Забележителни интервюта с Иван Костов!

Тук се оповестяват настъпили или предстоящи събития от дейността на ПП ДСБ като пресконференции на НР, интервюта, изказвания на членовете на ПГ на ДСБ в Парламента и други

Re: Забележителни интервюта с Иван Костов!

Мнениеот Николина Манчева » 22 Сеп 2009, 00:37

;) За да не скучаете през почивния ден в къщи, предлагам ви едно интервю на Иван Костов, дадено за в."Уйкенд". В него става въпрос за политика и за другите неща от живота; с какво не бива да се занимава ДАНС ; кой е най-ценния политически съвет,който е получавал и от кого е той; къде стоят ветераните; какво обича да чете в момента; за какво си мечтае.

ГОСПОДИН КОСТОВ, КАК СЕ ЧУВСТВАТЕ В РОЛЯТА НА ЧОВЕК, КОЙТО КОНТРОЛИРА НАЙ-МОГЪЩАТА АГЕНЦИЯ В ДЪРЖАВАТА? НЯМАШЕ ЛИ ДА ВИ Е ПО-ПРИЯТНО,ВМЕСТО ТАЙНИТЕ СЛУЖБИ ДА КОНТРОЛИРАТЕ ИКОНОМИЧЕСКИТЕ ПРОЦЕСИ ПРИ ТАЗИ КРИЗА?
Не мога да контролирам икономическите процеси в качеството си на народен представител.Просто няма такава алтернатива.
ТЕЗИ ДНИ СЕ ВИХРЯТ НЯКОЛКО СКАНДАЛА ОКОЛО РАБОТАТА НА ДАНС, ЕДИН ОТ ТЯХ Е РАЗРАБОТКАТА "ГАЛЕРИЯ". КОЕ Е НАЙ-СМУЩАВАЩОТО В НЕЯ?
О,много неща са смущаващи. Първо, обстоятелството,че "Галерия" е започната по сигнал на Петко Сертов,който казва,че по категоричен начин, с технически средства е установено,че зад сайта "Опасните" стои Огнян Стефанов. Второ и много смущаващо е,защо не е предложено на Софийски градски съд да даде право за използване на СРС спрямо Огнян Стефанов,ако от сайта "Опасните" произтича заплаха за националната сигурност. Нали той е човекът ,който стои зад този сайт. Вместо това са поискани "Галерия 1", "Галерия 2" и "Галерия 3" за собствениците на в. "Уйкенд" и за един от авторите на вестника. Защо за тях,а за Стефанов-не? Законно тази разработка функционира много кратко време. Според мен тя нарочно е компрометирана бързо.Отваря се и се затваря за много кратък прозорец от време,но от друга страна ,това не е попречило да се осъществят подслушвания на много хора,месеци преди тя да започне. Аз още не мога да си отговоря на въпроса по каква линия са били подслушвани тези телефони когато още не е имало разработка "Галерия" и как е ставало. Постепенно ще се изяснят нещата.
КАКВО ТРЯБВА ДА СЕ НАПРАВИ, ЗА ДА МОЖЕ ДАНС ДА Е В УСЛУГА НА ОБЩЕСТВОТО,А НЕ НА ОПРЕДЕЛЕНИ ПОЛИТИЧЕСКИ ИНТЕРЕСИ?
ДАНС трябва да се контролира много внимателно за законосъобразност и целесъобразност на действията.Трябва да се контролира и как си харчи парите,как си обезпечава дейността и с какви средства. В никакъв случай не трябва да се допуска агенцията да изпълнява политически поръчки. Не може преди избори да се нарежда : Я създайте еди- каква си партия,за да отклони гласове. Или пък: Я се занимайте с този футболен клуб или вижте моята вътрешна опозиция какво ми е замислила. Тези неща нямат нищо общо с националната сигурност.
ОБНАДЕЖДЕН ЛИ СТЕ ОТ ТОВА, КОЕТО СЕ СЛУЧВА НАПОСЛЕДЪК В УПРАВЛЕНИЕТО НА СТРАНАТА?
Приветствам разкриването на злоупотребите, но от друга страна непрекъснато се опитвам да фокусирам вниманието на всички върху проблемите на хората. У нас много политики не са наред и са довели до тежки последици за гражданите. Например здравеопазването.Хем си плащаме за здравно осигуряване,хем си плащаме,когато ходим да се лекуваме в болница.Е,някои шоузвезди не плащат,разбираме ние,но останалите си плащаме.Хората имат свои проблеми,които не се решават само с уличаването на корумпираните.Това са различни нива на важност.Има криза, безработица - важно е как ще се реагира и противодейства на кризата,за да се зщитят работните места.
МИНИСТРИТЕ ОТ КАБИНЕТА НА БОРИСОВ ТЪРСЯТ ЛИ КОНСУЛТАЦИИ С ВАС КАТО БИВШ ПРЕМИЕР И ЧОВЕК, КОЙТО СЪЩО Е УПРАВЛЯВАЛ ДЪРЖАВАТА В СЪСТОЯНИЕ НА КРИЗА?
Не търсят съвети. Не сме разговаряли, с малки изключения. Например през лятото дадохме една идея за това, как да се направи рационален парламентарен контрол върху всички,създадени със закон институции. Бяхме изслушани и информацията беше предадена на министъра на финансиите и председателя на Народното събрание. С министър-председателя сме говорили по важни теми,но не миже да се каже ,че участваме в изработването на управленските решения.
КОЙ Е НАЙ-ЦЕННИЯ СЪВЕТ, КОЙТО СТЕ ПОЛУЧАВАЛИ ПРЕЗ КАРИЕРАТА СИ НА ПОЛИТИК И ДЪРЖАВНИК И КОЙ ВИ ГО ДАДЕ?
Най-ценния съвет получих преди изборите през 1997г. Тогава в Германия ми казаха,че СДС трябва да се превърне в партия,зщото като коалиция няма да издържи тежестите на отговорността за провеждането на необходимите реформи. Даде ми го германския политик г-н Шойбле.
УСПЯХТЕ ЛИ ДА СИ ПОЧИНЕТЕ ТОВА ЛЯТО?
Е,да,успях .Обичам да почивам и на планина и на море. Много обичам да работя и в градината си в Драгалевци. Гледам трайни насаждения - декоративни,храсти,дървета,цветя... Ходих в Несебър и Поморие,в Евксиноград прекарах известно време.
ЗНАМ, ЧЕ СТЕ ДОБЪР СКИОР, НО НЕ СМЕ НАЯСНО С ПЛУВАНЕТО КАК СТЕ?
От много малък плувам - на 6г баща ми ме научи. В един период ходех по басейни,но сега имам здравословни проблеми и избягвам.Химикалите не ми влияят добре.Плувам обаче с удоволствие в морето.
СЪПРУГАТА ВИ ЕЛЕНА ,КАК ГЛЕДА НА СПОРТНИТЕ ВИ ЗАНИМАНИЯ?
Не се опитва да ме откаже от тях.
ФУТБУЛЕН ЗАПАЛЯНКО ЛИ СТЕ?
Следя големите футболни събития,а това всъщност е най-качественият футбол.
ВИЕ СТЕ ВЕТЕРАН В ПАРЛАМЕНТА, НЕ ЗАПОЧНА ЛИ ДА ВИ ИЗМОРЯВА ПОЛИТИКАТА?
Знаете ли ветераните къде са стояли в редиците на римската армия? В най-решителния момент са решавали изхода на най-тежките битки. Ветераните са били уморени и тогава,но когато се е налагало, са участвали по най-пълноценния начин в битките и така са давали кураж на тези след тях. То и това е важна роля в държавата - има значение да даваш кураж, да бъдеш критик и да казваш как да се направят нещата.
ОБИЧАТЕ ДА ЧЕТЕТЕ КНИГИ - КАКЪВ ВИД ЛИТЕРАТУРА ПРЕДПОЧИТАТЕ?
Това лято четох "Философия на религията".Напоследък предпочитам такива книги. Препрочетох и Цветан Стоянов. В момента ме вълнува много това,че духът е създал религията,а религията е създала човешкото общество. Всичко е станало от духа,а не от яденето.Като човек,който се занимава с обществото и общественото устройство,искам добре да си дам сметка,какъв е генезисът на тази система, а от там да разбирам по-добре и нейните проблеми.
НЯКОИ МЛАДИ ДЕПУТАТКИ В ПАРЛАМЕНТА СЕ ОПЛАКВАТ, ЧЕ ГИ ГЛЕДАТЕ ОТВИСОКО И НЕ ГИ ПОЗДРАВЯВАТЕ?
О-о-о,не съм ги опознал. Още не знам кой е депутат и кой не е.Имаше в предишните 8 г. народни представители, които така и не опознах, защото те никога не застанаха на трибуната. Като не съм ги чул да заемат позиция, да говорят, да се включват в действието на парламента, как да им науча имената? На всички препоръчвам да търсят активно трибуната,да покажат идеите си. Най-резултатни са ми контактите с Искра Фидосова - с нея се поставят въпроси, обсъждат се, постига се съгласие и проблемите се решават.
ПОЛИТИКАТА МОЖЕ ЛИ ДА СЪЗДАВА ГОЛЕМИ ПРИЯТЕЛСТВА?
Не,смисълът на политиката не е да завъжда приятелства.
МИСЛИЛИ ЛИ СТЕ С КАКВО ЩЕ СЕ ЗАНИМАВАТЕ, КОГАТО СЕ ИЗМОРИТЕ ОТ ПОЛИТИКАТА? ЗА КАКВО БИ МОГЪЛ ДА СИ МЕЧТАЕ ЕДИН ЧОВЕК, Е ЗАЕМАЛ НАЙ -ВИСОКИЯ ПОСТ В ДЪРЖАВАТА?
Защо ме "уморявате"? За мен политиката е целият ми живот в момента.Не съм мислил по тези въпроси и те не стоят пред мен.Мечтая си да се сбъдне това,за което съм участвал в политиката. Имам големи мечти за България - да стане правова държава, европейска страна, да участва пълноценно в европейския дневен ред, да се радва на европейска подкрепа. Да се убедят хората,че този курс,който поехме към Европа е правилният и е донесъл само добро. Да се спре организираната престъпност, да бъде унищожена корупцията. За това си мечтая. Много ми се иска ГЕРБ да представи реална управленска програма и да видя как мечтите ми ще се осъществят на практика. Ние подкрепяме ГЕРБ, искаме да успее.
Николина Манчева

