На тази дата...

Тук се дава възможност за оповестяване на материали, непопадащи тематично към предходните топици или със съответна извънпартийна и неполитическа насоченост, както и материали от областта на културата, изкуството, науката, представляващи интерес за широк кръг потребители. Топикът ГОСТНА е отворен за всички добронамерени интернет-ползватели

Re: На тази дата...

Мнениеот Николина Манчева » 11 Юни 2017, 23:12

;)

ДЖАНЮАРИЪС МАКГАХАН

12 юни 1844 г.

във фермата Гълъбов хребет близо до град Ню Лексингтън, щат Охайо, САЩ.
Баща му, Джеймс Макгахан, е имигрант от Ирландия.

Изображение

ОТ НЕГО
СВЕТЪТ НАУЧАВА ЗА
БАТАШКОТО КЛАНЕ през 1876г,
СЪБИТИЯТА СЛЕД АПРИЛСКОТО ВЪСТАНИЕ

Макгахан получава журналистическо задание от вестник „Дейли Нюз“, водещ на времето си либерален вестник във Великобритания. . Заминава за България на 23 юли 1876 г.

След като на 28 юли посещава Пловдив, а на 1 и 2 август съответно Пещера и Пазарджик, Макгахан отпътува за село Батак, изпращайки впоследствие на своя вестник ярко описание на видяното от него.

Навсякъде – ужас след ужас...“
Макгахан съобщава, че турските войници насила вкарват някои от селяните в църквата, която след това е запалена, а останалите живи са измъчвани, за да кажат къде са скрили ценностите си.
Макгахан сочи, че от общо седем хиляди души население оцеляват само две хиляди.
По негови изчисления петдесет и осем села в България са били разрушени,
пет манастира са изравнени със земята и
общо петнадесет хиляди души изклани.

Тези репортажи, публикувани във вестник „Дейли Нюз“ и препечатани от други вестници, предизвикват във Великобритания широка вълна от обществено негодувание срещу Турция. Бенджамин Дизраели, министър-председател на Великобритания, чието правителство подкрепя Османската империя, се опитва да омаловажи кланетата, твърдейки, че българите също имат вина. Тези аргументи са опровергани от последващите репортажи на Макгахан.

Като резултат от публикациите на Макгахан, Уилям Гладстон написва памфлета „Уроци по клане или поведението на Турското правителство във и около България. Българските ужаси и Източния въпрос.“, в който заявява: „ Обръщам се към своите сънародници, от които това зависи в много по-голяма степен, отколкото от който и да било друг народ в Европа, да изискват и настояват пред нашето правителство да промени своята едностранчива позиция и да насочи в съзвучие с европейските държави цялата си енергия към премахването на турското управление в България.
Нека турците сложат край на своите безчинства по единствения възможен начин, а именно като сложат край на собственото си присъствие....“

Благодарение на изобличителните свидетелства на Макгахан в Англия били устройвани митинги, на които били гласувани повече от 500 резолюции в подкрепа на българския народ. Организирали се доброволни комитети за събиране на помощи и изпращане на петиции до правителството.

Като резултат от неговите публикации може да се считат и последвалите дипломатически действия на великите сили:
свикването на т. нар. „Посланическа конференция в Цариград“,
според декларацията на която султанът на Османската империя трябвало да даде автономия на българите в техните етнически граници, територия,
която по-късно, през 1878 г., става известна като „Санстефанска България“,
в границите на която не влиза Северна Добруджа, дадена от руснаците на Румъния в замяна на Бесарабия, за да може Русия да има излаз на р. Дунав.

Според историците, ако не е бил Макгахан, то Руско-турската война от 1877-78 г. едва ли би избухнала толкова скоро.
Ето защо, Макгахан е наречен от признателните българи ‘освободител’.
Именно това е издълбано на надгробния му паметник в родния му щат Охайо.

Освен покъртителни свидетелства на зверствата,
Макгахан описал една от най-правдоподобните картини на характера и традициите на българите.
С това той дръзнал да обори заблудите и предразсъдъците на голяма част от европейската общност.

"Аз мисля, че хората в Англия и изобщо в Европа имат доста погрешна представа за българите. Винаги чувах да се говори за тях като за обикновени диваци, които не били по-цивилизовани от американските индианци. Трябва да си призная, че самият аз, и то не много отдавна, не бях далеч от поддържането на същото мнение.

Аз бях учуден и вярвам, че повечето от моите читатели също ще се учудят, когато научих, че почти няма българско село без училище. Тези училища там, където не са изгорени от турците, са в цъфтящо състояние. Те се издържат посредством доброволен данък, с който българите се самооблагат не само без да бъдат принудени от правителството, но и напук на всички спънки, създавани от корумпираните турски власти. Образованието, което се дава в тях, е безплатно и всички - бедни и богати - се възползват от него. Няма българско дете, което да не знае да чете и пише.

