.
Обикновено за човек, отишъл си от тоя свят, се пишат две дати – на раждането и смърта [25 януари 1938 г - 25 юли 1980]. Ние спокойно можем да пропуснем втората дата. Защото Висоцки – нашият Володя – продължава да живее с творчеството си, песенно и артистично, до което всеки от нас се е докосвал поне един път. А тия, които не са – има за какво да съжаляват!
Сигурен съм, че днес мнозина ще се засилят да пишат спомени – къде реални, къде измислени. Аз ще преодолея това изкушение, за да кажа няколко думи, ползвайки се от отдавна казаното и изпято от Володя – за да ни служи за поука в настоящето и в бъдещето!
„Так оставьте ненужные споры!”

Слушайте! И се вслушайте в това, което казва Володя!

„Лучшей гор могут быт только горы,
на каторых еще не бывал,
на каторых никто не бывал”

Чухте ли? Това, което сме достигнали, е зад нас! Пред нас е това, което трябва да постигнем! А имаме да покорим много планини, да изкачим много препятствия до поредния, непокорен още от никого връх! И да продължим още по-нататък!
Но за това трябва да бъдем заедно! Да бъдем единни и непоколебимо твърди в увереността си да преодоляваме не само препятствията, изпречили се пред нас, но и препятствията у самите нас!
Не ме е срам да призная, писал съм преди – и сега пак ще напиша: В минути на слабост, когато аз – твъдият – се размеквам (поради лично-интимни или обществено-значими причини), когато разумът ми отказва да се подчини на волята, а волята ми се е подчинила на емоциите, когато сърцето ми – старо и болно – бие до пръсване и аха – за последно, тогава се срещам с Володя. За да взема от него сила, и кураж, и вяра! За да изправя духа и тялото си – паднали, стъпкани и заклеймени. И за да бъда пак същият, какъвто ме познават.
Слушайте и се вслушайте във Володя:
„Не падайте духом!”

Не падайте духом!
Оседлайте конете!
Закичете ордените!
Раздайте патроните!

Колко малко е нужно, за да не вкарват пак комисарите нашите момичета в психушките, в следствените арести, в затворите!
В крайна сметка – нужна е армия от поручици, а защо не – и от редници. Генерали си имаме. И един Командир! Трябва само да ги следваме. Тази наша армия е непобедима – със стройните си редици, със здраво прилепените плещи, с ръце, понесли факела на демокрацията. И с високия дух – гаранция, че ще печелим сражения след сражения, а в крайна сметка – и войната!
Разбрахте ли? Който не е – да се върне на заглавието в две части! Размислете върху първата част и изпълнявайте втората!
Моля ви!!!!
Е, в тая наша война за демокрация, в тая наша армия на демокрацията, всяка молба е учтива форма на заповед!
Това изискват не само военновременните закони, но и законите на мъжеството. А мъжеството не се мери със сантиметри и градуси спрямо вертикалата. Мери се с висотата на духа. А високият дух изисква и висока осанка – пак не в дименсиите за разстояние. Дребните и дребнавите хора не могат да имат висота на духа, нито – широта на ума. Техни инструменти не могат да бъдат китарата, арфата или арбалетът. Те ще си останат на нивото на ралото – и ще ровичкат с него като торни червеи. А екскрементите им, уви, ще се наложи да чистим пак ние.
Някой може и да рече да оспори висотата на духа на Володя, имайки пред вид причината за неговата смърт. И ще сгреши. Казвам това и заради един мой приятел, умрял точно по същия начин, както Володя. И единият, и другият ги разбирам. Ще им кажа това, когато някога се срещнем в отвъдното. А дотогава – заслужава си да се живее!
Надявам се, че вие също мислите така!
Изображение
ИВАНЕ, ЗАЩО ТОГАВА НЕ МИ ПОВЯРВА, ЧЕ ДСБ ЗАГИВА?
А СЕГА СИ ПРАВ, ЧЕ ДЕМОКРАЦИЯТА НЕ ТРЯБВА ДА СЕ АПЛОДИРА, ТЯ ТРЯБВА ДА СЕ ЗАЩИЩАВА!
!
Аватар
Любомир Вучков

Мнениеот Николина Манчева » 21 Май 2009, 09:58

;) :clapping: ЛЕН ,
ЧЕСТИТ ИМЕН ДЕН !
ЖЕЛАЯ ЗДРАВЕ И ЛЮБОВ , ЛЮБОВ КАТО ЧУВСТВО КЪМ ВСИЧКО ОКОЛО НАС!
:tease:
Николина Манчева

Мнениеот elenabel2002 » 21 Май 2009, 11:04

БЛАГОДАРЯ ТИ -ЗА ХУБАВИТЕ ПОЖЕЛАНИЯ И ЗА НЕПОВТОРИМОТО НАСТРОЕНИЕ ,С КОЕТО МЕ ДАРЯВАШ!!! БЪДИ ЗДРАВА! :)
Аватар
elenabel2002

Мнениеот Краси » 21 Май 2009, 11:37

Чстит имен ден и от мен. Жива и здрава бъди.
Краси

Мнениеот elenabel2002 » 21 Май 2009, 14:07

БЛАГОДАРЯ,КРАСИ :) :) :)
Аватар
elenabel2002

Мнениеот miranda54 » 21 Май 2009, 15:51

Честит имен ден, Хубава Елена!Преди всичко - здрава!След това всичко останало да е наред - щастие, благополучие и много приятели.
miranda54

ПредишнаСледваща

Назад към Новини