Мнениеот Любомир Вучков » 23 Сеп 2009, 14:27

Благодаря на Нина, че си е направила труда да постне това интервю на Костов за в."Уйкенд". Прочетох го с удоволствие! Още повече, че в."Уйкенд" не се ползва с добро име в очите ми - просто го подминавам по будките. Най-много да хвърля едно око, когато разбера, че Дачков - редовен автор там - пак се е улял.
Всъщност, мнението си за в."Уйкенд" започнах да си оправям тъкмо след оная история с Огнян Стефанов. Малко хора знаят истината за разгромяването на "Опасните". Беше казано, че бил изнесъл информация, засягаща националната сигурност ??!!!. И всички си помислиха, че става дума за една история, свързана с президента! Егати - ако тая история е опасна за националната сигурност ??!!! В тази връзка Костов в това интервю хвърля малко светлина - в рамките на онова, което може да бъде оповестено публично! А когато се разнищи цялата история - това неминуемо ще стане - мнозина тук ще се учудят, че някъде в миманса е замесен и един отдавнашен наш "познайник"! Ама ще има да чакате! Търпение!
Нека Нина да продължава да ни дарява с постинги за такива важни неща като това интервю! Ако избере и по-подходящ топик - още по-добре!
Аватар
Любомир Вучков

Мнениеот Любомир Вучков » 25 Сеп 2009, 19:50

Още малко по темата:

Иван Костов: Огнян Стефанов бил само претекст за старт на разработката Подозират паралелна "Галерия"
Стандарт нюз, четвъртък, 24 септември 2009 София
http://www.standartnews.com/news/detail ... 0%B8%D1%8F

Има съмнения за паралелна на „Галерия” разработка. Това каза днес председателят на комисията за контрол на ДАНС Иван Костов след изслушването в комисията на бившия директор на Главна дирекция „Вътрешна сигурност” в ДАНС Владимир Писанчев.
Неотдавна стана ясно, че е имало три разработки "Галерия" и те са свързани с журналист и собственици на в. "Уикенд", чиито имена бяха оповестени.
Скандалът с "Галерия" избухна през миналата година, когато стана ясно, че са подслушвани журналисти и депутати. Въпросът бе кой е разпоредил разработката и какви са мотивите за стартирането им. Миналата седмица стана ясно, че бившият шеф на ДАНС Петко Сертов е разпознал подписа си под препоръка за започване на разработката.
В "Галерия" бе замесено името на главния редактор на Фрогнюз Огнян Стефанов, който бе зверски пребит пред ресторант в столицата. Твърдеше се, че той е причината да започне разработката, която е целяла да разнищи кой стои зад сайта "Опасните".
В комисията е получено писмо от Стефанов, съобщи Иван Костов.
В писмото се съобщавали подробности как е протекъл разговорът със Стефанов и с кого е разговарял той. Според Костов открита заплаха спрямо Стефанов в този разговор не е имало, но „има свидетелства за разговор, при който се остава с впечатлението, че той е притискан”.
Името на Огнян Стефанов е използвано като претекст за стартиране на разработката. Важно е да се знае дали има и други срещи и кой ги е разпоредил, каза още Костов.
Разработка се е водила, за да се притиснат медии да не публикуват определена информация, допълни той. По нея са прилагани различни средства – подслушване, разговори и съвети.
Не е станало ясно каква е класифицираната информация, която медиите са публикували и която е станала повод за образуване на делото „Галерия”, по думите на Костов.
Аватар
Любомир Вучков

Мнениеот Николина Манчева » 15 Мар 2010, 00:10

;)
ЗНАМ ЛИ ЗАЩО ПЪРВАНОВ ИСКА ДА УСПЕЕ БОРИСОВ , НО БЕЗ МЕН ?

Публикувана: Неделя, 14-ти Март 2010,вестник "24 часа".

С лидера на ДСБ Иван Костов разговаря Калина Влайкова

- Г-н Костов, заложник ли е ГЕРБ на "костовизацията", както обвини президентът Георги Първанов?

- Това не е обвинение. Името ми е синоним на смели реформи, решителна икономическа и финансова стабилизация, управленска дисциплина и много бързо излизане от най-тежката криза, в която БСП вкара България. Гоце не иска това за България.

- Защо президентът иска Борисов да успее, но без вас?

- Знам ли го...

- А вие защо толкова активно защитавате Симеон Дянков в скандала със стенограмата?

- Защото истината е на негова страна. По силата на чл. 6 от конституцията всички сме равни - от президента до последния безработен. Този ключов принцип е нарушен, защото: "Аз съм президент и ще записвам, каквото реша." След това е нарушен и чл. 32, където е казано, че не можеш да запишеш някого без неговото съгласие, ако нямаш дадено със закон право.

- Контрааргументът е, че в конституцията се изисква не съгласие, а знание. И че официалните разговори в президентската институция по подразбиране са публични.

- Трябва да се повдигне обвинение на президента Гоце, че е нарушил конституцията. Защото я е нарушил. Не може нищо да се подразбира. Ако вие публикувате това интервю без моето съгласие, аз ще ви осъдя. Няма никакво значение, че ме записвате и аз знам. Значи вас това ви чака, а президентът не го чака нищо? И вие сте с по-малки права от него? Да, но само ако сте в някоя комунистическа държава.

- Не рискувате ли с процедурата за импийчмънт да героизирате президента и да вдигнете рейтинга му?

- В политиката не се гледат рейтингите. Много по-важно е да се спазва конституцията. А ако мнозинството в НС каже, че президентът я е нарушил, аз не виждам как това ще го героизира. Но пък ще се постигнат много ефекти. Ще се защити потърпевшият член на кабинета. Президентът ще разбере, че може да бъде блокиран от парламента. Ето, той обяви, че ще наложи вето на закона за ГМО, а междувременно бяха намерени консенсусни текстове, зад които заставаме всички. Как връща закон, без да го е прочел? Значи се готви за саботаж.

И третият ефект е, че повече няма да записва никого и няма да залага такива капани. Защото това е било капан. Отворил папки и в края на уж спонтанната среща чете в мерена реч. И я поднася на българите скрито направена стенограма. Издържано в стила на най-черните години на КГБ и ДС. Ами той си е Гоце!

Има обаче нещо, което ме разтревожи. Това е разколебаното лидерство на страната.

- Заканите на Бойко Борисов да подаде оставка?

- Да. Това за мен беше грешка. Такова изказване е недопустимо. При разколебан водач се разколебават хората, които носят отговорности за управлението. Те се демотивират.

- Някои го тълкуват като демонстрация на сила.

- Не. Това не е сила. Хората следват водача, за да стигнат до решения на проблемите си. А не защото той ги заплашва, че ще ги изостави.

- Не чуваме за първи път такива заплахи от премиера, защо сега ви смущават?

- Сега изглеждат като разколебаване след сблъсъка с президента. Този тон не е подходящ. Аз съм убеден, че премиерът Борисов няма лесно да се разколебае. От него се очаква истински да се пребори, защото сега става трудното. Медената половин година с президента и с опозицията свърши. Те минават в атака.

- Затова ли продължавате с критиките към ГЕРБ? Защо толкова се подразнихте от решението им за замразяване на депутатските заплати?

- Защото е палиатив. Защото е с нищожен ефект. Защото е популистки отговор на обществени настроения. Това не е истинска антикризисна мярка. Такава е например цялостно преразглеждане на работната заплата на всички държавни служители и нейното замразяване и дори намаляване. Висшите длъжности трябва да се приведат към единна класификация, а заплатите им да не са обвързани със средната работна за страната, тъй като това е порочна система за постоянно увеличаване на доходите им. С това трябва да се приключи. Раздразнен съм, защото го казвам за втори път, но срещам пълно неразбиране.

Освен това истинската реформа изисква да бъдат закрити десетките абсолютно излишни администрации, създадени, за да се наместят партийните партизани на тройната коалиция. Холдинги, предприятия, органи, комисии - общо 150 хил. работни места тежат излишно на държавата. С толкова се е увеличила администрацията от 2001 г.

- Вие предложили ли сте такива промени?

-Много отдавна. Още в самото начало на 41-ото НС. И го повтарям по различен начин. Минаха 7 месеца и имаме всичко на всичко две агенции, слети в една. Всяко изразходено левче трябва да бъде оправдано, а в момента се харчат пари и не се гледа за какво.

- Какво лошо има да се чуват настроенията на обществото? То се дразни от депутатските заплати.

- Настроенията на обществото са лоши ориентири за сериозна политика. Обществото никога няма да приеме истински антикризисни мерки особено ако те водят до неговото самоограничаване. Ето ви примера с Гърция. Ако се движим по настроенията, неминуемо ще стигнем до тяхното положение. Там стачкуват насред криза, за да си запазят 14-ата заплата и бонусите. Самозабравили са се отдавна. Предишното правителство, движено главно от популизма, направи тежки грешки. Отвори такива разходи на държавата, които тя не може да понесе. Така не се управлява, така се съсипва една държава.

- Недоволството ви към ГЕРБ ми се стори по-мащабно.

- Да. Защото аз не разбирам как така заради някакъв протест на докторите правителството панически ще обещава стотици милиони, които няма откъде да вземе. А след това дори ще вдига здравноосигурителната вноска - очевидно усилваща кризата мярка. Това сигурно допълнително ще затормози икономиката.