И накрая, процентът на грамотните в България е толкова голям, колкото в Англия и Франция. Питам се дали европейците, които говорят, че българите били диваци, са уведомени за тези факти?"

Заради своята изключителна самоотверженост Макгахан се превърнал в един от най-уважаваните общественици в Европа. Със своите статии той успял драстично да преобърне мнението на световната общност. Дори се записал като доброволец в Руско-турската война и преминал Стара планина, за да отразява отблизо хода на събитията. Именно неговите репортажи от тези години изиграли значителна роля в политическите дискусии относно съдбата на поробените народи

:clapping:
Николина Манчева

Мнениеот Любомир Вучков » 24 Юни 2017, 14:09

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК – НА КОЙТО КАКВОТО ПРАЗНУВА!

Изображение

На днешния ден - 24 юни – се събират Божите и природните тайнства!
Светата Православна Църква почита деня на Свети Йоан Кръстител, а същевременно по стародавна традиция народът ни нарича деня на името на Еньо – билкоберачът.
На християнския празник няма да се спирам – най-малко защото твърде много поводи за празнуване имат Ивановците - Йоан Кръстител, Йоан Златоуст, Йоан Златоуест, Йоан Рилски и т.н. – всичките ги има в Църковния календар, там ги вижте, които се интересувате за поздрави и почерпка!
Еньовден, обаче, е уникален празник. Той се корени в хилядолетната история назад - в езическата философия и обредност на народите, живели по българските земи.
Еньовден бележи средата на лятото и от този ден нататък дните започват да намаляват и времето се обръща постепенно към зимата, оттук насетне „св. Еньо започва да си кърпи кожуха и се стяга за зима".
По стара народна традиция на Еньовден се берат 77 билки и половина за всички болести и една без име.
Според народните вярвания болестите по човека са 77 и половина. За 77 болести има цяр, само за половината болест – няма. Всъщност, и за нея има половин билка, която само определени билкари могат да намерят в потайната доба на еньовденската нощ.
(Това не кореспондира със становището на мой приятел-венеролог, според който няма половин и цели болести, няма срамни и безсрамни болести, а има заразни и незаразни болести. Не съм питал доктора за становището му относно билките, но не вярвам да е положително по отношение поне на оная „половин“ – а може би „полова“ - билка)
Народът вярва, че на Еньовден билките имат най-голяма лечебна и магическа сила, берат се рано сутрин, преди изгрев слънце. От набраните билки, първа трябва да е еньовчето. Докато се берат билките трябва да се мълчи, за да се запази магията им пълна. Традиция е от набраните билки да се направи и венец, да се върже с червен конец и се нарича на членовете на семейството.
С билките може да се гонят и зли духове. Прави се и бяла магия за любов и здраве. Възможно е да се завърти главата на някой момък с любовен талисман. Ревниви девойки извършват ритуал за раздяла на либето си от своя съперница.
Еньовите билки, обаче, имат и тъмна страна. Според легендата в потайна доба, по първи петли вещици и магьосници се събличат голи и яхат метлите. Те първи обират лековитата роса. После прелитат над ниви и ливади и ограбват плодородието със специални наричания. Злите старици се развихрят и затова на Еньовден хващат всички видове уроки и други заклинания на тъмните сили.
Това е нощта и на повелителките на горите - самодивите. Когато се спусне тъмата, отиват край езеро или река.
Плуват, перат дрехите си, след което ги оставят да съхнат на лунна светлина. После извиват вълшебно вихрено хоро. Обожават мелодията на кавала. Затова често похищават овчари, за да им свирят. Магическите създания се влюбват в хора. Самодивите - в юнаци, а змейовете - в девойки. Само един поглед на ефирните руси създания с дълбоки сини очи е достатъчен, за да омае и плени завинаги. Тези страсти са пагубни за простосмъртните, измъчват ги до смърт. От гибелната обич момъкът може да се предпази с отвара от перуника, а момата да се спаси от влюбения до уши в нея змей, като се окъпе в отвара от пелин.
(Е, народните поверия имат и днешно проявление: Вече няма старици- вещици и магьосници - и гибелни самодиви. Има изкусителни създания, яхнали мощни мотори и високоскоростни четириколесни возила. И никак не съм сигурен дали свещенодействието срещу тях ще е успешно не само с отвари, но и със залпов огън)
Все пак за да почетем Еньовите билки, да приведем една билкова напитка, приготвяна с лесна рецепта:

5-6 листа от мента
7-8 листа от маточина
10 листа от малини/къпини
4-5 листа от коприва, сухи
10 листа от роза
6-7 шипка (плодчета)
1/2 ч. л. семена от фенхел (чимен) или копър, семена от анасон
1 л вода
Подправките се сипват в тенджера. Заливат с вряща вода и се оставят само за 5 минути да покиснат. Напитката се прецежда, изстудява се и се гарнира с резенчета лимон.