- А ако докторите спрат да лекуват?

- Не могат да спрат. Има начин да се проведат разговори с тях и да се постигне споразумение. Това са нормални управленски проблеми. От нищо не следва, че трябва да се отваря кошът с парите. Защото нали си представяте какво ще стане утре на улицата, като се чуе за отворения кош?

- Вие накарахте ГЕРБ да подкрепи меморандума ви "Пари срещу реформа в здравеопазването". Сега излиза, че гражданите и бизнесът ще платят тези пари.

- Не, не. Не трябва да стане така. Министърът на финансите обеща тези пари срещу реформа. А не да се вдигне с 2% здравната вноска, за да се запази сегашното положение. Така, че моята тревога наистина не е само за заплатите на депутатите, а изобщо накъде вървим. Къде е смислената антикризисна политика на правителството, която не следва вълната на кризата, а я изпреварва? Аз не виждам тази политика.

- Нали се вслушаха в предложението ви да има отговорник за еврофондовете в правителството?

- Отчасти да. Сега ще предложим нов пакет от спешни антикризисни мерки. Непрекъснато ще даваме идеи, но приложението им е работа на ГЕРБ.

- Каква е връзката между "октопода" и Висшия съдебен съвет, за която говори Цветан Цветанов?

- Реална. Ужасната истина е, че има октоподи в съдебната власт, в прокуратурата, в енергетиката, в здравеопазването. Здравната каса е обирана чрез излишни, дори вредни операции. Това не е ли октопод? Има октоподи навсякъде, защото 8 г. мафията е управлявала страната.

Сега се сещам за председателя на ВКС (Лазар Груев - бел. ред.), който по безкрайно неуместен начин каза, че стискал зъби. Той да си представи как стискат зъби стотиците хиляди българи, жертви на ненаказани престъпници. Защото са им убити близките, ограбили са ги, отвличали са им децата, направили са ги наркомани. Къде се намира той да казва, че стискал зъби?! И това, при положение че зад гърба му стои един прононсирано корумпиран ВСС!

- Алексей Петров ли е главата на октопода?

- А, не. Много октоподи, много сърца, много двигатели...

- Каква е връзката между изслушването му в комисията за контрол на ДАНС и последвалите събития? Той се канеше да ви разкрие данни за поръчкови убийства, за престъпни схеми. Направи ли го?

- Всеки човек, притиснат до стената, се защитава. Ако трябва, си измисля, ако трябва, лъже. По закон има право да лъже, за да си спаси кожата. Цялото говорене на човек, уличен в незаконни действия, трябва да се пречупи през това право - да лъже.

- Но вие сам тогава казахте, че той се чувства заплашен за живота си.

- При проверка това не се потвърди.

- Вие чувствате ли вина, че в края на вашето управление Петров е бил институционализиран?

- Той си е бил институционализиран още в Шесто управление на ДС. По мое време са го взели за информатор. Каза се, че е било с личната препоръка и дори натиск на Никола Филчев. Това се потвърждава от последващите събития. Имал е някакви съображения Филчев, направил го е. Целият негов живот извън Главната прокуратура доказва, че той е тясно свързан с Алексей Петров. Те живеят заедно, почиват заедно, пътуват заедно, ходят по доктори заедно. Това е известна дружба.
Николина Манчева

Мнениеот Николина Манчева » 11 Апр 2010, 14:32

;)
Иван Костов за бюджетния дефицит и финансовата политика на правителството
11 април 2010 | 11:23 | БНР, „Неделя 150”
Начало / Мнение
Иван Костов, лидер на ДСБ

Водещ: Добър ден на бившия министър – председател, бивш финансов министър, лидер на ДСБ Иван Костов.
Иван Костов: Добър ден.
Водещ: Слушахте ли предаването?
Иван Костов: Не, не можах, за съжаление.
Водещ: В студиото беше вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков.
Иван Костов: Информиран съм.
Водещ: И каза, че не се казва край, стоп и че е възможно в близките месеци да се подаде, сигурно се подава някакъв документ, молба, не знам, за чакалнята на еврозоната. Как коментирате тези сигнали, че ...
Иван Костов: Това е правилната позиция. Аз така и разбрах, че в момента не може да се подаде поради обстоятелството, че бившето правителство, тройната коалиция е оставила над 2 млрд. скрити...
Водещ: 2 млрд. и 100 млн.
Иван Костов: ... които увеличават дефицита, според Евростат. Нещо, което и ние твърдяхме. За мен е изненада само колко голям става този дефицит. Това, че става 3,7% вече означава следното, че ЕС може да отвори процедура срещу България по конвергентната програма за това, че не изпълнява изискването за 3% бюджетен дефицит.
Водещ: Да обяви процедура за свръх дефицит, така ли?
Иван Костов: На свръх дефицит, да и ...
Водещ: И да иска от нас мерки как да го преодолеем, така ли?
Иван Костов: ... и ще предписва мерки във финансовата политика, каквито предписваше МВФ на правителството. Ще се изискват много по-драстични реформи и така нат. При това положение правителството не е приценило истинските размери на бедствието, което им е оставено и наистина не може да подаде документи за кандидатстване през тази година, но ние така и разбрахме, че в момента не може. Би трябвало усилията следващата година да се подновят и решаващо е да се одържи дефицитът под 3%...
Водещ: Под 3%.
Иван Костов: ... което ще бъде много трудна задача.
Водещ: Възможно ли е?
Иван Костов: Зависи, зависи каква политика ще се следва. Ако се следва политика на смели реформи, кризата много бързо може да бъде пресечена. Вие си спомняте и 1991, 1997 година с много бързи и решителни действия за около половин година, но наистина драстични реформи. Колкото повече се отлагат, толкова по-болезнени и драматични ще са тези реформи.
Водещ: Сигурно. Ревизия на бюджета трябва ли?
Иван Костов: То е въпрос на политика на правителството. Ревизия, сега е момента да напомня, ние искахме ревизия и актуализиране на бюджета за 2009 година още по време на годината и настояхме това да се извърши. Това беше първото нещо, което искахме от ГЕРБ и много съжалявам, че нито компетентността, нито волята политическата и опитът им достигнаха да направят тази актуализация. Сега дали ще актуализират бюджета за 2010 година практически е въпрос на инструменти.
Водещ: И не е толкова важно.
Иван Костов: Да се надяваме, защото ако се изтърве дефицитът пак над 3% тогава това означава, че автоматично Европейският съюз ще отвори процедура за свръх дефицит срещу България и ще започне да предписва мерки.
Водещ: Тези 60 мерки, кратко, как гледате на тях? Те няма да бъдат приети от Народното събрание, няма да бъдат изпратени за приемане. Там трябва да се прави закон...
Иван Костов: Трите мерки, които няма да бъдат приети в Народното събрание не са силни мерки, не са решителни мерки, не са мерки срещу кризата, не са мерки, които ще задвижат реформите в България.
Водещ: Как гледате на предстоящата нова сесия на Народното събрание? Разбирам, че министър Дянков се е срещнал с председателя на Народното събрание Цецка Цачева и е поискал тези промени свързани с антикризисните мерки да минават следващата седмица, по-следващата като най-важно.
Иван Костов: Аз по принцип на мнението, което Синята коалиция изрази, че тези мерки, въобще не беше този политически дебат, от който те трябваше да се създадат. Политическият дебат е между тези, които са облечени с доверието на хората, а не със синдикатите и с работодателите, които представляват своите групови интереси или интереси на гилдия. Поради тази причина тези 60 мерки в никакъв случай не могат да получат тази подкрепа, която се очаква от правителството. Аз се радвам, че премиерът се дистанцира практически от тях и няма да настоява по начина, по който авторите им настояват да бъдат приети.
Водещ: Не сте имали разговори с премиера, не сте консултиран за антикризисните мерки?
Иван Костов: Не, не сме консултирани и това е най-странното, но дебатът политическия за мерките не може да бъде избегнат, така че това, което ще се случи през тази сесия в Народното събрание ще бъде, ще кажа и ще подчертая, закъснял дебат по антикризисни мерки, който трябваше да се води точно преди една година или да речем преди 9 месеца.
Водещ: Иначе вътре в Синята коалиция с Мартин Димитров нямате разминавания?
Иван Костов: Не, напротив, мисля, че нашите позиции се консолидират. Ние направихме всичко възможно да бъдем отворени, да предложим различни мерки, гледани по различен мерки. Практически от нашите мерки, от нашите и на СДС са приети по две, три, което е несъществено, ако говорим за тези 60.
Водещ: Не е съществено наистина. Предавате ли контрола на ДАНС на Волен Сидеров?
Иван Костов: Да, да, ще го предам, да.
Водещ: Това е сложен процес може би, не знам.
Иван Костов: В четвъртък не можахме да направим заседание, иначе още тогава щях да предам щафетата.
Водещ: Следващата седмица, така ли?
Иван Костов: Да, вероятно. Той трябва да свика заседание, той е председател.
Водещ: Ще се чуем и с Волен Сидеров. Благодаря ви.
Иван Костов: Благодаря ви и аз.
Водещ: Лидерът на ДСБ, бившият министър – председател Иван Костов.
Николина Манчева

Синята коалиция да повлияе на политическия курс на ГЕРБ

Мнениеот Любомир Вучков » 12 Апр 2010, 20:52

Синята коалиция ще се опита да повлияе сериозно на политическия курс на ГЕРБ.