Днес имен ден празнуват всички с имената Биляна, Ивет, Ивета, Денислав, Деница, Деян, Деяна, Диана, Диян, Дияна, Енчо, Еньо, Яна, Янаки, Яне, Янета, Яни, Янимир, Янимира, Янина, Янис, Яниса, Янислав, Янислава, Янита, Яница, Янка, Янко, Янчо и тези, които носят имена на билки (например Смрадлика и подобни).

Наздраве и приятно празнуване!
Изображение
ИВАНЕ, ЗАЩО ТОГАВА НЕ МИ ПОВЯРВА, ЧЕ ДСБ ЗАГИВА?
А СЕГА СИ ПРАВ, ЧЕ ДЕМОКРАЦИЯТА НЕ ТРЯБВА ДА СЕ АПЛОДИРА, ТЯ ТРЯБВА ДА СЕ ЗАЩИЩАВА!
!
Аватар
Любомир Вучков

Мнениеот Николина Манчева » 22 Май 2018, 22:16

;)

НА ТАЗИ ДАТА ...........

отнася се за

21 май

СТАМБОЛИЙСКИ и КОСТОВ

СТАВАТ ПРЕМИЕРИ

Изображение

За по-малко от 100 години 21 май се оказва важен за България

- през 1920 г. е съставено самостоятелно правителство на БЗНС начело с Александър Стамболийски, а през 1997 кормилото на властта поема синият лидер Иван Костов.

На 21 май 1997 година клетва в Народното събрание полага правителството на ОДС, с премиер Иван Костов.

Кабинетът е изправен пред трудната задача да поднови забавените от правителството на БСП икономически и социални реформи в България. Костов е първият министър-председател след 1989 г., който остава на поста за пълен 4-годишен мандат. Правителството му стабилизира финансовата система, въвеждайки валутен борд, провежда мащабна, повсеместна приватизация и поставя началото на период на устойчив икономически растеж.

Във външната си политика правителството продължава линията към членство в Европейския съюз. През декември 1999 г. България получава покана да започне преговори за присъединяване, които стартират през февруари 2000 г. Правителството подава молба за членство в НАТО през същата година. През 1999 г., по време на войната в Косово, въпреки оглавените от БСП обществени протести, правителството решава да предостави въздушното пространство на България на авиацията на НАТО за удари срещу Съюзна република Югославия. Същевременно кабинетът отказва на Русия въздушен коридор, за да дебаркира със свой контингент на летището в Прищина, и не допуска бежанци от конфликта в Косово да получат убежище в България.

През 2013 година полагат клетва и депутатите от най-злополучното в новата ни история 42-ро Народно събрание. Властта се поема от БСП, ДПС и Атака, а премиерският пост е отреден на Пламен Орешарски, управлявал чрез модела КОЙ и олигархията. Този парламент се оказа с най-нисък рейтинг в историята и става символ на корупция, задкулисие и политическо мафиотизиране.

https://www.faktor.bg/bg/articles/ot-re ... premieri-1

Николина Манчева

Мнениеот Николина Манчева » 24 Май 2018, 14:36

;)

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК !

:) Този път поздравът ми е по-нетрадиционен.

ВЪРВИ НАРОДЕ ВЪЗРОДЕНИ !

http://photo.elle.bg/nai-opasnite-putis ... sveta.html

Николина Манчева

Мнениеот Краси » 02 Авг 2018, 06:44

На тази дата... Ето ме отново след дългогодишно отсъствие. Поради едни или други причини ме нямаше.
Краси

Мнениеот Любомир Вучков » 02 Авг 2018, 14:35

Добре дошъл отново, Краси!
Ти си боец и твоето място винаги е било сред нас!
Нека заедно спечелените битки ни бъдат стимул за по-нататък по дългия предстоящ ни път!
Нека загубените сражения ни напомнят, че сражения се губят, но се печелят войни!
Ние трябва да спечелим и тая война!
Знам и се радвам, че отново сме рамо до рамо в бойния строй в битката за великата Синя кауза!
НИЕ СМЕ ДЕСНИТЕ СИЛИ НА БЪЛГАРИЯ!
Изображение
А СЕГА СИ ПРАВ, ЧЕ ДЕМОКРАЦИЯТА НЕ ТРЯБВА ДА СЕ АПЛОДИРА, ТЯ ТРЯБВА ДА СЕ ЗАЩИЩАВА!
!
Аватар
Любомир Вучков

Мнениеот Николина Манчева » 05 Окт 2018, 22:16

;)

Честит празник на всички Учители!!!