ПРЕСКОНФЕРЕНЦИЯ след заседание на НР на ДСБ
12.04.2010
http://www.dsb.bg/index.php?page=press&id=1675

ИВАН КОСТОВ: Добре дошли на нашата пресконференция. Основната тема на днешното Национално ръководство бе кризата и мерките за нейното преодоляване. Обсъждахме и предстоящата срещата с ръководството на СДС, която ще проведем днес. Ние считаме, че кризата се задълбочава, дори придобива нови измерения. Няколкото положителни процеса като например увеличаването на износа или временно затихване на нарастването на безработицата няма да пречупят тенденцията на несъбираемост на бюджетни приходи. Страната влиза в остра фискална криза, т.е на несъбиране на бюджетни приходи. И едновременно с това имаме изключително скъпо струващи и невъзможни за поддържане системи на публичните услуги, включително осигурителна система за социално подпомагане, социално-осигурителни и здравно-осигурителните системи, образователната такава и т.н. Страната се нуждае от реформи. Без реформи няма да излезем от тази криза, независимо как ще се справят останалите европейски страни, защото те не се намират в положението на България. Това е много важен извод. От тази гледна точка предложените 60 мерки са абсолютно неспособни да изведат страната от кризата. В тях няма това, което ние искаме да видим, няма гаранция, че, първо, се запазват ориентирите за развитие напред и че се задават правилни политически цели, второ, че се предвиждат ефективни мерки за занишаване на бюджетни разходи. Това ни тревожи много. Ако премиерът реализира намерението си да спре реформите, ние няма да можем да запазим ролята си на гарант, че България се движи на правилен път. И ще се борим това разколебаване да не се осъществи. Ще се опитаме да повлияем сериозно на политическия курс на ГЕРБ. Тази партия не трябва да затъва в блатото на популизма, ако иска да запази лидерството, от което страната се нуждае при извършването на реформи. Никоя страна не излиза от криза, ако няма силно лидерство, ако затъва в страховете на популизма.
Що се отнася до срещата със СДС, ние сме уточнили нашите позиции. Считаме, че основният въпрос ще бъде какво отношение ще изработим за следващата сесия на НС, когато ще се водят политическите дебати за излизането на страната от кризата. Не може да няма дебати по време на идващата сесия и това е изключително важно. Ние искаме да застанем на единни позиции със СДС. Ще настояваме да видим готов Избирателния кодекс. Защото без Избирателния кодекс няма да има ключови решения за това как да се подготвим и явим на местните избори. Ние поехме ангажимент до лятото да бъде изпълнено поне това нещо. Очакваме Синията коалиция да бъде утвърдена на местните избори и ще работим в тази посока, включително и днес.

- Очаквате ли ГЕРБ да се откажат от по-голямата част от посочените 60 мерки, за да продължите да ги подкрепяте?

ИВАН КОСТОВ: Първо, това не са мерки на ГЕРБ. Това трябва да е много ясно. С тези мерки не се идентифицира нито един от министрите на правителството на Бойко Борисов, включително и самият премиер, с изключение на Симеон Дянков. Никой не е застанал зад тези мерки, никой не ги е коментирал, нито са били защитени политически или пък някой да е поел отговорността за тях. Поради това ние считаме, че тези мерки няма да бъдат онези, които правителството ще внесе за обсъждане в Народното събрание. Смятаме, че всичките тези 60 мерки, измислени от работодатели и синдикати, с участието, може би, на екип от финансовото министерство, и допълнителните идеи от най-различни икономически среди и наблюдатели, няма да получат подкрепа. Предполагаме с притеснение, че всичко това ще отиде в кошчето и ще се предложат други мерки. Например дигане на ДДС с 2 процента, срещу което ние категорично заставаме против. Когато Жан Виденов вдигна ДДС от 18 на 22 процента, ние бяхме против, така както и днес сме против покачването на данъка, защото виждаме, че се следва един и същ път. Да се намерят пари, за да не се реформират системите на бюджетната сфера, е най-неправилното решение в условията на криза. Да се търсят постъпления в името на оцеляването на всички тези неефикасни и неефективни структури, е най-неправилната политика. Затова настояваме за реформи.

- Г-н Костов, да ви разбираме ли, че ако от ГЕРБ не реализират нужните реформи, ще спрете да ги подкрепяте? Това ли ни казвате?
ИВАН КОСТОВ: Това, което казвам, е, че различието и раздалечаването помежду ни ще става все по-голямо и по-голямо. Вие знаете, че ние започнахме новия парламент, плътно подкрепяйки правителството на ГЕРБ. Сега ви казвам, че ако те се откажат от реформите, ние ще загубим ролята си на гарант, т.е част от функциите си, които имаме, подкрепяйки ГЕРБ. Което означава, че ще бъдем много по-раздалечени от политическа и други гледни точки. Ако не признаем това, ще застанем в необяснимата политическа позиция да сме гаранти на управление, в което не се извършват качествени реформи. Ние трябва да покажем на своите избиратели, че има реформи в страната. Защото тези избиратели, от сферата на дребния и средния бизнес, семейния бизнес, хора, които се самонаемат, или са с професии, които не зависят при наемането си от държавата, то всички тези хора не бяха представени при изработените 60 мерки. Техните интереси ги нямаше там! Така че след като защитаваме интересите на тези данъкоплатци, ние сме в правото си да кажем, че не се извършват реформи с парите, взети от същите тези хора. А напротив, с техните постъпления ще бъдат поддържани нереформирани сектори. Казването на всичко това е наложително, защото искаме да правим честна политика.

- Г-н Костов, ако сте се срещали с експерти от ГЕРБ, какви са техните аргументи за това, че спират реформите?

ИВАН КОСТОВ: Отговорът на Симеон Дянков е, че трябва да има натиск по посока на това те да правят реформи. Което означава, че целият кабинет, с изключение на г-н Дянков, не желае да се поддаде на този натиск да прилагат реформи. Това е моето впечатление. Изяснете този въпрос с него. Нашите мерки, както и тези на СДС, бяха публично оповестени. Не сме ги крили от никого. Днес ние замълчахме едва тогава, когато настана един хаос от взимащи отношение по кризата субекти, с най-различни ресори. Но дори това, което сме предложили досега, ние не го виждаме никъде.

ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА: Искам само да ви напомня, че когато се създаде правителството, ние казахме, че ще го подкрепим, поради няколко основания, а не просто така, наизуст. Първото от тях бе това, че се съобразихме с вота на българския избирател. Второто основание, което е по-важно, е заради определени политики на реформи в областта на здравеопазването, образованието, безкомпромисната борба с организираната престъпност и корупция, реформирането на съдебната система. Тоест, когато говорим за смели реформи, ние имаме предвид съвсем конкретни неща. Визираме реформа в здравеопазването, реформа в пенсионното дело, във всички тези сфери, а не просто решаване на бюджетни въпроси. И понеже не виждаме или поне виждаме донякъде отказ за предприемане на тези действия, затова днес сме длъжни да изискваме смели реформи. Ние сме дали нашата подкрепа за този кабинет именно заради тези реформи. При това положение не можем да сме пасивни, искаме да се осъществи натиск по посока осъществяването на тези реформи, което е в интерес на всички български граждани.

- Кажете две думи относно ветото на президента върху някои от текстовете на НПК?
ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА: За мен лично беше очаквано ветото на президента. Това са най-спорните текстове на НПК. По време на гледането им на първо и второ четене предстои парламентарната ни група да реши как точно ще гласува по ветото на президента. Това ще е и част от разговора ни със СДС, понеже по време на второто четене ние гласувахме по различен начин в парламентарната ни група – едни подкрепиха тези текстове, други не.

- Как ще коментирате моментния отказ на Бойко Борисов за членство в Еврозоната?
ИВАН КОСТОВ: На нас много ни се иска да е вярно следното обяснение, а именно, че по Евростат, т.е по европейски критерии, дефицитът в бюджета през миналата година е много голям и това не дава основания на правителството да твърди, че изпълнява критериите за въвеждането на еврото и поради това трябва да влезе в пробния валутен механизъм ERM II. Ще ни се това да е меродавното обяснение, а не другото възможно, което чуваме. А то е – отслабване на волята на правителството, нежелание това да се подкрепи с нужните реформи, избиране на нов курс за поддържане на финансовата система и, не дай Боже, нов паричен курс на политиката. Желаем тези, които по този начин интерпретираха създалата се ситуация, да не са прави. И от тази гледна точка поставяме ударението върху това, което каза министър-председателят, т.е че в момента, сега, не можем да кандидатстваме. Тоест, обясняваме си, че правителството не може да поддаде документи и да поиска решение на Европейската централна банка и съответните европейски органи да влезе във валутния механизъм. Защото би било нечестно с такъв дефицит зад гърба си. Но от друга страна това означава, че правителството трябва да удържи дефицит под 3% тази година. Защото в противен случай няма да може да се кандидатства и другата година за ERM II. А това ще означава, че изобщо са загубени посоките на реформа. Дори при повторното неудържане на дефицита под 3 процента влиза една санкционираща процедура на ЕС. А тогава ще се правят насила реформи, както навремето се правеха под натиска на МВФ, но този път натискът формално ще идва от ЕС.
Ако няма други въпроси, благодарим за вниманието!

ПРЕСКОНФЕРЕНЦИЯ СЛЕД СЪВМЕСТНОТО ЗАСЕДАНИЕ НА РЪКОВОДСТВАТА НА ДСБ И СДС
http://www.dsb.bg/index.php?page=press&sub=news&id=1676

МАРТИН ДИМИТРОВ: Днес беше поредната среща между ръководствата на СДС и ДСБ. Обсъдихме тежкото положение на бюджета и закъснелите реформи в държавата. И двете ръководства се обединихме около мнението, че сме изключително притеснени за бюджета през 2010 г. Очертава се огромен дефицит и не виждаме воля за истински антикризисни мерки. Това, което се прави е pro forma и е популистко. И няма да свърши работа, просто няма да свърши работа. Не са приети основните мерки, предлагани и от СДС, и от ДСБ.
В тази връзка, не смятам, че новият министър на здравеопазването, без ясна реформаторска програма, ще бъде успешен. Ние ще я поканим в парламентарната група и дано да успее да представи сериозна програма по дни и по месеци. Защото положението е много сериозно, здравеопазването е в тежка криза. И ако няма ясна концепция и ясна визия, няма да успее. Така че ние очакваме тази среща и, ако не бъдем убедени, не можем да подкрепим министъра.

ИВАН КОСТОВ: Ние я каним утре, преди или след срещата й с парламентарната група на ГЕРБ в ПГ на Синята коалиция да ни запознае със своята програма за реформи, след това да я обяви и пред обществото, за да е ясно как тя ще приеме да решава най-тежките и болезнени въпроси на хората, възникнали поради спрени реформи. Защото тези реформи са спрени от преди девет години насам.
И аз потвърждавам това – ние при откриването на парламентарната сесия ще проявим тази основна загриженост, която чувате да изразява Мартин, но аз по-скоро бих използвал и малко по-силни думи. Аз бих използвал думите “спрени реформи”. Бих използвал думите “нежелание”, “страх”, “отказ да се изпълняват реформи, които са с висока социална цена”. Бих нарекъл това обаче “ярък популизъм”. Това правителство, ако не прави реформи, се превръща в това, което правеше Симеон Сакскобургготски и Тройната коалиция. И ние не можем да не повдигаме тези въпроси. И да не настояваме те да получават отговори, да има продължение политиката на реформи, защото другото наистина би било много лошо за България.
И третата тема, която ние обсъждахме, е как постепенно ще изграждаме своята организация, за да се явим във формат “Синя коалиция+” на местните избори. Ако всичко върви по нашето очакване, нашата цел е да бъдем истински конкурент, сериозен силен конкурент, представители на реформаторската десница на следващите местни избори, както и на президентските. Това, предполагам, че ни обединява и по тази цел ще работим при следващите ни срещи.
Разбрахме се и да се видим по-скоро следващия път – може би още следващия месец, ако ни поканят СДС. От ДСБ ще бъдем готови да отидем.

МАРТИН ДИМИТРОВ: Вероятно при номинацията на нов здравен министър след един месец.

ИВАН КОСТОВ: Имате ли въпроси към нас?
- Какъв ще бъде този формат точно за местните избори “Синята коалиция+”?

ИВАН КОСТОВ: Въпросът е да бъдем истински конкурент в политическото пространство и в дясното. И на ГЕРБ включително. Това е големият проблем и ние искаме в това да се превърне Синята коалиция и това да бъде Синята коалиция на предстоящите местни избори и на предстоящите президентски избори.

- Решено ли е вече дали ще имате общи листи за общински съветници?

МАРТИН ДИМИТРОВ: Нашето желание е да дадем повече свобода на местните организации да решат тези въпроси, тъй като те познават най-добре ситуацията по места, а националните ръководства да имат координираща роля в процеса.

ИВАН КОСТОВ: Ако няма други въпроси, благодарим ви за вниманието, което ни отделихте днес на два пъти!
Аватар
Любомир Вучков

Мнениеот Николина Манчева » 23 Апр 2010, 23:04

;) Пиша в този Форум не за да разговарям сама със себе си или защото търся някакво поле за изява.
Започнахме го с много желание и ентусиазъм. При някои от нас,този ентусиазъм бързичко премина.
МОЖЕ БИ ЗАЩОТО НЕ УСПЯХМЕ ДА ГО ПРЕВЪРНЕМ В ДИСКУСИОНЕН , А В ГОЛЯМА СТЕПЕН СТАНА ИНФОРМАЦИОНЕН.
Въпреки това съм убедена,че и така задоволяваме изискванията на някои.
Стремя се да представям разнообразни материали, защото нямаме вестник, нямаме телевизия и съм убедена,че има хора,които са ги пропуснали в други източници ,разминавайки се с времето и мястото.

Днес ще ви предложа едно интервю с Иван Костов, публикувано във в.ШОУ.

Иван Костов: Дали Бойко е реформатор, ще видим в края на годината!
22 април 2010,

Командира отказва да гледа кризата с розови очила.
В политиката, ако си обърнеш бузата, ще ти забият всички възможни ножове.

С експремиера Иван Костов разговаряме в една от конферентните зали на хотел ”Тримонциум” в Пловдив. Под тепетата демократите имаха двудневно национално съвещание. На него Командира обяви, че подкрепя ГЕРБ, но оценява последните 60 антикризисни мерки на правителството като отказ от реални реформи.

- ВИЕ КРЪСТЕН ЛИ СТЕ ? ПРИ КОМУНИЗМА ТОВА БЕШЕ ЗАБРАНЕНО ?
- Кръстен съм в първите 40 дни от раждането си, защото съм бил много болнаво дете. Кръстили са ме през зимата на 1950-та година. След войната времената бяха много тежки, имаше купонна система, всичко беше ужасно. Детската смъртност беше висока, някои деца не оцеляваха. Аз също не съм бил добре. И баба ми, майката на баща ми, е казала, че трябва да бъда кръстен, защото само с божията помощ ще се оправя. Аз съм от семейство на вярващи хора.

- ОЩЕ ПРЕЗ 2000 г КАТО ПРЕМИЕР В ИНТЕРВЮ КАЗВАТЕ : “ВЪРША ГРЕХОВЕ И ДАНО ГОСПОД МИ ПРОСТИ”?
- Както разбирате, тук има тежко противоречие. Защото да управляваш, по принцип означава да поемаш смъртния грях да бъдеш горд в степен да имаш самочувствието да покажеш на обществото, че знаеш правилния път, по който да го водиш. Според християнството това е греховно. Самата идея, че можеш да наложиш на обществото решения отвън на неговите въпроси, се счита за висша степен на горделивост. Още оттам започват греховете. Участието в управлението на страната не е богоугодно дело. Християнството предполага други, много по-висши ценности - смирение, способност да простиш на врага си, да обърнеш другата буза, когато те ударят. А в политиката, ако си обърнеш бузата, ще ти забият всички възможни ножове. Политиката е битка.

- Проф. КРЪСТЬО ПЕТКОВ КАЗА, ЧЕ СПАСЕНИЕТО НА БЪЛГАРИЯ Е В КАБИНЕТ БОЙКО БОРИСОВ - ИВАН КОСТОВ. АРГУМЕНТИРА СЕ ТАКА : КОСТОВ МОЖЕ ДА ОВЛАДЕЕ ФИНАНСОВАТА КРИЗА, ДА СТАБИЛИЗИРА БЮДЖЕТА И ДА НАЛОЖИ ВОЛЯТА СИ НАД СЕНЧЕСТАТА ИКОНОМИКА, ЗАЩОТО ВЕЧЕ Е ВАДИЛ БЪЛГАРИЯ ОТ КРИЗА.
- Нека първо демонтираме от това твърдение елемента на дразнене спрямо ГЕРБ. Защото проф. Петков е човек с леви възгледи. Той е политически противник на десницата и няма никаква причина да не провокира едно управление, което претендира да е дясно. Ако демонтираме тази част от твърдението на проф. Петков, стигаме до една основа в него, която е вярна.
Аз съм бил в три екипа, които са вадили страната от криза.
Това е по време на проф. Димитър Попов- първият шок в края на 1990-та и в началото на 1991-ва – Лукановата зима; след това при Филип Димитров; после през 1997 г. Забележителното при всички тези случаи е, че ние, правейки реформи и поставяйки правилните цели, за много кратко време вадехме страната от кризата.
Примерно 90-та година при правителството на Димитър Попов стабилизирахме страната буквално до летните месеци. Цялата дандания в цените започна да затихва. С мерките при правителството на Филип Димитров успяхме да излезем на траекторията на растежа и то в онези ужасни години. Затвърдихме финансовата стабилност до такава степен, че аз започнах да си мисля, че тя е необратима. Но премиерът Жан Виденов и финансовият му министър Димитър Костов ни показаха, че не е така. Изводът от този урок е, че винаги може да се даде заден ход - дори на най-успешните реформи.

Но днес кабинет Борисов-Костов е политическа конструкция, която не отговаря на правилата на политиката. Защото те изискват хората да ти дадат доверие да участваш в кабинет, където да правиш реформи. Хората да поискат това, а не някой да сглоби този кабинет, следвайки съветите на уважавания от мен проф. Петков. Не става по този начин. Защото хората не приемат такива инжинерингови проекти. В момента хората виждат правителство на ГЕРБ, което е беззаветно и безкритично подкрепяно от “Атака”, и критично подкрепяно от Синята коалиция. Тази конструкция е замислена още при създаването на ГЕРБ. Тя е формирана като популистка националистическа формация върху територия, близка до тази на “Атака”. И никога създателите на ГЕРБ, сред които е и Божидар Димитров, не са си и представяли коалиране на тази формация в политическия център с десницата, за да прави реформи. Напротив - преди изборите
президентът каза, че най-естественият съюзник на ГЕРБ е БСП!

Така че ГЕРБ стартира в политическото пространство с тези намерения. След това избирателите трябва да кажат какво искат, а не Бойко Борисов. Но той самият каза какво искат избирателите – не щат Синята коалиция, не щат десницата, искат само той да управлява. И той така ще управлява.

- КАТО ЧОВЕК , КОЙТО ВЕЧЕ Е ПРОВЕЖДАЛ УСПЕШНИ РЕФОРМИ, КОЯ Е НАЙ - ХАРАКТЕРНАТА ЧЕРТА ЗА ТЯХ?
- Характерната черта и ясният признак на реформите е БЪРЗО постигане на резултати! Истинска смела борба срещу мафията и корупцията води министър Цветан Цветанов и резултатите са светкавични. Виe виждате как бързо замира престъпността. Къде са сега поръчковите убийства?! Макар че още няма осъдителни присъди, ефект има. Но в другите сфери, където трябва да се правят реформи в истинския смисъл на думата, няма напредък.