В ЯПОНИЯ
ЕДИНСТВЕНИТЕ ПОДАНИЦИ,КОИТО НЕ СА ДЛЪЖНИ ДА СЕ ПОКЛАНЯТ НА ИМПЕРАТОРА СА

УЧИТЕЛИТЕ

ПРИЧИНАТА Е ,ЧЕ ЯПОНЦИТЕ СМЯТАТ,ЧЕ БЕЗ УЧИТЕЛИТЕ
НЕ МОЖЕ ДА ИМА ИМПЕРАТОРИ.

Пътят на Учителя.
Учителят се огледа с тревога и надежда: „Как ще свърши всичко това? С успех или с провал? Гладък или трънлив ще бъде пътят?“ Стана и тръгна… Изведнъж чу глас зад гърба си: „Този път няма край!“. Учителят се усмихна и каза: „Има, има… Все някога ще свърши. Може би след година, две, пет… Може би след много години, не мога да гадая, но ще свърши.“
И Учителят отиде да учи. Много се събраха около него, за да ги учи. Той се вгледа в очите им, откри въпроси и желание да търсят отговори. И Учителят започна да ги учи. Учи ги с ум, сърце и глас – Ум, пълен със знания; Глас, трептящ от мъдрост; Сърце, преливащо от любов.
След това животът се промени и Учителят трябваше да спре да преподава. Около него вече не се събираха нетърпеливи ученици и той си помисли: „Всичко свърши. Това е краят на моето преподаване.“ И продължи по пътя на живота…
Така си мислеше той, докато …..
Един Лекар се изправи и каза: „Аз съм тук, защото този Учител ме научи!“.
Един Инженер стана и каза: „Аз съм тук, защото този Учител ме научи!“.
Един Учител се обърна и каза: „Аз съм тук, защото този Учител ме научи!“.
И много други хора, с различни професии, се изправиха и казаха: „
Аз съм тук, защото този Учител ме научи!“.
Тогава Учителят погледна пред тези, които беше учил и видя трудът им, успеха, напредъка. Радост изпълни сърцето му и си каза:
„Да, Няма край!“

Николина Манчева

Мнениеот Николина Манчева » 01 Ное 2018, 06:24

;)

разникът Ден на народните будители е предложен и въведен през 1922 год. от Стоян Омарчевски, министър на просвещението в кабинета на Александър Стамболийски.

Това е първият

ХИМН НА

НАРОДНИТЕ БУДИТЕЛИ

текст и музика Добри Христов

О, будители народни,
цял низ светли имена,
чисти, сяйни благородни,
вий сте наш'те знамена
нам за вечни времена.
Припев:

Чест и слава, вечна слава
Вам будители народни!
Ваш'та памет вдъхновява
към дела за светли дни (2)

Горди сме с история славна,
горди сред славянски род.
С Кирил и Методий пламна
пламък светъл на възход.
С писмена към нов живот.
Припев:

Ботев, Левски - великани
с тях и сонм дейци безчет.
Със смъртта си по балкани
род прославиха със чест.
Нек пребъдат в слава и чест!
Припев:

https://www.youtube.com/watch?v=GIVY-a6 ... 0uYfizI0_w

Изображение

https://bulgarianhistory.org/chetirimat ... En8-Y5evGM

Николина Манчева

01 ноември - Ден на народните будители

Мнениеот Любомир Вучков » 01 Ное 2018, 17:32

Изображение

БЛАГОДАРИМ ВАМ, БУДИТЕЛИ, ЗА УТВЪРЖДАВАНЕ И ИЗВИСЯВАНЕ НА НАЦИОНАЛНИЯ ДУХ!

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК НА БУДНИТЕ, НЕПОКОРНИТЕ, НЕПОКВАРЕНИТЕ БЪЛГАРИ ОТ СТРАНАТА И НАВСЯКЪДЕ ПО СВЕТА, КОИТО НЕ САМО МИЛЕЯТ, НО И ВОЮВАТ С УСТНО И ПЕЧАТНО СЛОВО, ЗА ДА Я ИМА БЪЛГАРИЯ НА КАРТАТА НА СВЕТА! ЗАЩОТО БЪЛГАРИЯ ЩЕ Я ИМА ВИНАГИ И НАВСЯКЪДЕ, КЪДЕТО МОЖЕ ДА ИМА ДОРИ САМО ЕДИН БЪЛГАРИН!

СЪБУДЕТЕ СЕ, ЗАСПАЛИ! НАЛИ НЕ ИСКАТЕ ДА УНИЖАВАТЕ БЪЛГАРИЯ, ДАВАЙКИ ПОВОД НА ВРАГОВЕТЕ Й, ЧЕ НИЕ СМЕ ЕДИНСТВЕНАТА СТРАНА, В КОЯТО ИМА ПРАЗНИК НА БУДИТЕЛИТЕ НА ЗАСПАЛ НАРОД!

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... 768&type=3
Изображение
!
Аватар
Любомир Вучков

ПредишнаСледваща

Назад към Гостна