- ВИЕ ЗНАЕТЕ В ДЕТАЙЛИ РЕАЛНОТО СЪСТОЯНИЕ НА БЮДЖЕТА. ЗНАЕТЕ ДОРИ КОГА СИМЕОН ДЯНКОВ ПРИКРИВА СЪЩЕСТВЕНИ ФАКТИ ЗА ФИНАНСОВОТО СЪСТОЯНИЕ НА СТРАНАТА.
- Ако бъдем честни, трябва да кажем, че министър Дянков знае състоянието на нещата, но не последва съветите, които му давахме – аз и други много авторитетни и сериозни хора, разбиращи от бюджетна политика. Съветвахме го да прояви целия дефицит, такъв какъвто той е, като изплати и върне задълженията, които има държавата по безусловни и изискуеми плащания. Да върне ДДС, да се разплати с фирмите, за да влезе на чисто в годината. Той не го направи, очевидно защото е знаел, че би влязъл в дефицит над 3%. Опита се да получи решение за влизане в еврозоната, в чакалнята, както казват. И като не получи такова, като видя, че е невъзможно да получи покана за влизане в чакалнята на европейския валутен механизъм, тогава със задна дата реши да каже каква е истината. Той имаше сериозен мотив. Едни ще кажат – да, прав е. Други - че не е.

- ОЩЕ ПРЕЗ ЯНУАРИ ПРЕДРЕКОХТЕ , ЧЕ НЯМА ДА ВЛЕЗЕМ В ЕВРОЗОНАТА И ЗА СЪЖАЛЕНИЕ СЕ ОКАЗАХТЕ ПРАВ.
- Да, казах това, защото знаех как стоят нещата. Това е професионална информация. Доста хора разбираха, че шансовете за успех са много малки. Но тогава никой друг не го каза.

- СПОРЕД ВАС КАКВИ СА ПОСЛЕДИЦИТЕ ЗА БЪЛГАРИЯ ОТ ТОВА? АНАЛИЗАТОРИ ТВЪРДЯТ, ЧЕ ТОВА ВЛИЯЕ ЗЛЕ НА ПОЛИТИЧЕСКИЯ ИМИДЖ НА БЪЛГАРИЯ. ЧУЖДЕСТРАННИТЕ ИНВЕСТИТОРИ ЗАПОЧВАТ ДА СЕ ОТТЕГЛЯТ ОТ НАС.- СМЯТАТ, ЧЕ ПРАВИТЕЛСТВОТО НЯМА ВОЛЯ ЗА РЕФОРМИ И ПРАВИ ХАОТИЧНИ ДВИЖЕНИЯ ОТНОСНО ФИНАНСОВАТА ПОЛИТИКА.
- Точно така. Изводът е, че България се разколебава в политиката си да реформира така себе си, че да стане приемлива за член на клуба на страните на Европа. В момента България изглежда като страна, която не знае накъде е тръгнала. Доверието в нея става все по-малко, следва снижаване на рейтинга и отказ на инвеститорите да идват тук.
Но има и друго. Забелязва се една нездравословна тенденция, прокарвана от млади колеги, макроикономически наблюдатели. Те сега се учат да коментират и анализират нещата и въпреки това техните мнения излизат на предни позиции. Това не е полезно нито за обществото, нито за тях самите. Защото
в нито едно западно общество човек на 30 години не може да коментира тези неща.
Трябва да имаш изстрадан личен опит, за да говориш за тези неща. Но тези хора веднага прибързаха да кажат, че отказът от влизане в еврозоната едва ли не е нова монетарна политика и евентуално дори събаряне на валутния борд. Така не се говори! Да се правиш на интересен, като разпалваш страховете на хората, е безотговорно. Аз съм абсолютно убеден, а това е записано и в предизборната програма на ГЕРБ, че запазването на стабилността и валутния борд е нещо, което няма изобщо да се коментира.

- КОГАТО ОБАЧЕ ВИЕ КАЗВАТЕ , ЧЕ РЕФОРМИТЕ СА НАЛОЖИТЕЛНИ, бОЙКО ОТГОВАРЯ: “АЗ СЪМ НАЙ- ГОЛЕМИЯТ РЕФОРМАТОР В БЪЛГАРИЯ. АКО КОСТОВ ИСКА ДА МИ КАЖЕ НЕЩО, ДА МИ СЕ ОБАДИ ПО ТЕЛЕФОНА.
- Високо самочувствие има министър-председателят. Само че дали е голям реформатор и дали прави реформи, ще се разбере до края на годината. Ако се правят реформи, те трябва да дадат ефект дотогава. Ако през септември, октомври, ноември си говорим само за зима и оцеляване, се връщаме на едни разговори, които се водеха 90-та, 96 –та година и просто влизаме в едно кризисно мислене.
Моето желание е премиерът да успява. А не да се оказва, че ние не сме били достатъчно настъпателни, че носим част от отговорността. Ние сме тези хора, които никога няма да кажат на бялото черно. Когато нещо се постигне, ние ще го подкрепяме.

- КРИЗАТА У НАС СЕ ЗАДЪЛБОЧАВА. БЪЛГАРИНЪТ Е ПАРАЛИЗИРАН ОТ СТРАХОВЕ. ВЪЗМИЖНО ЛИ Е ДА НИ СПОДЕЛИ ГРЪЦКИЯ СЦЕНАРИЙ?
- Гръцки вариант в България няма да има. Защо? Защото Гърция е страна с много богати граждани и фирми и с много бедно правителство. Бедно в буквалния смисъл на думата – няма пари, с огромни дългове е. Но гърците имат много мощни фирми, банки, транспортни, логистични центрове, флотът им е гигантски. Ситуацията в България е съвсем различна.

- ШОКИРАЩ В ФАКТЪТ, ЧЕ ТРЯБВА ДА СЕ УВОЛНЯВАТ ВИСОКОКВАЛИФИЦИРАНИ КАДРИ.
- Само те могат да отговорят на очакванията на кризата. Само те – висококвалифицираните, с огромен опит, със специална подготовка. Само те могат да организират живота си.
Един пенсионер няма какво да направи по време на криза. Какво пък ще направи един току-що постъпил стажант, ако го изгоните на улицата?! Когато се освободи висококвалифицираният, се сваля една заплата, с която се издържат поне 10-15 нискоквалифицирани. Така е в целия свят. Аз им съчувствам, но това, което им говоря, трябва да им вдъхва кураж. Защото кой да е отговорен, ако не те?!

Друг отговор на кризата го дава дребният и средният бизнес, семейните фирми. Това е най-устойчивото нещо. Отговора на кризата го дава точно този бизнес, не “Лукойл”!
Един часовникар, примерно, е самонает. Той може буквално в два квадрата да практикува професията си. Той може много дълго време да издържи на кризата, защото неговата квалификация не се губи. А моят часовник със сигурност ще се развали и ще има нужда от поддръжка. Няма как да не отида при часовникаря! Нали?! Ще отложа, но ще отида.

Не е така с фирмите за високи технологии, енергетиката, консултантския бизнес. Особено с могъщите браншове като инвестиционния, строителния, офисмениджмънта, продажбата на недвижими имоти. Няма клиенти – фалираш. Нямаш продажби – банката ти взима хотела, взима ти апартамента, продава го за каквато цена намери и загиваш безусловно, нямаш съпротивителна сила. Защото това са много пари, това са рисковани начинания, това са големи бизнеси. Тях кризата ги поразява ужасно. А под тях стоят строителни работници, индустрии за строителни материали, индустрии за обзавеждане, фаянс, порцелан, канализации, пречиствателни станции…. Какво ли не. И те загиват. Това е страшно. Затова ние казваме – трябва да се помогне на тези, на които кризата не влияе по този унищожителен начин, трябва да се помогне на дребния, средния бизнес, трябва да се либерализират режимите. Ако аз съм висококвалифициран директор, който го освобождават от работа, аз трябва да имам възможност спешно да направя свой бизнес. А не да ми се пречи, да ми пили нервите администрацията и да не ме пускат да се проявя в бизнессредата, както се случва в момента.
Условията за почване и за излизане от бизнес в България са кошмарни. Кошмарни!

- КАКВА ДРУГА РЕФОРМА ЩЕ ИМА БЪРЗ ЕФЕКТ ЗА ИЗЛИЗАНЕ ОТ КРИЗАТА?
- Реформиране на фирмите с преобладаващо държавно участие! И то по начина, по който го правят на Запад. Независимо че тези фирми са държавни, те трябва да бъдат реформирани по правилата на бизнеса. Правилна крачка е затварянето на Българския енергиен холдинг. Но не трябва да се отварят два нови холдинга, защото ще е много глупаво - махаш една администрация и създаваш две...

- ПОКРАЙ ЗАКРИВАНЕТО НА БЕХ ОТНОВО СЕ ПОВДИГНА ТЕМАТА ЗА ЕНЕРГИЙНАТА МАФИЯ.
- Тази тема е наша! Сигналите бяха разработени и внесени от ДСБ и от мен. Последният сигнал внесох, когато бях председател на комисията за контрол на ДАНС…

- ОКАЗВА СЕ ,ЧЕ ВСИЧКИ ЕНЕРГИЙНИ МИНИСТРИ СА УЧАСТНИЦИ В ЕДНА ПРЕСТЪПНА СХЕМА , ТЕ СА В ДАЛАВЕРАТА.…
- Да, до Румен Овчаров включително. Още не знаем какво точно е правил Петър Димитров.
:clapping:
Николина Манчева

Мнениеот Любомир Вучков » 26 Апр 2010, 20:48

Няма да коментирам интервюто на Костов за „Шоу” – всяка негова дума говори сама за себе си и всичките заедно очертават един скалпелен разрез на настоящия политически момент, който има реална тенденция да продължи и за в бъдеще – за добро или за лошо.
Не мога, обаче, да не обърна внимание на една от най-съществените части от интервюто:
В момента хората виждат правителство на ГЕРБ, което е беззаветно и безкритично подкрепяно от “Атака”, и критично подкрепяно от Синята коалиция. Тази конструкция е замислена още при създаването на ГЕРБ. Тя е формирана като популистка националистическа формация върху територия, близка до тази на “Атака”. И никога създателите на ГЕРБ, сред които е и Божидар Димитров, не са си и представяли коалиране на тази формация в политическия център с десницата, за да прави реформи. Напротив - преди изборите президентът каза, че най-естественият съюзник на ГЕРБ е БСП!

Изключително точен анализ на общия генезиз на ГЕРБ и Атака! Нещо – което и моя милост е изразявала под различни форми и по различно време – кога по-гласовито, кога по-приглушено за да не конфронтирам мнение с някои „реформатористи-коалиционисти” на сегашното парламентарно мнозинство.
Впрочем, акцентът искам да поставя другаде! Подкрепям всяка дума, написана в увода от Нина. Обещал съм да взема детайлно отношение по проблемите на Форума ни. Но ще го направя като чуя повече гласове, за да имам по-добра мотивировка. Искрено се надяьвам гласовете да бъдат рационално-конструктивни. Такъв ще бъде и моят глас!
Аватар
Любомир Вучков

Мнениеот Николина Манчева » 07 Авг 2010, 22:56

;) Отново щв ви представя едно интервю на Иван Костов,което може би няма да бъде въртяно из медиите и Интернет пространството.
Не съм редовен читател на в.Уикенд и Шоу, нито на сп.МАКС, но явно "надушвам" интервютата на Костов там.

Ще ви предложа интервюто от последния брой на в.Уикенд.

ВРЕМЕТО, ОТ КОЕТО НЕ МОЖЕ ДА СЕ КРАДЕ ,Е ТОВА ЗА ДЕЦАТА И ВНУЦИТЕ. ИНАЧЕ СЕ ПРЕВРЪЩАМЕ В ЧУДОВИЩА.

ВЯРВАМ,ЧЕ НАШИЯТ НАРОД ИМА ДОБРО БЪДЕЩЕ. ВЪПРОСЪТ Е ДА СЕ ОРГАНИЗИРАМЕ. НЕ МОЖЕ ДА СТОИМ САМО НА КОЛЕНЕ, ТРЯБВА ДА ПРОТЕГНЕМ РЪЦЕ И ДА ПОЕМЕМ ПОМОЩТА, КОЯТО НИ ПРЕДЛАГАТ ОТ ЗАПАДНИЯ СВЯТ И ОТ ЕВРОПА.

АЗ СЪМ В ПОЛИТИКАТА,ЗА ДА СЕ БОРЯ ЗА ХОРАТА. УБЕЖДАВАМ ГИ,ЧЕ СЪМ В СЪСТОЯНИЕ ДА ИМ РЕШАВАМ ПРОБЛЕМИТЕ. ХОРАТА ОКОЛО МЕН СА НОСИТЕЛИ НА 20годишен ОПИТ В ПОЛИТИКАТА.

Тези и много други неща прочетете в интервюто.

Г-Н КОСТОВ, ПРИКЛЮЧВА ПЪРВАТА ГОДИНА ОТ РАБОТАТА НА 41 ПАРЛАМЕНТ, КОИ МИНИСТРИ СИ СПЕЧЕЛИХА ВАШИТЕ СИМПАТИИ?
Много силно се представя с политическите си решения, стратегиите и документите, които готви Маргарита Попова - министър на правосъдието. Прави впечатление диалогът и с колегите от съдебната власт; начинът по който председателства ВСС. И не на последно място е високата оценка,която се получи от Европейската комисия. На нея се дължи този така насърчителен за българската съдебна сиситема доклад.
Аню Ангелов - министърът на отбраната,също върши тежки неща. Опитва се да се справи с проблемите от огромните нарушения и безумните действия на предишните управляващи - доставка на ненужна и необорудвана техника с големи мащаби, техника несъздаваща бойни способности. Изобщо чисти далавери. По начина,по който той успява да удържи положението ,е очевидно, че той е много силен човек.
За съжаление последните дни хвърлят сянка върху действията на МВР. Не може борбата с престъпността да се плаща с такава цена. Мината е границата.
Факт е,че прокуратурата е обвинила почти всички босове на престъпни групировки, но още нямаме осъдителни присъди. САМАТА ПРИСЪДА ВЪЗДАВА СПРАВЕДЛИВОСТ, А НЕ ДЕЙСТВИЯТА НА МВР. Нека не бъркаме нещата.

КОГАТО ВИЕ БЯХТЕ ПРЕМИЕР, КАКВИ БЯХА НАБЛЮДЕНИЯТА ВИ ВЪРХУ АЛЕКСЕЙ ПЕТРОВ?
След и около метаморфозата на Никола Филчев . Всъщност,Алексей Петров е плътно до Филчев до момента,в който става непоносим за самия ВСС. Спомням си,че ВСС поиска да го махне. От този момент той е много мрачна сянка върху българската политическа и управленска система.

ДОКАТО БЯХТЕ ШЕФ НА КОМИСИЯТА ЗА КОНТРОЛ НА ДАНС , НАУЧИХТЕ ЛИ НЕЩА, ОТ КОИТО ДА ВИ СЕ ИЗПРАВЯТ КОСИТЕ?
Да,но няма да ги кажа,защото ще се изправят и косите на читателита. Винаги съм бил против създаването на ДАНС,още тогава я нарекох "политическа полиция".

УСПЯХТЕ ЛИ ДА НАМЕРИТЕ НОВИ ПРИЯТЕЛИ В 41 НС?
Целта ми в НС не е да търся приятели. Ние тук не сме другарчета. Само онези от ляво се правят на другарчета,ама и те не са. Но оценявам работата на някои хора високо. Формирам отношението към колегите си спрямо техния професионализъм. Има депутати,които израстват бързо,които напредват и се държат политически правилно.

ДА ОЧАКВАМЕ ЛИ СИНЯТА КОАЛИЦИЯ ДА СТАНЕ ПАРТИЯ?
А,не,това никой не го е повдигал като проблем. И така функционираме достатъчно добре.

ПРЕДИ ГОДИНА КАЗАХТЕ, ЧЕ СТЕ ДОВОЛЕН ОТ ИСКРА ФИДОСОВА. ВСЕ ОЩЕ ЛИ Е ТАКА?
Тя направи груби грешки. Последната е по закона за специалните съдилища. Обещаха пред всички ни,че това няма да бъде съд за категории лица, каза го тържествено министърът и тя беше на трибуната......И след това внесоха точно такъв закон.....Това е категорично непоследователна позиция. Ако приемем ,че Фидосова не изпълнява чужди поръчки, значи все още не е наясно с големите отговорниости , които има човек, който води законодателната политика на ГЕРБ. Защото такива грешки се плащат със загуба на доверие. Резултатът в крайна сметка е извънреден политически съд. Единственият начин законът да бъде подкрепен е ,още в зала ГЕРБ категорично да се разграничи от тези текстове и аз ще настоявам за това.

ВИЕ СТЕ ЕДИН ОТ ВЕТЕРАНИТЕ В ПАРЛАМЕНТА. КАК СЕ ДЪРЖАТ С ВАС ДЕПУТАТИТЕ С ПО-МАЛЪК ОПИТ? НЯКОИ КАЗВАТ,ЧЕ СЕ ДЪРЖИТЕ НАДМЕННО.
У някои хора усещам уважение.
Има хора,които на са направили нищо,за да заслужат вниманието на останалите. Просто ги няма,отсъстват. Има един дълбок миманс на сцената на този парламент,в който се крие огромна група депутати. Тях не ги познавам. В НС работят около 40 души от 240 представители.

СТАНАХТЕ ЛИ СИ ПО-СИМПАТИЧНИ ЕДИН НА ДРУГ С БОЙКО БОРИСОВ?
Не са ни такива отношенията. Аз се опитвам да съм политик и да соча решения за сериозни проблеми. Ето вчера казахме на министъра.че е крайно рискована реформата на пенсионното осигуряване,така,както са тръгнали да я правят. Може да не издържи и една година. Това е нашата роля,а не да се обичаме.

ЩЕ СЕ ВИДИ ЛИ КРАЯТ НА КРИЗАТА? КАКВО ТРЯБВА ДА СЕ НАПРАВИ НА ВСЯКА ЦЕНА?
България 18-20 месеца пропада в кризата. Трябват ни смели решения. Предизвикателствата трябва да се поемат от умните,решителните,предприемчивите хора - онези, които имат енергия да работят, готови са да взимат заем и да си заложат всичко в бизнеса. Компетентните и смелите, които са готови да работят денонощно, за да изплуват, трябва да получат своя шанс. Необходимо е правителството да стане политически двигател на това излизане от кризата.

УМОРИХТЕ ЛИ СЕ ОТ ПОЛИТИКА?
Не,аз не се уморявам лесно. Ще ходя на почивка, но не съм се уморил от политиката.

КАК ПРЕКАРВАТЕ ОТПУСКИТЕ СИ?
Отделям време за внуците си. Карам ги да играят,но и да спортуват. А иначе аз обичам да градинарствам - кося трева,режа храсти...Това е много тежка работа. Разбрах,че най-благодатният начин да се изразходва енергия и да се поддържа тялото и духът на човека е да се създава красота.

НАСКОРО ЛАНСИРАХТЕ ИДЕЯТА ЦУМ ДА БЪДЕ ИЗПОЛЗВАН ЗА СГРАДА НА ИСТОРИЧЕСКИЯ МУЗЕЙ. НЯКОИ ИЗТЪЛКУВАХА ДУМИТЕ ВИ, ЧЕ СТЕ ИСКАЛИ ДА СПАСЯВАТЕ ГЕОРГИ ГЕРГОВ.
От ЦУМ става чудесен Националноисторически музей,защото е в центъра, защото е върху терен ,пълен с исторически ценнности, защото може да се превърне в такава визитна картичка на София,та да е просто смайващо. За парите отговарят тези, които ще влизат в преговори. За Гергов - казвам,че той е в много тежка ситуация и заради това държавата би могла точно в този момент да придобие ЦУМ на изгодна цена. Няма как да спасявам някого, ако не стоя срещу него на преговорите и не участвам в изработването на дадена сделка. Това са съвсем откъснати от действителността твърдения.......Гергов призна в едно свое интервю, че обича да е до хората , които са на власт. Аз не съм на власт от 9 години. Той не ме е търсил и аз него също.

СМЯТАТЕ ЛИ , ЧЕ ЕДИН ДЕН ПАК МОЖЕ ДА УПРАВЛЯВАТЕ БЪЛГАРИЯ? МНОГО ЯСНОВИДЦИ СА ПРЕДРИЧАЛИ ВТОРИ ВАШ МАНДАТ.
Щом много ясновидци са го казали,значи не е случайно. Трябва да се замисля. Аз съм в политиката за да се боря за хората. Убеждавам ги, че съм в състояние да им решавам проблемите. Хората около мен са носители на 20годишен опит в политиката. Ако избирателите решат,че това им е нужно,ще си дадат гласовете за нас.

ЗАЩО МНОГО СВЕТОВНИ УПРАВНИЦИ СЕ ДОВЕРЯВАТ НА АСТРОЛОЗИ И ВРАЧКИ?
Тях ги гледам с по-особен зрителен ъгъл. Този зрителен ъгъл е взиране в слабостите на хората. Не се взирам в глупостта, защото ако се взирам дълго и глупостта ще се взре в мен.

ТЕЗИ ДНИ ВАШ ПОЧИТАТЕЛ ВИ ПОДАРИ ТОРБА СЪС ЗАРЗАВАТ - КАКВО ГО НАПРАВИХТЕ? ГЛЕДАТЕ ЛИ ЗЕЛЕНЧУЦИ, ЗАТВАРЯТЕ ЛИ БУРКАНИ?
Гледам си зеленчуци, обаче си изпуснах доматите, които се маносаха от тези дъждове. Брахме ягоди и малини, сега чакаме зелен фасул и тиквички....Отдавна не затваряме буркани за зимата. Имам проблеми със стомаха и не мога да се храня с консервирани храни. Не ставам вече и за туршии.Вино не правя,защото не вярвам във възможностите си.

ПРОДЪЛЖАВА ЛИ ДА НАРАСТВА КОЛЕКЦИЯТА ВИ ОТ ВИНО - КОЛКО БУТИЛКИ ИМАТЕ ВЕЧЕ?
Продължавам. И се чудя как да се освободя от една доста остаряла част,защото ще изгуби стойността си. Имам над 1 200 бутилки. Притежавам много ценно вино, но няма да кажа какво е, защото е тайна.

СЪПРУГАТА ВИ КАК ГЛЕДА НА КОЛЕКЦИОНЕРСКАТА ВИ СТРАСТ? ИЗНЕНАДВА ЛИ ВИ С НЯКОЯ БУТИЛКА?
Отвисоко гледа да колекционерската ми страст. Казва: "Хайде,хайде,иди извади от долу нещо хубаво!" Никога не ми е подарявала бутилка и аз не знам защо.

КОГАТО СТЕ С ВНУЦИТЕ СИ КАК СЕ ЗАБАВЛЯВАТЕ С ТЯХ?
Винаги намирам време за тях. Когато сме заедно играем мач, плуваме, караме колело, четем,играем с играчки. Времето ,от което не може да се краде, е това за децата и внуците. Иначе се превръщаме в чудовища. Идеалът ми за политик е Цинцинат - този, когото са го вземали от нивата да поведе и да спасява римляните. Отивал е, спасявал ги е и се връщал да си оре.Т ой е запазил привързаността си към семейството и дълга към близките си. Политикът има нужда от семейството си, за да не губи представа за това какво е, да не губи представа за истинските ценности в живота и да има около себе си най-критичните приятели. В семейството се чува абсолютната истина за това какъв си. Там никой не ти прощава - поне в моето семейство е така.

ПРЕДИ ДВЕ ГОДИНИ ВЗЕМАХТЕ КНИЖКА.СТАНАХТЕ ЛИ ВЕЧЕ МАЙСТОР ЗАД ВОЛАНА?
Имам много ниско мнение за себе си като шофьор. Знам си слабостите. Съветвам никой да не се главозамайва и да се мисли за добър шофьор. Катастрофите ги правят тези, които си мислят,че са много добри. Не съм си купил кола - карам един един автомобил,който е предоставен на ДСБ. Ползвам кола от парламента от понеделник до петък, а в другите дни съм с автомобила на ДСБ. Карам си го сам. Другите имат по двама шофьори-аз имам само един.

ЗА КАКВО НЕ ВИ СТИГА ВРЕМЕТО?
За всичко ми стига. Вземе ли да не ми достига,значи не съм си подредил добре нещата. Гледам да балансирам така,че точно да ми стига времето и да не ми остава.

МИСЛИЛИ ЛИ СТЕ С КАКВО ЩЕ СЕ ЗАНИМАВАТЕ ЕДИН ДЕН, КОГАТО ПОЛИТИКАТА ВИ ОМРЪЗНЕ? С НЯКАКЪВ БИЗНЕС?
Ами,ами,какъв бизнес...Моля ви се....С онези хотели по морето ли?
Политиката не може да ми омръзне. Имам един жив пример за политик с възгледи като моите - това е Стефан Савов. Той се раздаваше в политиката до последния си ден. Така успя да предаде опита си на повече хора. Добре е в политиката да работят заедно и млади и стари. Опитът трябва да се предава. Политиката е изкуство,което се овладява от опитни хора.

КОЕ БЕШЕ НАЙ-РАДОСТНОТО И НАЙ-ТЪЖНОТО ЗА ВАС В ЛИЧЕН ПЛАН ПРЕЗ ПОСЛЕДНАТА ГОДИНА?
Най-тъжното е разводът на малката ми дъщеря.
Най-радостното е,че ще имаме внучка от голямата .

КОЕ ПОДДЪРЖА ОПТИМИЗМА ВИ?
Сигурно глупостта ми.Защото да си оптимист в България е доста глупаво.
Вярвам,че нашият народ има добро бъдеще.
Въпросът е да се организираме.
Не може да стоим само на колене,трябва да протегнем ръце и да поемем помощта ,която ни предлагат от западния свят и от Европа.

:clapping:
Николина Манчева

Кодексът за социално осигуряване и позицита на ДСБ

Мнениеот Любомир Вучков » 16 Авг 2010, 13:35

ПОЗИЦИЯ
на ПП „Демократи за силна България“ по повод проект за ЗИД на КСО
http://www.dsb.bg/index.php?page=press&id=1818
16.08.2010

Положително оценяваме освобождаването на НОИ от част от социалните плащания и прехвърлянето им към бюджета на МТСП. Този процес трябва да бъде доведен докрай. Но не подкрепяме ЗИД на КСО, тъй като не постига заявените си цели:
• не осигурява устойчивост на пенсионния модел,
• не дава решение на основните проблеми и
• влошава положението на осигурените лица.
След девет години на спрени реформи и популистки мерки, българската пенсионна система е изправена пред тежки непосредствени проблеми и несъстоятелност в дългосрочен план.
Без подкрепа от правителството няма да има пари за пенсии в края на годината. Бюджетът на НОИ за тази година е без покритие на допълнителния си дефицит от над 200 милиона лева. Нереалистична е прогнозата на МФ за намалени разходи за пенсии през 2011г., затова ще има голям дефицит и за 2011 г. Предвиденото увеличаване на осигурителния стаж с една година има минимален бюджетен ефект и не е решение на проблема с дефицита.
Прекъсната е връзката между размерите на доходите и пенсиите. НОИ изразходва над 400 милиона лева годишно за държавни служители в привилегировано положение, за които държавата не внася нужните осигуровки. Пенсиите на редица категории земеделци са по-високи от осигурителните им доходи. Законопроектът не премахва тази несправедливост. Не дава отговор на демографската криза, ниската заетост и доходи, които намаляват приходите на НОИ. Не осигурява и повече натрупване във втория стълб на пенсионната система, нито дава решение на загубите, понесени на борсата от частните пенсионни фондове.
Предложените законодателни мерки не предотвратяват дългосрочните рискове и не решават проблема с финансирането на пенсиите. Сигналите за готовност за увеличение на вноските още от 2011 г., са обезпокоителни. Увеличаването ще влоши положението на наетите лица, на самоосигуряващите се и на предприемачите, без да стабилизира системата.
Пенсионната реформа не е задача само на МТСП. „Демократи за силна България“ Настояваме за цялостна правителствена пенсионна политика, която задължително включва:
1. Съкращаване на излишни администрации, обединяване на други, намаляване на броя на областите и ограничаване на общата и обслужваща администрация;
2. Правителството и съдебната власт да плащат за всички свои служители вноски, отговарящи на действителните им пенсионни права. Административната реформа ще осигури достатъчно средства за това. Същото следва да направят и самоосигуряващите се земеделци. Това ще премахне несправедливостта в пенсионната система.
3. Увеличаване на елемента на лично спестяване (т.нар.„втори стълб“) в пенсионната система и предлагане на справедливи условия за самонаетите лица, стартиращите и семейните предприятия.
ДСБ ще подкрепим реформа, която увеличи броя на осигурените лица, насърчи ги да плащат вноски върху реалния си доход, и гарантира условия за трудово дълголетие и предприемаческа инициатива. Защото така се гарантират справедливи пенсии и достойни старини, на основата на труд, лична инициатива и солидарност между гражданите.

ПП Пресконференцията можете да проследите на адрес
http://www.dsb.bg/index.php?page=press&sub=news&id=1819
Аватар
Любомир Вучков

ПредишнаСледваща

Назад към Важни новини